Ahvenat ei voi juhlia vuosilukua 1921 voittona, koska silloin vietetään myös aina Ruotsin vuoden 1721 luhistumisen vuosipäivää Venäjällä ja Suomessa.
Ahvenoiden juhlat 2021 pilalla
aina vuon 21
661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eihän se ahvenoille ollut voitto, heille oli pettymys, etteivät voineet liittyä Ruotsiin.
Kyllä ne on ilmeisesti pikku hiljaa muokanneet sen ainakin torjuntavoitoksi. Tappionahan nämä marisijat sitä ainakin ensimmäiset kaksikymmentä vuotta piti, mikä ilmeni hyvin talvisotaa edeltäneen ajan yrityksinä päästä osaksi Ruotsia.
Pidetäänköhän siellä Åålannissa oikein kunnon valittajaiset vielä LUUSERI Kaarle XII muistolle 2018. Oikein kunnon valittajaiset rakkaalle XII:lle.
Miksi ei Ruotsin Norbottenista tehty 1921 samanlaista suomenkielistä autonomista aluetta kuin Ahvenanmaasta? Kielipoliittinen tilanne oli silloin sama kummallakin alueella.
Nyt on suomenkieliset hävitetty Pohjois-Ruotsista jopa kieletty heidän murteensa olevan suomea....
Siis, "meän kielisille" kotiseutuoikeus, Ruotsin armeija ei saa olla alueella, ruotsinkieliset koulut kielletty jne. Jne.
Suomen hallitus uhkaili sitä tekevänsä. Tämä oli yksi syy miksi Branting päätti antaa Kansainliiton ratkaista asian.
luulisin että Ahvenanmaalla suunnitellaan jo keskitysleirejä suomenkielisille
siksi röyhkeäksi tuon hurripesän toiminta on alkanut nykyisin näyttämään.