Venäjän-kauppa alkaa kasvaa piankin

Venäjän ikiaikainen päämäärä on maailmanherruus. Lähitavoite on naapurikansojen, mitä ne kulloinkin ovatkin, alistaminen. Etenemissuunta on Aasiassa tukittu, koska siellä jyllää laajenemishaluinen ja vahva Kiina. Euroopassa on vielä kaksi polkua joilla Putin voi edetä: 1) Valko-Venäjä on jo taskussa, Ukraina on työn alla, 2) Suomi on otettavissa. Muualla on vastassa Nato ja sitä vastaan eivät rahkeet riitä. Ongelmana on, että Suomen merkitys on vähäinen; pitäisi ratkaista ongelma niin, että samalla kahmaisulla saataisiin Ruotsi. Ruotsin merkitys on aivan toista luokkaa, siellä on rautamalmia ja ennen kaikkea Atlantin rantaa. Mutta ruotsalaiset tietävät nuo asiat itsekin kovin hyvin. Jos siis Putin lähtee kiristämään Suomea liian väkivaltaisesti, ruotsalaiset menevät Natoon että heilahtaa; salaiset turvatakuut heillä jo onkin, ainakin USA:lta ja Iso-Britannialta, on ollut jo kylmän sodan aikana.

Mutta venäläiset tekevät mieluummin mitä tahansa muuta kuin kehittävät rauhassa omaa maataan. Kun Ukraina on saatu järjestykseen, on odotettavissa Suomeen kohdistuva hiillostus, täällä vaikuttavan vahvan viidennen kolonnan huomattava aktivoituminen, taloudellisen riippuvuuden lisääminen Venäjästä mm. kauppaa kasvattamalla, vaikka tappiollisesti, erityisesti strategisesti tärkeillä energia- ja viestintäaloilla, ja kaikenlainen propaganda. Näistähän on jo saatukin esimakua mm. lasten haltuunottopropagoinnissa ja energia-asioissa. Tavoitteena on saada suomalaiset ikäänkuin oma-aloitteisesti liittymään äiti-Venäjään. Prosessi saattaa olla pitkähkö, mutta jos venäläisillä jotain on, niin kärsivällisyyttä tässä asiassa.

Suomalaisille on tulossa vaikeat ajat.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:File-NATO_enlargement.png

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauppaa-käydään

      Kauppa se on aina ennenkin kannattanut. Muistetaanpa vain sekin, että puolueeton Ruotsi myi 2. maailmansodan aikaan Saksalle rautamalmia. Ja mihin Saksa käytti tuota rautaa, ainakin osa meni sotavarusteluteollisuudelle.

    • Mietintämyssy

      Suomi on ollut aika hiljaa nyt niistä pakotteista. Mutta jos venäläisten investoinnit Suomeen esim. tax-free kaupan myötä vähenevät, ja transitoliikenne loppuu ym. ym., niin varmaan pitäisi Suomessakin pohtia, pitäisikö rajoittaa venäläisten maanomistusmahdollisuutta täällä ja verottaa heitä kovemmin? Ehkä hallituksen pitäisi palauttaa käyttöön lakkautettuja varuskuntia... ja osoittaa lisää varoja maanpuolustukseen ja yhteistyöhön Ruotsin ja Pohjoismaiden kanssa. Viime yönä näin unta, että 100 miljardia rahaa palaa tämän Krimin kriisin takia Suomessa lähitulevaisuudessa... toivottavasti ei ole totta.

      • Koroljov

        "Viime yönä näin unta, että 100 miljardia rahaa palaa tämän Krimin kriisin takia Suomessa lähitulevaisuudessa..."

        Tämän kriisin on saanut aikaan USA-NATO-EU. Ilman lännen yllytystä ja rahoitusta Kiovan väkivaltainen vallankaappaus ei olisi tapahtunut ja ilman lännen tukea se ei olisi onnistunut. Krimin pelastaminen Kiovan juntan ja sen länsimaisten pönkittäjien kynsistä oli Venäjän ainoa mahdollinen reaktio USA-NATO-EU:n ja lännen ukrainalaisten marionettien häikäilemättömyyteen.


    • hesariVETÄÄlinssiin

      HESARIN ANARKISTITOIMITUS SENSUROI KIELTEISET VENÄJÄUUTISET

      KUINKA ARVIOIDAAN VENÄLÄISTEN TAPPAMAT SUOMALAISET MENONA VENÄJÄNKAUPASSA?

      HESARI RYSSITTELI KESKIVIIKKONA 26.3. 2014 ELI SENSUROI RYSSÄNUUTISEN NETISTÄ
      KUULEMMA HESARIN PAPERILEHTI EHTI MENNÄ PAINOON EIKÄ HESARI HUOMANNUT SENSUROIDA ETTÄ VENÄLÄINEN TAPPOI SUOMALAISEN IKAALISSA
      PAPERILEHTI ILMESTYI TORSTAINA 27.3.

      Hesari kirjoittaa netissä: Rekkaa kuljettanut mies selvisi vammoitta.
      Paperilehdessä: Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.

      Turun Sanomat esimerkiksi kirjoittaa suoraan STT-uutisen
      Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.


