Harkinnassa ostaa moinen, onko kokemuksia? Kannattaako ostaa, onko paljon vikoja yms.?
Alfa Romeo 147 vm. 2004
3
246
Vastaukset
- ajonautinto etelästä
Ei ole kokemusta 147:sta muuta kuin hiljattain luin käytetyn Alfa 147:n pistokoeajon jostain vanhasta autolehdestä ja joskus kauan sitten kestotestin. Muistelen että 147 ei nyt aivan viaton auto ole mutta erittäin hauska ajettava. Eli jos tykkää muotoilusta ja makeesta ajettavuudesta ja haluaa ajaa sydämellä, eli jos tykkää ko.autosta, kannattaa varmaankin ostaa. Ei välttämättä aivan järkevin ostos, mutta jos kohtuuhinnalla saa ja kunnoltaan vaikuttaa asialliselta, voi saada edullisella hinnalla paljon ajonautintoa.
Itse en kysele tuttavilta kannattaako jokin auto ostaa vaan ostan sellaisen auton josta itse pidän. Ja mielelläni sellaisen joka ei yleensä ole kansan ns. suosikkiautoja. Sellaisen auton saa yleensä järkevään hintaan käytettynä.- 2.0TS -03
Ai että oikein lehdestä muinoin luit koeajon. No olet kyllä oikein asiantuntija!
Mikä auto olisi aivan viaton?
147:n omistajana voin sanoa että kyseinen malli on hyvinkin järkevä ostos. Mitään nämä ei tosiaan maksa, varsinkaan ajettavuuteen ja ominaisuuksiin nähden. Hinta-laatu-varustetasosuhde on parhaimmillaan aivan lyömätön. Mulla on nyt syksystä asti ollu tämmönen ja tässä ei ole mitään vikaa ollu. Ja jos tulee niin voi syyttää saksalaisia. Bosch nimittäin lukee jokaisessa sähkökamppeessa autossa.
Suositukseksi 2.0l-moottori. Ja viimeisin hihnanvaihto on oltava tiedossa. Muutoin normaalit tutkailut kuin muissakin autoissa.
- Giuliettakuski
Alfa on usein käytettynä hyvä ostos, koska kysyntä markkinoilla ei ole mitään VW-tasoa ja tämä heijastuu suoraan hintoihin.
Käy lueskelemassa Alfa-foorumia (http://www.alfabbs.fi/), sieltä löytyy mielenkiintoisia juttuja ja hyvää Alfa-tietämystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma72550Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne282430Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv602302Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.762138Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k681824Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941727PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist21719Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel841654- 1321605
- 1051282