Suomen Adventtikirkon kesäjuhlat, Jyväskylässä 23.-24.5.2014
http://www.adventist.fi/calendars/local-events/events/12047
Evankeliset kesäjuhlat 14.6.2014 - 15.6.2014 Alavuudella
http://evankeliset.net/kesaejuhla
Baptistikirkon kesäjuhlat 2014 Kiponniemessä 14.-15.06
http://www.baptisti.fi/sbk/ei-kategoriaa/baptistikirkon-kesajuhlat-2014-kiponniemessa-14-15-06.html
Iso Kirja / Helluntailaisten Juhannuskonferenssi.
Vuoden 2014 Juhannuskonferenssi järjestetään ajalla 18.–23.6.2014 teemalla Uskoa Elämään!
http://www.isokirja.fi/suurtapahtumat/juhannuskonferenssi
Helluntaikansan kesän 2014 juhannusjuhlat pidetään Mertiörannassa 19.-22.6.2014
http://www.helluntaikansa.fi/juhannusjuhlat.htm#Tapahtumat
Valtakunnallinen Evankeliumijuhla 27.-29.6.2014 urheilu ja messukeskuksessa Lahdessa.
http://www.evankeliumijuhla.fi/
https://evl.fi/EVLTapahtumat.nsf/Documents/5320971CFFFBF998C2257C2300331179?Opendocument&lang=FI
Kansanlähetyspäivät 4.-6.7.2014 Jyväskylässä.
https://evl.fi/EVLTapahtumat.nsf/Documents/81EB65F2DD674614C2257BF2004B96F1?Opendocument&lang=FI
Herättäjäjuhlat Lapualla 2014
Herättäjäjuhlat järjestetään Lapualla 4.-6.7.2014. Juhlien tunnuksena on "Tule, Kristus, huomiseenkin".
http://www.h-y.fi/juhlat
Suomen Vapaakirkon kesäjuhlat Seinäjoella 4.–6.7. 2014.
http://www.svk.fi/?sid=150
Kirkastusjuhlat 25.-27.7.2014 Heinävedellä.
http://www.kansanraamattuseura.fi/sinulle/tapahtumat_ja_kurssit/kirkastusjuhlat_2014
Baptistilähetys ??
Hengelliset kesäiset juhlat 2014, mitkä nyt tähän löysin.
15
659
Vastaukset
Helluntailaisista juhlista Helluntaikansan Mertiörannan juhla on paisunut nopeasti jo aika suureksi ja rokottaa väen vähenemisestä kärsivää Keuruun juhlaa, joka pidetään samaan aikaan.
Nyt jo tiedetään, että keuruun ensikesän juhlilla oli noin 30 000 kävijää.
Keruulla käy korkeintaan 10 000, mutta joka vuosi ilmoitetaan väärä määrä.
Mikä tahansa luku on helppo saada kun telttaalueen ja juhlapaikan väliä edestakaisin ravaavia mututuntamalta katsellaan.- Pääkonttorin mies
Hyvä että Pe.ku on löytänyt itselleen mieleisen hengellisen tapahtuman.
- tode*
Pääkonttorin mies kirjoitti:
Hyvä että Pe.ku on löytänyt itselleen mieleisen hengellisen tapahtuman.
Peku on ollut viimeiset 5 vuotta sisääntuloportilla kameroineen, koko jussin ajan. Hän sekä laskee tulijat ja menijät, että myös kuvaa heidät. Kuvien avulla hän on päätynyt tuohon 10 000 kävijämäärään.
tode* kirjoitti:
Peku on ollut viimeiset 5 vuotta sisääntuloportilla kameroineen, koko jussin ajan. Hän sekä laskee tulijat ja menijät, että myös kuvaa heidät. Kuvien avulla hän on päätynyt tuohon 10 000 kävijämäärään.
Keuruun juhannusjuhlilla en ole ollut paikalla ku kerran pakiksen kanssa.
Hän otti minut kuplavolkkariinsa Linnatuulesta.
Pakis myi portilla kassitolkulla mittatikulla varustettuja kahvimukeja (kuva 7.)
http://netti.nic.fi/~jahunen/kortit/
Minä jaoin kertalämmitteisen puukiukaan myyntiesitteitä (kuva 2.) ja paljon niistä tilauksia tulikin, huolimatta korkeasta hintatasosta.
Tuolloin Keuruun juhlilla oikea kävijämäärä oli 7243, joista lienee osa tullut meidän myyntityön vedättäminä.- Järkyttynyt lukija
Pääkonttorin mies kirjoitti:
Hyvä että Pe.ku on löytänyt itselleen mieleisen hengellisen tapahtuman.
Olet selvästi pilkallinen. Missä on se karitsan ja lampaan mielenlaatu, joka Jeesuksella oli? Tiedät varmasti, aivan varmasti, että Peku on ulkopuolinen. Näinkö te kohtelette uskosta osattomia? Opetuslapsesi tode* on myös ylimielinen.
- Tuntuu pahalta !
tode* kirjoitti:
Peku on ollut viimeiset 5 vuotta sisääntuloportilla kameroineen, koko jussin ajan. Hän sekä laskee tulijat ja menijät, että myös kuvaa heidät. Kuvien avulla hän on päätynyt tuohon 10 000 kävijämäärään.
Häpeän asennettasi.
Tälle viestillekin ehkä naurat. Olen vaan tavallinen uskovainen.
Te kirkolliset olette riistäneet monilta tosi paljon. Rahat viekää, mutta kun olette vieneet sen aitohelluntailaisuudenkin. Tuntuu pahalta ! kirjoitti:
Häpeän asennettasi.
Tälle viestillekin ehkä naurat. Olen vaan tavallinen uskovainen.
Te kirkolliset olette riistäneet monilta tosi paljon. Rahat viekää, mutta kun olette vieneet sen aitohelluntailaisuudenkin.Samaa mieltä.
Itse yritin neutralisoida heidän kommentteihinsa huumorilla, kaiketi kuitenkin turhaan kai, kun eivät huumoria ymmärrä kai.- Pääkonttorin mies
Järkyttynyt lukija kirjoitti:
Olet selvästi pilkallinen. Missä on se karitsan ja lampaan mielenlaatu, joka Jeesuksella oli? Tiedät varmasti, aivan varmasti, että Peku on ulkopuolinen. Näinkö te kohtelette uskosta osattomia? Opetuslapsesi tode* on myös ylimielinen.
Ei Pe.kua kannata pos sulkea Helluntaikansan kesäjuhlilta, vaan uskon että hän kokee nostalgisia kokemuksia juhlilla.
- veli.
Jokaiselle jotakin!
Yhdistäkää nuo kaikki mainitut hengelliset kesäjuhlat yhdeksi, niin pääsettte samoilla järjestelyillä.
- krömyi
" niin pääsettte samoilla järjestelyillä. "
Sanos muuta, kun kaikilla on kuitenkin sama päämäärä! - 3 ryhmää !
krömyi kirjoitti:
" niin pääsettte samoilla järjestelyillä. "
Sanos muuta, kun kaikilla on kuitenkin sama päämäärä!Kaikki sunnuntai kristityt yhteen, perjantain pyhittäjät yhteen, ja kaikki sapatin pyhittäjät yhteen. Kutistuu kolmeen ryhmään.
- Paavali !
3 ryhmää ! kirjoitti:
Kaikki sunnuntai kristityt yhteen, perjantain pyhittäjät yhteen, ja kaikki sapatin pyhittäjät yhteen. Kutistuu kolmeen ryhmään.
Niin ja kaikilla kolmella ryhmällä eri Jumala. Eikös olekkin ?
On ainakin tarjontaa, mistä voi valita mieleisensä kesäjuhlan. Suviseurat näytti puuttuvan luettelosta ja ehkä joku pienemmän yhdistyksen tapahtumakin.
Järjestetäänköhän tulevana kesänä kuinka monilla hengellisillä kesäjuhlilla ylistystanssiaisia iltaisin? Iso Kirjassahan se taitaa olla jo muodostunut perinteeksi.- totuus monesti puutt
Eipä kovin paljon kiinnosta juosta juhlista juhliin. On sekavaa yks' julistaa yhtä ja toinen toista oikein kunnon sekametelisoppa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731445
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411039Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14660
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577