Kolme kautta on nyt sössitty putkeen liigan top-3 pelaajabudjetilla. Kaikki mitä K. Jalonen rakensi IFK-vuosinaan on juuria myöten tuhottu. Perinteinen IFK-brändi on täysin kadotettu, eikä tilalle ole tullut edes menestystä - päin vastoin. Ja mikä pahinta - minkäänlaisia viitteitä muutoksesta organisaatiossa ei ole havaittavissa. Nybari & co. jatkavat sähläystään niin kuin mitään ei olisi tapahtunut. Sama liirumlaarum jatkuu kuin aina ennenkin - on tehty virheitä, otan täyden vastuun, nyt lähdetään pitkäjänteisesti rakentamaan... blaa blaa... Lisäksi vielä juniorityö on päästetty täysin hunningolle.
Ensi kaudeksi en hanki kausaria jos a) UTJ ei vaihdu b) jenkkiscouttausta saada asialliselle tolalle c) urheilullista menestystä ei aseteta tavoitteeksi samalle viivalle kuin taloudellista voittoa.
Mitä seuraavaksi?
2
96
Vastaukset
- A3, rivi 6
No, nyt tilanne näyttää jo hyvältä ensi kauden suhteen.
Meillä on yksi maalivahti, Husso. Se riittää, koska sääntöjen mukaan niitä saa ollakin kentällä vain yksi, joten homma on hallussa siltä osin. Eikä tule kinastelua peliajasta. Meillä on myös yksi puolustaja, Söde. Hän kyllä tekee yksinkin sen mitä siellä on tehtävissä. Jos hän väsyy kevätpuolella, voidaan käyttää junnupakkeja vetämässä 30 sekunnin lepotaukovaihtoja.
Loukkaantumisten sattuessa voidaan siirtää Pakarinen maaivahdiksi tai pakiksi, tai molemmiksi yhtä aikaa (ns. hyökkäävä maalivahti).
Lisäksi meillä on kaksi kakkossentteriä (Elkins, Ramsted), kaksi kolmossentteriä (Kuparinen, ja tarvittaessa Luttinen), sekä kaksi nelossentteriä (Nykopp, Ikonen). Loukkaantumishistorian perusteella meillä on siis aina kaksi sentteriä kokoonpanossa. Laitahyökkääjiä on pilvin pimein, ja heistä Puustinen ja Pakarinen osaavat lisäksi pelata jääkiekkoa.
Katson ensi kauteen luottavaisin mielin.- A3, rivi 6
Hyvä että kommenttini noteerattiin heti IFK:n toimistolla. Korjauksia:
"Meillä on yksi maalivahti, Husso." -> Meillä on kaksi maalivahtia, Husso.
"Jos hän väsyy kevätpuolella, voidaan käyttää junnupakkeja vetämässä 30 sekunnin lepotaukovaihtoja." -> Jos hän väsyy kevätpuolella, voidaan käyttää junnupakkeja ja Auvitua sekä Taipalusta vetämässä 30 sekunnin lepotaukovaihtoja.
"...ja heistä Puustinen ja Pakarinen osaavat lisäksi pelata jääkiekkoa." -> ja heistä Puustinen, Pakarinen ja varsinkin Keränen osaavat lisäksi pelata jääkiekkoa.
Ei mulla muuta, tässä vaiheessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254771Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa53402Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283210Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss272649Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu762385Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181779Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91404Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171265Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91233Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41148