Säännöissä sanotaan, että alle 12 m aluksissakin pitää olla äänimerkkien antamista varten jokin voimakasääninen laite.
Minkälaisia laitteita teillä on, ja kuinka usein olette käyttäneet?
Minkälaisia laitteita teillä on, ja kuinka usein olette käyttäneet?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Eukko.
Käytössä päivittäin.
Puhallettava torvi. Käytetään vuositain pölyt pois puhalluksessa eli ppp:SSÄ
Paineilmapullo, jossa torvi. Lisää painetta pulloon saa tavallisella polkupyörän pumpulla.
Onko keuhkot kaputt? Pitääkö jopa torveen olla apu?
http://jarip.kuvat.fi/kuvat/Purjehdus/torvi.jpg/_full.jpg toimii aina... ja käytettykin on http://jarip.kuvat.fi/kuvat/Hollanti-Suomi/Itämeri 2/IMG_1380.JPG/_full.jpg
VHF radiosta voi saada ohjelmoidun tuuttauksen kovaääniseen. Toimii sen jälkeen itsenäisesti.
Mulla samanlainen. Yllättävän kova ääni.
Millaista vaseliinia sinulla on, ja kuinka usein olet käyttänyt?
Tarkoitan siis ahtaassa väylässäsi kun liikutaan edestakaisin...
Onhan niitä kaikenlaisia pillejä. Eiköhän kumminkin jätetä viheltelyt ja muut piipitykset purjehtijoille ja muille b-rapun väelle. Tosi mies ajaa isolla koneella ja soittaa järeetä sumutorvea, käskevästi ja päättäväisesti ja muut laskevat purjeet kannelle ja löysät housuun.
Leffoissakin aina pahiksilla ja nössöillä on kakskakkoset paukkuraudat mutta sitten tulee hyvis ja neljävitonen JYRÄHTÄÄ.
Sama koskee koneen ääntä. Jos ei ole isolohko suorilla putkilla niin sitten väistää. Se on meriteiden sääntö numero yks.
Mitenkäs Se olikaan sumutorven käyttö, pitääkö kuinka pienten alusten antaa merkki ja miten ?
pituudeltaan alle 12 metrin alusten velvollisuus äänimerkkien käytöstä kerrotaan 35 säännön kohdassa h.
Jos tarkoitit sumussa liikkumista: "….enintään 2 minuutin väliajoin annettava jokin muu voimakas äänimerkki"
Lue 35 sääntö kokonaisuudessa, että tiedät kuulemiesi äänimerkkien merkityksen
Sumutorvi ei ole pakollinen alle 12 m aluksissa - lue myös 34 sääntö!
Sulla on näköjään veneessä 2 torvea :)
Ja sulla ei yhtään rannikkolaivuria.
Jossain säännöissä mainittiin "vihellin". Onko pilli riittävä "sumutorvi"?
Äänimerkkivarusteet
a) Pituudeltaan vähintään 12 metrin aluksessa on oltava vihellin ja laivakello sekä pituudeltaan vähintään 100 metrin aluksessa lisäksi kumistin, jonka ääntä ja sointia ei voida erehtyä pitämään laivakellon soittona. Viheltimen, laivakellon sekä kumistimen on täytettävä näiden sääntöjen III liitteessä annetut yksityiskohtaiset määräykset. Laivakello tai kumistin taikka molemmat voidaan korvata muulla laitteella, jolla voidaan antaa samanlaatuisia äänimerkkejä, edellyttäen, että vaadittavat äänimerkit myös aina voidaan antaa käsikäyttöisinä.
b) Pituudeltaan alle 12 metrin alus ei ole velvollinen pitämään tämän säännön a kappaleessa määrättyjä äänimerkkivarusteita, mutta jollei näitä laitteita ole, on aluksessa oltava jokin muu laite, jolla voidaan antaa voimakas äänimerkki.
