Goa kesäkuussa; sää ja vähän pukeutumisesta..

Garam masala

Olen matkustamassa kesäkuussa Goalle; en ole Intiassa ennen käynyt mutta toki nyt perehtynyt hieman vallitsevaan pukeutumiskoodiin. Olen kuitenkin ymmärtänyt, että Goa on erilainen? Miten siis pukeutua Goalla kesäkuussa? Mikä on sallittua ja mitä ei suositella.. ?

Ja jos on mitä tahansa vinkkejä annettavaksi... otan mielelläni vastaan!

Kiitos :)

2

326

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Länkkärit

      voivat pukeutua Intiassa, Goa mukaan lukien, kuten länkkärit pukeutuvat. Ainoastaan temppeleihin, kirkkoihin ja moskeijoihin mentäessä tulee pukeutua peittävämmin.

      Tuskinpa sinä täälläkään juoksentelet puolialastomana kaupungilla, joten samaa sääntöä on hyvä noudattaa myös Intiassa. Kaupungeissa voit nähdä hyvinkin länsimaalaista pukeutumista, maaseudulla mennään vähän perinteisemmän kaavan mukaan. Mutta edelleenkin, länkkärit voivat pukeutua kuten missä tahansa muuallakin. Oikeastaan eniten huvitusta herättää länkkärinainen, joka on kieputtanut itsensä väärin sariin, joten jos ei sitä osaa oikeaoppisesti päälleen asetella, niin jättäisin väliin.

      Mukavuussyistä Intiassa on kiva liikkua salwar kameez asussa, tai väljissä pellavahousuissa yhdistettynä kurtaan. Myös kesäkuussa Goalla ihan lyömätön yhdistelmä. Jalkaan sandaalit joista monsuunisateet & hiekka huuhtoutuu helposti pois. Kalliit kengät kannattaa jättää kotiin, sillä sadekausi pilaa ne.

    • Sadeaikaa

      Kosteaa ja lämmintä, se nyt tietää jokainen. Ei vettä toki koko ajan sada, mutta aika paljon tulee vettä. Kokemus kuitenkin! Vaatetus voi olla ihan tavalline kesäinen vaatetus, mutta ei välttämättä niin paljastava. Sämpylä Crogsit hyvät jalassa, kestää ja helppo pestä, kannattaa ostaa Intiasta.
      http://www.youtube.com/watch?v=JbQ7ToaQ-Q0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1289
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1212
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      78
      656
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      598
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      576
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      485
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    Aihe