sillä mitäpä muuta on sanottava maasta ja sen veltosta kansasta joka 23 vuoden harjoittelun jälkeen on eräs Euroopan köyhimmistä, korruptoituneimmista ja täysin kyvytön luomaan toimivaa demokratiaa jossa ihmisillä olisi hyvä olla. Ukraina pitäisi liittää Venäjään jolloin vasta olot maassa alkaisivat parantumaan (tietyllä viiveellä tietenkin).
Ukraina ei itsenäisyyttään ansaitse
4
<50
Vastaukset
- aika näyttää
No, eipä se demokratia Venäjällä paljon sen paremmissa kantimissa ole. Jonkin verran ovaat elintasoa saaneet kohotettua, kun ovat avautuneet maailmanmarkkinoihin. Mutta nyt sekin näiden Ukrainan alueiden anastuspolitiikan vuoksi on tyrehtymässä. Korruptio jyllää Venäjälläkin. Ukraina on nyt vain saatava jaloilleen terveen demokratian hengessä. Kyllä läntinen demokratia kasvattaa ihmistä ja ihmisistähän kansakunta koostuu. Tämän maailman valtias Vladimirin politiikka on saanut Naton jälleen voimistumaan Euroopassa. Toivottavasti sen suojissa inhimillinen ja terve demokratia tuo parempaa elintasoa ihmisille Euroopassa.
- Hmm...
Vai läntinen demokratia. Jollet ole huomannut, lännessä demokratia on koko ajan kutistunut ja on kohta vain katoavaa kansanperinnettä. Päätökset tehdään paikoissa joihin demokratia ei ylety. Vanha TGuardianin kirjoitus kuvaa hieman asiaa:
Montenegro oli itsenäisempi osana Jugoslaviaa kuin mitä se on jatkossa EU:n ja Naton suojattina, arvioi Neil Clark The Guardianissa. Itsenäisyyden sijasta Montenegro päätyy tuoreella äänestystuloksellaan tilanteeseen, jossa maan tärkeimmät poliittiset ja taloudelliset päätökset tehdään oman pääkaupungin sijasta Brysselissä, Genevessä ja Washingtonissa sekä maan taloutta dominoivien monikansallisten yritysten kokoushuoneissa. Ironista kyllä, EU- ja WTO-jäsenyyttä on tukenut maan pääministeri, vaikka pienen valtion nopein tapa menettää kansallinen itsenäisyys tapahtuu juuri antamalla kauppapoliittiset ohjakset maan ulkopuolisiin käsiin. Paraatien ollessa ohi montenegrolaiset heräävät huomaamaan, että ainut muutos jonka sunnuntain täpärä vaalivoitto toi mukanaan on osallistumisoikeus Euroviisuihin.
http://www.theguardian.com/commentisfree/2006/may/23/balkans
- vapaasti vain
Jääköön jokaisen vapaaseen harkintaan kumpaa demokratiaa (itä vai länsi) pitää parempana.
- Siitä sitten
Harkitsemaan:
"Suomen valtion velka on 1990-luvun alusta lähes kymmenkertaistunut. Velkaantuminen on ollut valtavaa, vaikka valtion omaisuutta on myyty – halvalla – hirvittävä määrä. Valtion velan korkoja on 1990-luvun alun jälkeen maksettu n. 70 000 000 000 euroa – siis 70 miljardia. Nämä korot ovat menneet lähinnä kansainvälisille sijoittajille, mm. pankeille.
Näin on käynyt, koska on noudatettu EU:n – ja ensin EY:n – määräämää keskuspankkirahoituksen kieltoa. Suomen valtio ei siis saanut lainata rahaa omalta keskuspankiltaan koko 1990-luvulla, vaikka Suomella tuolloin oli oma raha ja keskuspankki. Jo vuodesta 1989 Suomi noudatti EU:n edeltäjän EY:n määräyksiä. Kansalaisille ei tästä(kään) ole julkisuudessa kerrottu.
Onko enää uutinen, että EU:n tärkeimpiä taustavoimia ovat sen suurten jäsenmaiden hallintojen lisäksi suuryritysten – ja myös pankkien – lobbarit?
Ja missä ollaan nyt? Taas kysytään ”Mistä leikataan?”. Ja taas leikataan terveydenhoidosta, sosiaaliturvasta ja koulutuksesta..."
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/163511-eu-syventaa-torppari-suomen-talouden-umpikujaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697