Täytyykö olla virheetön kirja?

kirjaonbook

Niin, eli siis jos kirjottaa kirjan, täytyykö se olla ihan virheetön? Ettei olisi kieliopillisia virheitä siis. Vai voiko joku oikolukea? Kai se pitäisi itse kirjoittaa sen verran hyvin, ettei tarviis tommosii miettii sit..?

Mutta eikun sanokeehan viisaammat. Empä tuota varmaan mikään kirjailija tuskin missään tulevaisuudessakaan olis, mutta vähän enemmän ehkä kuitenkin mielenkiinnosta utelen..

Moro!

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mashiach

      Mitä virheettömämpi, sen parempi. Kokonaisuus silti ratkaisee. Virheitä jää aina. Sitä varten kustantajilla on ammattilaisia palkkalistoilla. Jos tarina, kieli ja tyyli kohtaavat, on hyvät edellytykset menestyä.

    • Kumpaa itse mieluummin lukisit? Kieltä, jota kaikki lukevat samojen sääntöjen mukaan vaiko kieltä, jonka säännöt muokkaantuvat kirjoituksen etenemisen myötä.

      Kirjoitukset yleensä luetaan ennenkuin ne painetaan paperille. Jos et itse niitä korjaa, niin toivottavasti joku jossain vaiheessa korjaa.

      Kirjoittajan tuotos ei parhaimmillaankaan ole vain virheetöntä tekstiä. Se on kirjoittajansa ajatuksen juoksua ja kaikki ihmiset ajattelevat toisistaan poikkeavalla tavalla. Jos ei olisi mitään sääntöjä, millä suitsia yksillöllisten ajatusten ja mielikuvien ilmaisua kirjoituksen muodossa, olisimme pian kaaoksen vallassa.

      Ajatuksia tulisi ilmaista kulttuuriin sopivassa muodossa ja tavalla, jossa ne on mahdollista ymmärtää. Ajatukset, tunteet ja mielihalut voi toki ilmaista taiteellisesti vapaamallakin tavalla, kuten esimerkiksi seiniä töhertämällä ja suttaamalla. Tällöin niiden sanoma jää vain pienen piirin huviksi ja viihteeksi.

      Kovien vahingonkorvausten riskistä huolimatta pakonomainen itsensä julkituomisen tarve ajaa yhteisen ja yksityisenkin omaisuuden tärvelemiseen yhä enenevässä määrin. Näkyvyys on viestin sisältöä tärkeämpää?!

      Kirjoitussääntöjen noudattaminen on yhteisön sääntöjen hyväksymistä. Joillekin se voi olla alistumista, joillekin kasvamista yhteisöön ja sen ymmärtämiseen. Jotkut kapinoivat sitä vastaan kehdosta hautaan.

      Kumpi olet tuhrija vaiko kirjoittaja?

      Maailma ei ole vain pelkkiä sääntöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7229
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3821
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3420
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2562
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2366
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2352
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2246
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2149
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1878
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1809
    Aihe