Mulla alkoi paino nousemaan viime syksynä vaikka kuntoilin säännöllisesti. Nyt parin viikon ajan töissä maistunut outo maku suussa. Ajattelin että tulisi hiuslakasta, että jotenkin kiertää haju kypärän alla, mutta nyt viikonlopun aikana en ole hiuslakkoja käytellyt kotona mutta kummallinen maku tulee aamuisin suuhun. Talvella mitattiin sokeriarvo, mutta ne olivat kunnossa. Toisinaan jalkoja pistelee. Tosin kaikissa diabeteksen oireissa on laihtuminen, mikä ei käy yksiin minun painonnousuni kanssa. Olen aika arka menemään lääkärille, koska jouduin viime syksynä siellä käymään useasti unettomuuteni kanssa, tuli tunne että pitävät minua luulosairaana.
Voisiko olla diabetestä?
Kummallista33
15229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hei, onko sinulla jotain tuttua, jolla on diabetes ja sitä kautta käytössä verensokerimittari? Jos vaikka nyt muutaman pv.n ajan saisit mittailtua?
Kuten varmasti olet lukenut mm. ylipaino aiheuttaa 2-tyypin diabetesta. Tietoa löytyy, googleen hakusanaksi diabetes.
Voimia ja rohkeutta lääkärikäynnille, mikäli tarvetta.
Itselläni oli vuosi sitten samat oireet, tosin verensokeri oli korkealla. Nyt olen normaalipainoinen ja verensokerit normaalit ruokavalion myötä.
Ykköstyypin diabeteksen oireet ovat laihtuminen,kova pissahätä ja jano,kakkostyypin diabeteksen oireet ovat ylipaino,kova pissahätä ja jano.Ykköstyypin diabetesta voi myös ilmetä aikuisiälläkin.Asia selviää verensokerin mittauksella ja labrakäynnillä.
D2 ei tunnu alkuvaiheessa mitenkään, se löydetään yleensä "vahinkolöydöksenä" jonkin muun terveystarkastuksen yhteydessä.
Aloittajan oireet eivät oikein tunnu diabetekseltä, mutta sehän on helppo todeta: Jonain yönä pitää 12 h paaston (ei saa edes juoda) ja sitten menee aamulla terveydenhoitajalle mittauttamaan sormenpäästä verensokerin (tai kaverin mittarilla). Tällä jo nähdään onko epäilyksiä diabeteksestä.
Mulla oli 6,3 sokeri ja 6,9 kolesteroli ja hyvää kolesterolia oli liian vähän ja huonoa liikaa, veri 146 mutta verenpainetta ei ole, painoindeksi 31. Pitäisikö napsia pillereitä? Tähän asti lääkäri on puhunut liikunnan lisäämisestä, muttei siitä mitään tule. Liikun vahtelevasti.
Kohtalotovereita?
Jos lääkäri on käskenyt lisätä liikuntaa eikä määrää pillereitä, ohjeet on aivan oikeat. Verensokeri ei edellytä vielä lääkitystä ja BMI:n perusteella laihdutusvaraa on runsaasti. Helpoin aloitus painonpudotuksessa on pienentää ruoka-annoksia niin siitä se lähtee. Kolesterolikin on yläkantissa, liikunta nostaa hyvän kolesterolin osuutta joten ei muuta kuin lenkkareita jalkaan ja vaikka kävelylenkille.
Kyllä liikunkin, muttei se ainakaan laihduta. Syömättä en osaa olla ainakaan iltaisin töllön ääressä. Kiitos kuitenkin kommentistasi. Muita kohtalotovereita?
Asiantuntijat ovat todenneet että eniten laihtumiseen vaikuttaa se mitä ja miten syö eikä se miten ja paljonko liikkuu. Jos on "pakko" syödä jotain telkkarin ääressä illalla, syö sellaista mikä ei lihota. Hiilihydraatteja vähemmän, höttö (sokeri ja vaaleat jauhotuotteet) pois listalta. Kokeile rouskuttaa vaikkapa porkkanaa.
Pidän porkkanasta, mutten voi kovin monta raakaa porkkanaa syödä iltaisinkaan, vatsa ei tykkää. En välitä makeasta mahdottomasti enkä syö vaaleaa leipää juuri ollenkaan. Lenkillä ollessa on tietty kaukana jääkaapista. Nyt en ole päässyt uimaan pariin viikkoon leikkaushaavan vuoksi. Liukkaalla liikkuminenkaan ei ole kivaa.
Kävin lääkärissä ja nyt jotain kai tehdäänkin eikä vain seurata vuosittain.
Eli syön nyt omega3-nappeja kolmisen kuukautta ja menen sitt sokerirasitukseen ja kolesterolikokeeseen. Sitten harkitaan lääkitystäkin. Syön Progynovaa ja sen pitäisi vaikuttaa myönteisesti näihinkin juttuihin. Saa nyt sitt nähdä..
Omega 3:a korkeaan verensokeriin!? Mitä kummaa. Progynovalla on todennäköisesti negatiivinen vaikutus verensokereihin. Itselläni oli ennen hormonikorvaushoitoa käytössä vain yksi pilleri jolla verensokeri pysyi normaaliarvoissa. Kun aloitettiin hormoonikorvaushoito, verensokerit pomppasi ylös ja jouduttiin kolminkertaistamaan diabeteslääkitys että päästiin taas normaaleihin verensokeriarvoihin.
Omega3:n pitäisi parantaa hyvää kolesterolia ja siten parantaa kolesterolijuttuja. Progynovaa syön nyt kolmatta vuotta, yritin vähentää sitä silloin, kun verikoe otettiin. Lääkärin mukaan sen pitäisi vaikuttaa myönteisesti näihin juttuihin ja aiemmin veriarvot olivat parempia. Diabetes- tai kolesterolilääkkeitä en ole vielä kokeillut vaan asiaa on yritetty hoitaa liikunnan ja ruokavalion kautta siinä onnistumatta.
Kolesteroli liittyy diabetekseen vain siltä osin että diabeetikolla kolesterolin tavoiteltavat raja-arvot ovat alemmat sydän- ja verisuoniongelmien välttämiseksi.
Omega 3 ei korota HDL arvoa kovinkaan paljon. Tehokkaampi keino arvon kohottamiseen on tehokas liikunta ja vihreiden vihannesten syöminen.
En ole ainakaan vielä diabeetikko. Vuosia sitten terv hoitaja sanoi, että mun pitäisi syödä jotain lääkkeitä, koska sokeri oli jotain JA kolesteroli oli jotain eli molemmat yli suositusten. Nyt lääkäri kuulosti siltä, ett määrää mulle statiineja sukuriskin vuoksi ja noiden arvojen. Toisaalta äiti eli 80v, sokeria ei ollut, kolesterolista ei tietoa.
Taidan häipyä muille sivuille, kun täällä tämä keskustelu ei oikein räisky monipuolisuudellaan. Kiitos kuitenkin osanottajille.
Koska et ole diabeetikko, on parempikin että siirryt sellaiselle sivulle jossa sinua voidaan auttaa ongelmissasi. Tämän sivun PITÄISI keskittyä diabeteksestä keskusteluun, mutta valitettavasti muutama häiriköivä kirjoittaja puhuu vain ruokavalioista.
Esimerkiksi tämä sivu voisi sopia http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4074
Olen edelleen kiinnostunut keskustelemaan vaihdevuosi-ikäisten naisten (esi)diabeteksesta ja kolesterolista.