Turkin sodan 1877-1878 mitalista

värikysymys

Miten erottaa tummemman ja vaaleamman värinen prossin värinen mitali toisistaan?

Aloittleva keräilijä kysyy.

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samainen aloittaja

      Tarkoitan sitä Turkin sodan(1877-1878) veteraaneille annettua pronssimitalia jota annettiin vaaleampi pronssi ja tummempi. Miten erottaa maailmalla myytävänä olevista, siis valokuvista, kummasta mitalista niissä on kyse, kun yleensä myynti-ilmoituksissa ei ole mainintaa asiasta, vain valokuvia ja että kyseessä on ko. mitali. (Ajattelin ostaa sen vaaleamman pronssin jollainen joskus aikoinaan oli annettu isoisäni isoisälle).

    • samainen aloittaja

      Onkohan tuo kuvassa jokseenkin messingin näköinen ko. vaaleampi kupari mitali? ja eri vivahteiset punertavammat niitä tummempia?

      Valokuvista päätellen, esim. ebayssa, niitä näyttäisi olevan useampiakin värejä kuin tumma ja vaalea kupari, mutta valokuvat ilmeisesti hämäävät.

      Jos olet vastaavia keräillyt tai muuten osaat neuvoaa asiassa, niin kiitos paljon jo etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe