Kesä ja arvet...

kalkkinaama

Heippa hei, kevät siellä tekee tuloaan ja kesäkin kolkuttelee kohta ovella.. ja taas palataan tähän kysymykseen mikä varmaan on ennenkin kysytty..

Mulla on aknen jäljiltä naama sekavan värinen ja arpia löytyy, lähinnä sellaisia punoittavia. Naama on kyllä edelleen rasvainen, mutta sanotaanko että pahimmasta aknesta olen eroon päässyt iän myötä.

Mun ongelma on ollut joka kesä se, ettei mun kasvot rusketu ollenkaan =( Koko muu kroppa kylläkin ja etenkin yläkroppa ruskettuu hyvin selkeästikin, mutta kasvot jäävät valkoisiksi/ punaisen kirjaviksi.
Olen nyt jotenkin tehnyt sen johtopäätöksen että ihotyyppini kasvoissa ehkä estää normaalin rusketuksen, mutta onko mitään keinoa millä saisi auringon tarttumaan kasvoihin? En mä oikeastaan edes pala niistä vaikka olisin tunnin auringossa, mutta en myöskään rusketu.

Lapsena kun finni onglemaa ei ollut vielä, niin olin joka kesä naamastaki ihan kahvipapu...

Eli, vinkkejä ihmiset, haluaisin kuitenkin tän värityksenikin takia vähän rusketusta että näyttäis ehkä vähän tasaisemmalta iho, mutta myös siksi että en näyttäisi ihan eripariselta kropaltani. Aurinkoa en rupea välttelemään koska ulkoilen kuitenkin paljon...

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cynicalbastard

      Et rusketu koska arpikudos ei rusketu. Asialle ei paljon mitään mahda.

    • 100µg

      Kun ihosi uusuituu, niin sitten se ruskettuu, mutta jos on huono iho, niin ei rusketu.

      Hoida ihoasi sisältäpäin ravinnolla.

      Takuulla saat hyvä ihon. Vielä on aikaa.

    • arveton on arvoton

      Arpia on, vitunkos sille mahtaa kun teininä ollut hölmö ja ei ollut kiinnostunut mitä suuhun laittaa. Tuloksena kasvot totaalisen arpiset, ei tarvi juosta naisia karkuun kuin koulussa.

    • 232

      tunnen arpisia ihmisiä ja perheellisiä ovat

      harmi, että lääkärit eivät ota ravintoa mukaan hoitoon vaan potilas kärsii turhaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2104
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1486
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      852
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe