Ahdistus ja sydänoireet

m.25.v

En tiedä, sopisiko tämä paremmin mielenterveys-osioon mutta laitetaan nyt tänne.

Olen todella kova jännittäjä ja stressaaja ja olen kärsinyt sydämen lisälyönneistä ja tykytyksistä useita vuosia. Lääkärissä olen käynyt ja kuuntelun ja verikokeen lisäksi otettiin normaali ekg. Diagnoosiksi sain paniikkihäiriön, vaikka en varsinaisia paniikkikohtauksia saakaan. Kyse on enemmänkin ahdistuneisuudesta. Propralia kirjoitti tarvittaessa otettavaksi.

Lisälyönnit tallentuivat ja lääkäri ne kuulikin, mutta näitä tykyttelyjä joissa sydän alkaa lyömään nopeammin mutta palautuu muutaman sekunnin kuluttua normaaliin kun rauhoittuu ja hengittää syvään, ei tutkittu sen kummemmin. Korkeintaan tuommoinen tykyttely on kestänyt ehkä 20 sek.

Aloitin magnesiumsitraatin syönnin ja se tuntui rauhoittavan sydämen toimintaa reilusti ja aluksi tuntui, että jopa 80% lisäreistä ja tykytyksistä jäi pois. Jostain syystä olen nyt kuitenkin uudelleen alkanut enemmän seurata (pakonomaisesti) sykettä ja tuntuu, että taas nuo oireet lisääntymään päin.

Pelko, stressi ja ahdistus ovat selviä laukaisevia tekijöitä, samoin kuin kofeiini. Yleensä jos tuollainen tykyttely tulee, olen tarkkaillut juuri ennen sydäntä ja jotenkin "ennakoinut" tuon tykyttelyn ja olen myös huomannut, että monesti hengitän aivan liian pinnallisesti ja siitä sitten tulisi tuo tykyttely.

Mulla ei ole rinnan alueella ollut minkäänlaisia tuntemuksia, ei pyörtymisiä eikä noita tuntemuksia yleensäkään tule rasituksessa.

Välillä tuntuu, että koko juttu on vain päässä, koska jos pystyn kunnolla rentoutumaan, ei edes lisälyöntejä tule nimeksikään.

Pitäiskö mun huolestua vai mitä neuvoja antaisitte? Onko kokemuksia samoista jutuista?

7

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paavalik

      RELAAAAA!!!

      itse oon kauhee hössötäjä ja lääkäri totes että rauhotu.
      autto heti!

      • m.25.v

        Kiitos, yritän kyllä!

        Ehkä tällä hetkellä inhottavinta on se, että propralkaan ei tunnu noita lisäreitä estävän enää niin hyvin. Iltasella ei meinaa unta saada kun rupeaa typeränä miettimään että pumppu sanoo sopimuksensa irti yön aikana ja sehän ei ainakaan auta tuossa hommassa...


    • aiemminkin

      Minulla myös lisäreitä ja tykytystä yms. Paras kun osaisit rauhoittua, itse en osaa ja hermosto tempuillaan tekee vaikka mitä.

      Jos sydän sanoo sopimuksensa yöllä irti niin että nukut, niin voisiko parempaa kuolemaa olla? Itse pelkään eniten sitä, että ehdin tajuta hereilläollessani mitä tapahtuu ja panikoitua ennen kuin taju lähtee, ja elämäni viimeinen hetki on täynnä kauhua.

      • m.25.v

        Kiitos sinullekin.

        Totta toisaalta tuokin mitä sanot. Oon vaan niin kyllästynyt pelkäämään.


    • Lady.

      Oon miettiny onko mulla stressiperäinen sydänkipu.. Tällä hetkellä elämässä on stressaavia tekijöitä muutama ja oon saman ikäinen kun ap, mutta vastakkaista sukupuolta.

      Esimerkiksi viimeksi eilen illalla sattui jonkin verran. Treenaan kuitenkin, joten mietin myös olisiko kyse venähdyksestä vai mikä.. Alkaa yhtäkkiä koskea ja menee kohta ohi. Tänään en ole vielä oireillut. Eilen illalla näitä tuli muutama ja jos heräsin yöllä niin silloin myös jonkin verran, vaikken mitää stressaavia asioita miettinyt..

      • ex-hermoraunio

        Ap:lle, itselläni oli 4 vuotta sitten hirvittävän vaikea vaihe elämässä ja kanavoin ahdistuneisuuteni rytmihäiriöinä. Rytmihäiriöitä tutkittiin perusteellisesti yliopistollisessa sairaalassa, voin sanoa että ihan kaikilla mahdollisilla keinoilla. Ahdistus provosoi tiettyjä kammioperäisiä rytmihäiriöitä, jotka eivät olleet enää niin hyvänlaatuisia tai harmittomia.

        Olin ihan hermoraunio ja elämässäni tapahtui suuria muutoksia. Päädyin psykoterapiaan, jossa kävin perusteellisesti läpi kaikenmoisia asioita. Rytmihäiriöt vähenivät ja hävisivät lopulta kokonaan ahdistuksen lievittyessä.

        Joku tuossa tiivisti osuvasti: relaa.


      • m.25.v
        ex-hermoraunio kirjoitti:

        Ap:lle, itselläni oli 4 vuotta sitten hirvittävän vaikea vaihe elämässä ja kanavoin ahdistuneisuuteni rytmihäiriöinä. Rytmihäiriöitä tutkittiin perusteellisesti yliopistollisessa sairaalassa, voin sanoa että ihan kaikilla mahdollisilla keinoilla. Ahdistus provosoi tiettyjä kammioperäisiä rytmihäiriöitä, jotka eivät olleet enää niin hyvänlaatuisia tai harmittomia.

        Olin ihan hermoraunio ja elämässäni tapahtui suuria muutoksia. Päädyin psykoterapiaan, jossa kävin perusteellisesti läpi kaikenmoisia asioita. Rytmihäiriöt vähenivät ja hävisivät lopulta kokonaan ahdistuksen lievittyessä.

        Joku tuossa tiivisti osuvasti: relaa.

        Kiitos! Hyvä kuulla että olet päässyt rytmihäiriöistä!

        Jospa mullakin tässä pikkuhiljaa helpottaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11335
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3863
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      110
      3036
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      125
      2391
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2045
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1761
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      790
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      745
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe