Joensuun venäläiset ja

mmualta tulleet

On hienoa. että Te olette täällä meidän kauniissa kaupungissa.
Meillä täällä Joensuussa ja muutenkin tässä rajaseudulla on liikaa savolaisvaikutteisia, sisäsiittoisia, kateellisia ja katkeria ihmisiä ja Te tuotte kiva tuulahduksen kaupunkimme, samoin Te jotka olette tulleet muualta esim opiskelemaan.
Monikultturisuus on rikkaus ja se on hyvä asia.

21

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä se ihmisten

      erilaisuus kulttuureissa on rikkaus.
      Minä olen ollut siinä onnellisessa asemassa, että olen työskennellyt n. 16 eri kansalaisuuden kanssa ja se on ollut rikkaus ja olen oppinut arvostamaan erillaisuutta ihmisten tavoissa.
      Alussa hirvitti, muta nyt osaa sitä arvostaa.

    • savolainen / natiivi

      "mmualta tulleet"


      Älä puhu roskaa!
      Joensuu on ruma kaupunki.
      Lisäksi liikaa venakkoja ja somaleita ym.

      • muualtatullut

        Käytät rumaa ilmaisua naapurikansalaisista mitä he sinulle ovat tehneet , sinulla on jokin mielisairaus tai olt kehitysvammainen , ajattele asemaasi , jos sinä olisit muualle uskaltanut lähtiä sieltä peräkammarista ja sinusta ei oudossa ympäristössä tykättäisi , että sinut on siitetty suomessa miltä tuntuisi , häh .kysyn js tiedän jo vastauksesi olet tuonut itsesi ilmi mikä olet , eli et mitään taitaa kotipalvelu hoitaa sinua ja käyt kaupungin yhteisruokalassa syömössä yhteiskunnan piikkiin.


      • savolainen natisi

        venakot on ok
        somalit on ok
        no mitä tästä sitten opimme, sen rumuuden Joensuuhun teet varmaan sinä, olemuksellasi,asenteellasi, relaa vähän ja löysää vyöta niin voi helpottaa.

        kiree pipo ja liian tiukka vyö tekee ihmisen kärttyisäksi

        helpota ja löysää, ehkäpä jonakin päivänä saat vaikka Tatjaanalta poski-suukon. nam.


    • Höpö Löpö

      Ihan höpö höpö aloitus. Ja joksikin provoksi tarkoitettu.

      • höpön ja löpön poika

        Olen melkein koko ikäni asunut pääkaupunkiseudulla, mutta olni aikoinani n. 3,5 vuotta Joensuussa opiskelemassa.
        Hieno, pieni, kaunis kaupunki ja mukavia ihmisiä, paitsi tietty ryhmä, joilla on semmoinen " omituinen" asenne lähimmäiseen. Ja nämä ihmiset " myrkyttävät" ilman.
        No onneksi se on kumminkin vähäistä.
        Hieno aloitus ja täyttä asiaa. Meillä tässä asumalähiössä missä asun on n.18.000hmistä ja taloyhtiö jossa asun niin meillä on n. 10 eri kansalaisuutta ja se on rikkaus. Katsos ihmisestä itsestä riippuu miten pärjää toisten kanssa.
        Lehdet meillä kantaa yön-tummat nuoret miehet, talonmies on venäläis-taustainen, siivooja jostakin aasiasta ja nämä täyttävät niitä paikkoja mitkä ei suomalaisille luusereille kelpaa. Suomalainen elää mieluummin sosiaaliturvalla ja vit..lee maahantulleille.
        Tämä nyt ei varsinaisesti kuulu Joensuun seudulle siitä syystä, että teillä siellä on oikeaa työttömyyttä, mutta pääkaupunkiseudulla työttömyys on kyseenalainen.
        Maahantulleet tekee niitä töitä jotka ei suomalaisille luusereille kelpaa.

        Hyvää kesän odotusta Joensuuhun.
        i


    • 13 + 8

      Käsittääkseni Joensuussa asuvat venäläiset, kuten muuallakin Pohjois-Karjalssa, ovat tulleet pitkälti Karjalan tasavallasta. He ovat nöyrää ja vähätuloista väkeä, jotka ovat sopeutuneet kaupunkiimme todelle hyvin. Etelä-Karjalan puolella voi havaita Pietarista tulevien uusrikkaiden pullistelua, mutta meillä täällä Pohjois-Karjalassa asiat ovat toisin.

      Ja sitten eräs näkökulma: venäläiset eivät ole uusi ilmiö Joensuussa ja Pohjois-Karjalassa. Maakunnallamme on pitkät, satojen vuosien pituiset kauppaperinteet naapurikansan ja valtion välillä. Nykyiset joensuussa asuvat venäläiset ovat tässä mielessä aivan luonnollista historiallista jatkumoa kanssakäymisessä.

      Tsemppiä Joensuun venäläiset! Älkää välittäkö pienen joukon ahtaista mielipiteistä, he purkavat kaikkeen vieraaseen vain omaa huonoa oloaan. Suurin osa joensuulaisista on toivottanut teidät tervetulleiksi kaupunkiime.

      • ¢­­

        venäläiset tulevat tänne ainoastaan sen takia, että Puuttini saa syyn tuoda sotilaansa tänne niitä suojelemaan.


    • Suoma Lainen

      Olen itä-suomalaisena ollut tekemisissä kohdannut venäläisiä, hollantilaisia, japanilaisia, vietnamilaisia, eestiläisiä jne. Kaikkien kanssa olen tullut hyvin juttuun, osa on ollut työ- ja opiskelukavereitakin.

      Taitaa olla niin, että se rumuus löytyy ihmisestä itsestään ja se rumuus onkin sitten vaikeampaa poistaa.

    • TYHMÄT POLITIIKOT

      Päättäjillä menee 25vuotta ymmärtäessä mitä tulee maksamaan nämä ns,maahanmuuttajat.Näinhän on käynyt terveyskeskus lääkäreittenkin kanssa,kun niitä alettiin 90luvulla ottamaan niin nyt on huomanneet et ne tulee maksamaan puolet enemmän kuin oma lääkäri.Tässä esimerkki päättäjien viisaasta järjenjuoksusta,mutta tekisivätkö tyhmiä päätöksiä jos itse joutuisivat maksamaan,tuskin sillä heille maksetaan tyhmistäkin päätöksistä.

    • Radio Jerevan

      - Paljonko Suomessa on venäläisiä?

      - Riittävästi, jotta kansanäänestys voidaan järjestää.

    • tuossa ja noin

      yli 60 vuotta sitten synnyin tuossa Joensuun vieressä ka kuuntelin koko kouluajan, että ryssänpentu, ryssänpentu jne.
      Mummo oli tuolta läheltä Pietaria ja isä syntynyt sillä puolen.
      No tuli sota ja isäkin sotaan ja tuo 1930-1945 isä palveli eturintamassa Suomen joukoissa jasai siitä semmosen lätkänkin, mutta sitähän ei muistettu.
      No meitä oli viisi pentua ja siitä ollaan kiitollisia, että luonnetta kasvatettiin lapsuus vuosian. Olemme, meistä neljä, pystyneet tarjoamaan entisillekkin haukkujille töitä ja toimeentulon.
      No minä en koskaan ole tuntenut vihaa, olen kylläkin mietettinyt ihmiskohtaloita.
      Noista kavereista muutama on juonut itsensä hengiltä, osa mennyt enneaikaiseen hautaan oman käden kautta ja osa selvinnyt, Kiitos Jumalan, elämästään vähin kolhuin.
      Sinä ryssävihainen ihminen, mene itseesi ja mieti sitä tosiasia, että elämä saattaa yllättää monellakin tavoin ja silloin ystävä rotuun, syntymäpaikkaan, sukupuoleen, ikään katsomatta voi olla tärkeä sinun itsesi kannalta.
      Hyvää kevättä.

    • Mie vaan

      Venäläiset ei muuten häiritse mutta ainakin nuoremmat on todella röyhkeitä, vois niitä käytöstapoja opetella/joku opettaa. Suomen nuoret on noihin nähden suht hyvin käyttäytyvää vaikka parantamisen varaa on heilläkin. Noista tummemmista ei sinällään suurempaa haittaa ole vaikka kulkevatkin kuin "euroopan omistajat" ja taitaa se raiskaus olla kansanhuvia afrikassa. Mulla jo selkä riittävän kumarassa muutenkin niin ei jaksa enää nöyristellä muualta tulleiden edessä vaikka taitaa jo rasistin leima tulla ihonvärin mainitsemisesta.

      • klasu

      • maailma on menossa
        klasu kirjoitti:

        Googlatkaapa "Tukholman profetia" vuodelta -84. Olette vaaravyöhykkeellä, pentele. Ei kannata tuhlata aikaa, kesä tulee kohta..

        http://www.kolumbus.fi/gematria/profetia.htm

        kohden kolmatta maailmansotaa ja se tulee olemaan julma ja tuhoisa ja Suomi on siinä mukana tahtoi tai ei.

        Hyvtä ystävät Tehkää Parannus ja Uskokaan Evankeliumi ja ottakaa vastaan
        Jeesus Kristus nenkilökohtaiseksi vapahtajaksi.


      • Ei se yhteiskunta..
        maailma on menossa kirjoitti:

        kohden kolmatta maailmansotaa ja se tulee olemaan julma ja tuhoisa ja Suomi on siinä mukana tahtoi tai ei.

        Hyvtä ystävät Tehkää Parannus ja Uskokaan Evankeliumi ja ottakaa vastaan
        Jeesus Kristus nenkilökohtaiseksi vapahtajaksi.

        ..kuule sillä tavalla pyöri.


      • mietihän
        Ei se yhteiskunta.. kirjoitti:

        ..kuule sillä tavalla pyöri.

        www.hs.fi/m/ulkomaat/Suomenvenäläiset Suhtautuminen on muuttunut epäluuloisemmaksi/a1395388782459


        Tästä se pikku hiljaa alkaa etenemään vääjäämättä. Vielä on aikaa vaihtaa asunto euroiksi ja lähteä lännemmäksi. Sitten, kun alkaa kunnolla tapahtua, ei enää ehdi.


      • mietipä
        Ei se yhteiskunta.. kirjoitti:

        ..kuule sillä tavalla pyöri.

        www.hs.fi/m/ulkomaat/Suomenvenäläiset Suhtautuminen on muuttunut epäluuloisemmaksi/a1395388782459


        Tästä se pikku hiljaa alkaa etenemään vääjäämättä. Vielä on aikaa vaihtaa asunto euroiksi ja lähteä lännemmäksi. Sitten, kun alkaa kunnolla tapahtua, ei enää ehdi.


    • yya2

      Kuunelkaa juicen kappale Mussoliini Perusdiini toimii vieläkin.

    • Suomalainen10

      Kyllä venäläinen on parhaimmillaan venäjällä.

      • niin ja suom. 10

        Siperiassa .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Varmaan olen odotellut ihan turhaan

      Kutsua luoksesi kylään Superman?
      Ikävä
      44
      1787
    2. Kaksi rikollista

      "Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on
      Suomussalmi
      8
      1757
    3. Mitä tekee Rebelwerks?

      Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä
      Taivalkoski
      16
      1712
    4. **** mies anna jokin vinkki

      Mistä tiedän, että vielä toivot että kuulet minusta. Aikaa on kulunut...
      Ikävä
      93
      1287
    5. Jos meillä ei olisi

      Ikäeroa, niin oltais aikoja sitten oltu aito pari! Me kuulutaan yhteen🥰
      Ikävä
      159
      1269
    6. Suojeluvaisto

      Mikä herättää miehessä suojeluvaiston naista kohtaan?
      Ikävä
      182
      1242
    7. Ei se yhteys

      Niin vain poistu ja lakkaa olemasta. Muista tämä nainen.
      Ikävä
      68
      1108
    8. Eli sä nainen

      Siis halusit pitää jonkinlaisen kontaktin ja ylläpitää yhteyttä. Etsitkö jotain mysteeristä ja kiehtovaa vai halusitko t
      Ikävä
      65
      1056
    9. Kolme sanaa jotka kuvaa naista jota kaipaat

      Kerro jotain hyvää. Hyvä kiertämään.
      Ikävä
      59
      1040
    10. P-karjalassa juorutaan ihan kaikki.Pitäisikö muuttaa Etelä-karjalaan?

      Täällä Pohjois-karjalassa juorutaan ihan kaikki. Ei voi luottaa edes viranomasiin joita sitoo vaitiolovelvollisuus. Ka
      Imatra
      18
      1033
    Aihe