2 000neliön metsätontti, mäkisellä maastolla. Tontilla 2 rakennusta, toinen asumiskelvoton purkua vailla oleva laho vanha kesämökkirakennus, n. 50neliötä, ja toinen pienempi 1990 valmistunut mökkirakennus n. 40-50neliötä, edelleen asumiskelpoinen ja hyväkuntoinen.
Asumiskelpoinen mökki on mäen päällä, ja laho mökki taas alamäessä. Lahossa mökissä olisi ollut myös iso sauna, mutta sekin on laho.
Ei laituria tai ranta-aluetta, mutta 1 mökkinaapuri jolla laituri ja ranta-alue, joka yhteiskäytössä vaikka naapurin tontilla/omistuksessa. Pienen matkan päässä on järvi jossa pieni yleinen uimaranta.
Vieressä siis vain 1 mökkinaapuri, muuten aika syrjässä metsäisellä alueella.
Tontille ei lupaa rakentaa okt-taloa.
Sijainti n. 30km Tampereesta.
Tuttava sanoi että tuolla alueella erittäin harvoin tulee minkäänlaista tonttia ja myyntiin ja silloin harvoin kun on tullut niin hehtaarin kokoisen tontin hinta ollut keskimäärin 30 000.. Eli toisinsanoen tuon minun kuvaileman tontin arvon saattaa olla n. 6 tonnia? Kuulostaa aika vähältä.
Paljonko tämän tontin arvo voisi olla?
3
363
Vastaukset
- äläuneksi
vähintään 50 000€ kun tontilla vielä hyvä kuntoinen rakennus.
- huuh1
Riippuu niin järvestä, minätyyppinen järvi siinä on vieressä. Jos suolampi tms, niin ei hyvä. Jos paikka syrjäinen ja vähän naapureita, on yleensä kyseessä sellainen vähemmän houkutteleva paikka. Yleensä hyvillä ja kysytyillä paikoilla on paljon mökkejä. Lisäksi jos tontti ei kerran sisällä rantaa, niin se laskee arvoa jo paljon. Laiturin yhteiskäyttösopimus ei sinällään lisää arvoa, varsinkaan jos se on suullinen. Nuo yhteiskäyttösopimukset kun tapaavat loppua, mikäli naapurisopuun tulee jokin särö. Tuo 30km etäisyys Tampereeseen ehkä lisää jonkin verran arvoa, mutta täytyisi nähdä paikka ensin omin silmin.
Onkohan tuo tuttavan kertoma hehtaarihinta sitten miltä vuodelta peräisin? Hinnat ovat meinaan nousseet koko ajan.
Entä tuleeko mökkiin vesi, sähkö?
Hmmm, kyllä tuosta nyt ainakin sen 20 000 euroa voi pyytää. Ylärajaa en voi arvata, koska täytyisi nähdä itse ensin. Mutta jo näillä tiedoilla voisin heittää alarajaksi parikymppiä siis. Ettei ainakaan sen alle.- Metsuri
Helposti tontin arvoa saa nostettua siistimällä pensikot ja heinikot pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017333
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj615045- 794699
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?744637- 1324168
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️293442Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82948- 492530
- 392478
- 2122321