"Äänimerkin perustaajuuden on oltava 70–700 Hz:n alueella. Viheltimestä tulevan äänimerkin kuuluvuusetäisyys on määrättävä niiden taajuuksien perusteella, jotka ovat pituudeltaan vähintään 20 metrin aluksissa 180 - 700 Hz:n (± 1 prosentti) taajuusalueella ja pituudeltaan alle 20 metrin aluksissa 180 - 2100 Hz:n (± 1 prosentti) taajuusalueella ja jotka kehittävät 1 kohdan c alakohdassa määrätyt äänitasot. Näihin taajuuksiin voi kuulua perustaajuus ja/tai yksi tai useampi suurempi taajuus."
http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/2003/20030071
Katso tuota vasten tuottaako pillisi riittävän perustaajuuden ja äänitason.
Tarkoitit siteerauksellasi yli 12 m pituisia aluksia!
33 säännön b-kohdan mukaan se ei koske pienempiä.
Niin ja sitten on lisäksi määräykset miten näitä äänimerkkejä tulee eri tilanteissa käyttää liikuttiin sitten merellä tai sisäisillä vesialueilla.Siinä sitä on pänttäämistä kovakalloisille.
Laivakello onkin tuikitarpeellinen kapistus.
Ankkuroituina sumussa jokainenhan meistä antaa minuutin välen viiden sekunnin ajan rivakkaa kilistystä vuorokauden ympäri :D
Kyllä meillä lapset tykkäs kilistellä laivakelloa minuutin välein 16h/vrk, kunnes teippasin sen kiinni.
"Kun alus tulee ahtaalla kulkuväylällä kohtaan, jossa on näkyvyyttä rajoittava este, annetaan yksi pitkä äänimerkki."
Miten kiinniteipatulla kellolla kilistellään ahtailla väylillä?
Avataan teippi, niin heti alkaa kilistä. Tosin eikös sitä kelloa kaivattu sumussa eikä ahtailla väylillä. Ahtaita väyliä juhlistamme lasillisella shampanjaa. Löytyy myös sumutorvi ja vihellin. Kumistimet ja muut tamburiinit täytyykin hakea heti tänään.
Kannattaisko samantien hommata koko jazzrumpusetti, niin ei ainakaan olis merkinantolaitteista pulaa?
Viidakkorummut nyt ainakin.
Mistä mahdollisimman pitkälle kuuluva vihellin?
Käykö siihen esim. pelastusliivin pilli, vai onko jossain myynnissä parempia pillejä?
Jokaisessa pienaluksessa pitäisi ehdottomsti olla mieluummin manuaalinen puhalletava karmeaääninen muovitorvi. Toimii aina, kun tarvii heti. Halpa. Osta 2 kpl. Kaikki muut torvet toimii myös kunnes kun sitä äkkiä tarvitsee tositilanteessa se saattaa olla mykkä. www.snoopy.fi
Totta puhut! Joku toimiva torvi pitää olla varalla, vaikka veneessä olisikin esim. paineilmatorvi.
Ja milloin äänitorvea tarvitaan? Yksi tosipaikka on tiheä sumu muuta veneliikennettä. Kaikillahan ei ole tutkaa ja äänimerkki voi pelastaa törmäykseltä. Paineilmatorvi on tehokas, mutta puhti voi loppua yllättäen. Siksi puhallettava torvi varalla.
Itse pidän yhä mukana sitä puhallettavaa messinkitorvea, jonka ostin yli 30 v sitten Hollannissa töppäillessäni. Ajelin silloin Reitdiep-kanavaa, jossa piti antaa äänimerkki nostosillan avaamiseksi. Koska meillä ei ollut äänitorvea, yritettiin pilliä ja huutamista, joita kotonaan ollut siltavahti ei kuitenkaan kuullut. Silta avautui vasta, kun takaa tuli toinen vene, joka antoi sumutorvellaan yhden töräyksen.