      SENSUROITU UUTINEN HESARISSA
      Rekkaa kuljettanut mies selvisi vammoitta.

      http://www.hs.fi/kotimaa/Mies kuoli rekkakolarissa Ikaalisissa/a1395804900364
      Mies kuoli rekkakolarissa Ikaalisissa

      26.3.2014 16:05 STT

      Henkilöautoa kuljettanut mies kuoli keskiviikkona rekkakolarissa Ikaalisissa Pirkanmaalla. Mies oli paikkakuntalainen ja syntynyt vuonna 1993. Rekkaa kuljettanut mies selvisi vammoitta.

      Onnettomuus sattui hieman ennen puoltapäivää Mansoniemessä, noin 13 kilometrin päässä Ikaalisten keskustasta. Poliisin mukaan henkilöauto törmäsi vastaan tulleen rekan etuosaan. Onnettomuuden syytä ei tuoreeltaan tiedetty.

      Valtatie 3 oli pari tuntia suljettuna onnettomuuden raivaustöiden vuoksi.

      SENSUROIMATON STT -UUTINEN TURUN SANOMISSA
      Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.
      http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/611286/Henkiloauton kuljettaja kuoli tormattyaan rekkaan Ikaalisissa

      Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään rekkaan Ikaalisissa


      Kotimaa | Turun Sanomat 26.3.2014 12:32 | 0
      Päivitetty 26.3.2014 13:13

      Henkilöautoa kuljettanut mies kuoli keskiviikkona rekkakolarissa Ikaalisissa Pirkanmaalla. Vainaja oli paikkakuntalainen ja syntynyt vuonna 1993. Rekkaa kuljettanut venäläismies selvisi vammoitta.

      Onnettomuus sattui hieman ennen puoltapäivää Mansoniemessä, noin 13 kilometrin päässä Ikaalisten keskustasta. Poliisin mukaan henkilöauto törmäsi vastaan tulleen rekan etuosaan. Onnettomuuden syytä ei tuoreeltaan tiedetty.

      Valtatie 3 oli pari tuntia suljettuna onnettomuuden raivaustöiden vuoksi.

      0

    • Koroljov

      "Venäjän ikiaikainen päämäärä on maailmanherruus."

      Ei, vaan länsimaiden. Globaali hegemonia ei ole koskaan ollut Venäjän tavoite. Toisin kuin Länsi-Euroopan imperialistiset valtiot ja Amerikan Yhdysvallat, Venäjä ei koskaan ole tavoitellut siirtomaita muista maanosista. Syy, miksi Venäjää tällä hetkellä länsimaissa niin paljon demonisoidaan, on nimenomaan siinä, että Venäjä on Putinin kaudella ohjelmallisesti vastustanut atlanttisen yhteisön pyrkimystä yksinapaiseen maailmanjärjestykseen omilla ehdoillaan. Venäjä kannattaa monenkeskistä systeemiä, jossa suurvallat kunnioittavat toistensa intressipiirejä ja myös pienempien valtioiden oikeutta omaan suvereniteettiinsa ja poliittiseen/taloudelliseen/kulttuuriseen/uskonnolliseen järjestelmäänsä.

      "Lähitavoite on naapurikansojen, mitä ne kulloinkin ovatkin, alistaminen."

      Venäjälle on sen historian aikana hyökätty ja tunkeuduttu kaikista ilmansuunnista, joten on ilmiselvä, että Venäjä on hyvin varuillaan jokaisesta yrityksestä luoda sen välittömään lähiympäristöön Venäjälle vihamielisiä valtioita kuten nyt Ukrainan tapauksessa lännen masinoitua siellä väkivaltaisen vallankaappauksen tarkoituksena saattaa Ukraina USA-NATO-EU:n etupiiriin.

      "Etenemissuunta on Aasiassa tukittu, koska siellä jyllää laajenemishaluinen ja vahva Kiina."

      Kiina on Venäjän tärkein yhteistyökumppani, liittolainen. Kiinan taloudellinen laajentuminen ja vahvuus vahvistaa myös Venäjää. Kiinan ansiosta Venäjä ei tarvitse Eurooppaa, vaikka Eurooppa tarvitseekin Venäjää.

      "Suomi on otettavissa"

      Venäjä ei tarvitse Suomea. Suomi tarvitsee Venäjää. Näiden perusfaktojen valossa Suomen yhtyminen länsimaiden Venäjän-vastaiseen kampanjaan on mitä suurinta typeryyttä.

      "Mutta venäläiset tekevät mieluummin mitä tahansa muuta kuin kehittävät rauhassa omaa maataan."

      Putinin aikana Venäjän politiikan perustavoite on nimenomaan ollut rauhassa kehittää omaa maata, joka lännen huiputtaman Gorbatšovin ja lännestä riippuvaisen Jeltsinin jäljiltä oli täydessä katastrofitilanteessa, kun Putin nousi valtaan. Venäjä lähinnä odottaa, että länsimaatkin jättäisivät Venäjän rauhaan ja lakkaisivat yrittämästä sekaantua sen sisäisiin asioihin, samoin kuin pystyttämästä venäläisvastaisia nukkehallituksiaan Venäjän naapurimaihin.

      "Kun Ukraina on saatu järjestykseen"

      Mitä Sologdin pelkää? Tällä hetkellähän Kiovan vallankaappajien länsimielinen juntta määrää Ukrainassa ja venäläisväestö on sen sortotoimien armoilla, paitsi Krimin niemimaalla - luulisi herra Sologdinin olevan tyytyväinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      137
      13134
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3599
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2884
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1359
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      1354
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      144
      1279
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1236
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1031
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      923
    Aihe