Lakiin on saatava muutos

Vaikuta

Suomessa on noin 17 000 kodin ulkopuolelle sijoitettua lasta, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilastojen mukaan vuonna 2012 huostaanotettuna noin 10 000 lasta ja lisäksi n 8 000 lasta sijoitettuna kodin ulkopuolelle ns avohuollon tukitoimina, joista sekä joidenkin asiantuntijoiden mukaan että perheiden itse kertomana vain pieni osa tarvitsisi juuri tuollaista, perheestään irtirepivää elämään puuttumista.
Tarpeellisia huostaanottoja ja sijoituksia on. Niistä pitää myös päästä takaisin kotiin, kun vanhempien elämä on vakiintunut tai olosuhteet parantuneet. Tarpeettomista välittömästi nopean tilanneselvityksen vuoksi, nykyään aikaraja max 30 vrk, jota tosin voi jatkaa toisella samanmoisella.
Jossakin tapauksissa lapsi tarvitsee uuden kodin koko lapsuutensa ajaksi, mutta jos kyseessä ei ole sellainen tilanne, hänen täytyy päästä takaisin alkuperäiseen kotiinsa biologisten/biologisen vanhempien/vanhemman luokse.
Montako ihmistä, isoa ja pientä tänä sunnuntai-iltanapäivänä mahtaa kaivata a) kotiin, b) perheenjäsentä taikka useampaa kotiin näiden toimenpiteiden seurauksena?
Mitä se aiheuttaa yhteiskunnassa tulevaisuudessa, esim 20 vuoden aikajänteellä? Mielenterveyspalvelujen tarpeen kasvu? Viranomaisten kunniotus? Halu palvella maata asevelvolisena? Usko ihmiseen? Itseluottamuksen ja perusturvallisuuden kehitys ja näiden kasvun tukeminen oman lapsen kohdalla rakastavana vanhempana?
Kun nämä lapset kasvavat aikuisiksi ja perustavat omia perheitä.... Vai perustavatko he? Kuinka moni jättää hankkimatta omia lapsia? Monen olen kuullut jo nyt sitä miettivän vakavana, että uskaltaako Suomessa enää hankkia lapsia. Maasta on myös muutettu pois, jotta päästään turvaan lastensuojelulta ja ihan parin viikon kuluessa olen lukenut sitä kahden perheen harkitseva tälläkin hetkellä.
Monellako nuorella viivästyy oppivelvollisuuden suorittaminen, kun ote koulunkäyntiin lipeää sijaishuolto/huostapaikkojen vaihtuessa, oman olon ollessa vaikea? Kuinka tämä vaikuttaa ammattiin valmistumiseen/jatko-opiskeluun, yhteiskunnan vastuulliseksi, maksavaksi jäsenneksi siirtymiseen? Mihinkähän ammatteihin nämä lapset ja nuorten aikanaan haluavat? Tuomareiksi?
Noo, nämä nyt ovat näitä... yksityistapauksia. Jokaikinen.
Jokaikinen ihminen maailmassa on yksittäistapaus. Jokaisella on arvo, oikeus elämään, oikeus koskemattomuuteen, tulevaisuuteen, onneen.
Tänä iltana maata pannessa mietin jokaista suomalaista lasta, joka kaipaa hyvään kotiin.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/721

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä häh?

      Onko tämä Tampereella erityinen ongelma, vai miksi tämä avautuminen on täällä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe