Paljonko tämän tontin arvo voisi olla?

erierkjefkj

2 000neliön metsätontti, mäkisellä maastolla. Tontilla 2 rakennusta, toinen asumiskelvoton purkua vailla oleva laho vanha kesämökkirakennus, n. 50neliötä, ja toinen pienempi 1990 valmistunut mökkirakennus n. 40-50neliötä, edelleen asumiskelpoinen ja hyväkuntoinen.
Asumiskelpoinen mökki on mäen päällä, ja laho mökki taas alamäessä. Lahossa mökissä olisi ollut myös iso sauna, mutta sekin on laho.

Ei laituria tai ranta-aluetta, mutta 1 mökkinaapuri jolla laituri ja ranta-alue, joka yhteiskäytössä vaikka naapurin tontilla/omistuksessa. Pienen matkan päässä on järvi jossa pieni yleinen uimaranta.
Vieressä siis vain 1 mökkinaapuri, muuten aika syrjässä metsäisellä alueella.
Tontille ei lupaa rakentaa okt-taloa.
Sijainti n. 30km Tampereesta.

Tuttava sanoi että tuolla alueella erittäin harvoin tulee minkäänlaista tonttia ja myyntiin ja silloin harvoin kun on tullut niin hehtaarin kokoisen tontin hinta ollut keskimäärin 30 000.. Eli toisinsanoen tuon minun kuvaileman tontin arvon saattaa olla n. 6 tonnia? Kuulostaa aika vähältä.

3

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläuneksi

      vähintään 50 000€ kun tontilla vielä hyvä kuntoinen rakennus.

    • huuh1

      Riippuu niin järvestä, minätyyppinen järvi siinä on vieressä. Jos suolampi tms, niin ei hyvä. Jos paikka syrjäinen ja vähän naapureita, on yleensä kyseessä sellainen vähemmän houkutteleva paikka. Yleensä hyvillä ja kysytyillä paikoilla on paljon mökkejä. Lisäksi jos tontti ei kerran sisällä rantaa, niin se laskee arvoa jo paljon. Laiturin yhteiskäyttösopimus ei sinällään lisää arvoa, varsinkaan jos se on suullinen. Nuo yhteiskäyttösopimukset kun tapaavat loppua, mikäli naapurisopuun tulee jokin särö. Tuo 30km etäisyys Tampereeseen ehkä lisää jonkin verran arvoa, mutta täytyisi nähdä paikka ensin omin silmin.

      Onkohan tuo tuttavan kertoma hehtaarihinta sitten miltä vuodelta peräisin? Hinnat ovat meinaan nousseet koko ajan.

      Entä tuleeko mökkiin vesi, sähkö?

      Hmmm, kyllä tuosta nyt ainakin sen 20 000 euroa voi pyytää. Ylärajaa en voi arvata, koska täytyisi nähdä itse ensin. Mutta jo näillä tiedoilla voisin heittää alarajaksi parikymppiä siis. Ettei ainakaan sen alle.

      • Metsuri

        Helposti tontin arvoa saa nostettua siistimällä pensikot ja heinikot pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      225
      3306
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      2796
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      17
      2429
    4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      21
      2421
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      70
      1899
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1830
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1802
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      17
      1789
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      84
      1632
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      955
    Aihe