Paras tapa lopettaa rööki

Itse lopetin röökin vetämisen 4kk viime syksynä, nuuskan avulla.. Poltin vain humalassa joku pari hassua ku ei tehny juodes käyttää mieli nuuskaa, ja nuuska kyllä korvaa nikotiini tarpeet. Nyt oon retkahtanu taas röökiin ku nuuskan saatavuus oli vaikeeta välillä ja ei sitäkään tahtois enää vetää, että nikotiini purkat/imeskelytabut.. Onko niistä mihinkää?
Pahinta tässä on se et meitsi urheilee joka päivä ja se haittaa kuntooni, poltan röökii vaan yksin kotona, kun työkaverit ja kaverit luullu et oon lopettanu ja tällleen ainaki oon saanu rajotettu ja tottunu siihen, että en voi polttaa ainaku haluan, vaikka välil tekis mieli.
11405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

itse käytän nicotinell mint imeskelytabletteja, jos en syystä, tai toisesta voi polttaa, tai viitsi mennä röökille. Lista on aina taskussa. Kyllä ne nikotiininhhimon poistavat ja makukin on ok. Eivät ne nuuskalle pärjää, nikotiinipotku jää laimeaksi, vaikka käytän kaksimillisiä, mutta kokeile ihmeessä.

Äänestä

Tutkimusten mukaan purukumeilla ym. korvaushoitotuotteilla onnistuu vain 10% lopettamaan tupakoinnin. 90% todennäköisyydellä lopettaminen ei onnistu.

Äänestä

Polta kevytsavukkeita, kuten esim. Savuke 1:stä.

Äänestä
  • Itse lopetin e-tupakalla. Ei minkäänlaista tuskaa. Nyt 5 kk lopettamisesta. Urheilen myös aktiivisesti ja siinä jaksamisessa en oo kyllä huomannu mitään muutosta. Oisko sitten niin, että kun poltin vaan noin 5 -6 savuketta päivässä, niin sillä ei ollut vaikutusta hapenottoon. No, ainakin oon saanut takaisin valkoiset hampaat!

    Äänestä

Kaikista paras vaihtoehto on, että lopetat ilman mitään apuja. Purkat ym. vain pitkittävät vierotusoireita ja tupakanhimoa.
Ilman korvaustuotteita jos lopettaa niin alussa vierotusoireet on pahempia, mutta eivät kestä paljon viikkoa pitempään.
Nikotiinista ois tarkotus kuitenkin päästä eroon, niin miksi sitä pitäis tunkea kehoon esim. purkan avulla kokoajan lisää.

Itse olen ollut nyt n.2kk polttamatta ja lopetin siis ilman apuja. Röökiä kerkesin vetää n. 10v 15-20 kpl päivässä.
Yritin aikasemmin lopettaa purkan avulla monta kertaa, mutta en kertaakaan pystyny olemaan kuukautta pidempään polttamatta.

Äänestä
  • Hyvä homma

    Äänestä

Kaikista paras tapa on olla lopettamatta.

Adolf Hitler vihasi tupakointia, et kai tahdo olla hänen kaltainen?

Sinulla on puhjennut astma, jota tupakointi nopeutti. Toisin sanoen, tupakoinnin ansiosta sait tietää astmasta jo tässä vaiheessa ennen muiden oireuden ilmaantumista. Astmaatikon liikunta on erittäin vaarallista keuhkoille.

Tupakointia ei ole syytä salata, sillä se on nykyään muotia.

Äänestä

Piri ja opiaatit vie kuulemma tupakanhimon. Ehkä siihen auttaa mikä tahansa stimulanttilääkitys, jotta aivot saavat tarpeeksi dopamiinia.

Äänestä

Kahden vuoden kokemuksella vastaan; säkötupkakka.

Äänestä
  • Sähkötupakka on kyllä tehokas. Toimii silloinkin kun ei ole edes minkäänlaista aikomusta, halua tai motivaatiota lopettaa tupakointia, mutta kun sai synttärilahjaksi sähkötupakan, siihen siirtyi jotta välttyisi tupakkaverojen maksamiselta. Tupakointi loppui vaikka ei ollut edes aikomuksia lopettaa, ja nyt on tyytyväinen hyvänmakuisiin ja terveellisiin nesteisiin joilla tupakkayskäkin on parantunut.

    Äänestä

  • toimii vasten tahtoakin kirjoitti:

    Sähkötupakka on kyllä tehokas. Toimii silloinkin kun ei ole edes minkäänlaista aikomusta, halua tai motivaatiota lopettaa tupakointia, mutta kun sai synttärilahjaksi sähkötupakan, siihen siirtyi jotta välttyisi tupakkaverojen maksamiselta. Tupakointi loppui vaikka ei ollut edes aikomuksia lopettaa, ja nyt on tyytyväinen hyvänmakuisiin ja terveellisiin nesteisiin joilla tupakkayskäkin on parantunut.

    Kukaan kokeillu Acetium imeskelytablettia? Acetium imeskelytabletti vähentää savukkeista saatavaa asetaldehydiä joka aiheuttaa riippuvuutta, enemmän kuin nikotiini. Viralliset tutkimukset Acetium imeskelytabletin tehosta tupakoinnin lopettamiseen ovat käynnissä, enkä tiedä milloin saadaan virallista tutkimustietoa. Acetium imeskelytabletti toimii periaatteessa niin että laitetaan tabletti suuhun aina kun sytytetään savuke, ja kun asetaldehydin määrä vähenee niin kohta ei tee mieli tupakkaa, eli simppeliä jos toimii. Asetaldehydiä saadaan myös alkoholijuomista, joten monesti kuluu enemmän tupakkaa jos juo. Asetaldehydi aiheuttaa mm krapulaa, jonka puolestaan voi ehkäistä toisella Acetium tuotteella, eli Acetium kapselilla, molempia saa apteekista ilman reseptiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gabdalf69 kirjoitti:

Itse lopetin röökin vetämisen 4kk viime syksynä, nuuskan avulla.. Poltin vain humalassa joku pari hassua ku ei tehny juodes käyttää mieli nuuskaa, ja nuuska kyllä korvaa nikotiini tarpeet. Nyt oon retkahtanu taas röökiin ku nuuskan saatavuus oli vaikeeta välillä ja ei sitäkään tahtois enää vetää, että nikotiini purkat/imeskelytabut.. Onko niistä mihinkää?
Pahinta tässä on se et meitsi urheilee joka päivä ja se haittaa kuntooni, poltan röökii vaan yksin kotona, kun työkaverit ja kaverit luullu et oon lopettanu ja tällleen ainaki oon saanu rajotettu ja tottunu siihen, että en voi polttaa ainaku haluan, vaikka välil tekis mieli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu