Kun näen mutta en usko

ihmisyyttäIhmettelen

Taas piti tulla purkaan mietteitä. Vain höpiseen ulos ajatukseni. Ei muuta.

sitä on välillä niin sokeutunut ympäristölleen ettei vain näe totuutta vaikka sitä heilutetaan nenän edessä ja yritetään kaikin keinoin huudella. itselläni tällainen tilanne. Tai kyllä minä jollain tavalla näen en vain pysty uskomaan siihen mitä näen. Epäilen vaikka sydämessäni jo tiedän totuuden.

Ikävöin täällä ihmistä jota silloin tällöin näen ohi mennen livessä. Olemme jonkin verran olleet joskus tekemisissä. Jollain tavalla minulla on tunne ollut kokoajan että hänkin ikävöi minua. Välillä tuntunut että hän kaikin keinoin yrittäisi saada minut ymmärtämään sen.

Minä olen ohittanut kaikki ne yritykset ja sulkenut silmäni siltä mitä hän yritää ehkä viestittää. Varmaan kovin turhauttavaa hänen kannaltaan kun en ymmärrä. Epäilen tulkintojani enkä siksi osaa toimia mitenkään.

Itsetunto ja itseluottamus.. kun ne alamaissa ihminen sokeutuu ympäristölleen. Epäilee tulkintojaan mitä on muista ihmisistä tehnyt. Tulkitsee muiden sanoja ja eleitä enemmän negatiiviseksi.

Se muodostuu ongelmaksi koska käytös muuttuu samalla vetäytyväksi ja torjuvaksi jonka taas sinua lähestyvä tukitsee että tuota ei kiinnosta. Totuus minun osaltani on ihan toinen mutta käytökseni ei vastaa sitä.

viestintämme ihmeellisiä ristiriita koukeroita.

ps: en ole varattu (kuitenkin joku heti sitä alkaa musta väittään niin torpataan se nyt tähän aloitukseen jo heti kun en jaksa tulla tänne joka päivä ja uuteen päivään ei aikaa ole kuin 1,5 h)

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eutanasia?

        Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
        Arvot ja etiikka
        19
        12471
      2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

        Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
        Arvot ja etiikka
        7
        11222
      3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

        Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
        Maailman menoa
        178
        5141
      4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

        Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
        Maailman menoa
        35
        3770
      5. Mitäs nyt sijoittajat?

        Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
        Maailman menoa
        196
        3584
      6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

        Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
        Suomalaiset julkkikset
        52
        3218
      7. Unisex-vessat

        Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
        Tunteet
        109
        2924
      8. Jäit kiinni siitä

        että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
        Ikävä
        13
        2558
      9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

        nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
        Maailman menoa
        56
        2200
      10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

        Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
        50 plus
        19
        1995
      Aihe