sote-uudistuksesta neljän puolueen puheenjohtajat, tulevan hallituksen valtionvarainministeri Jutta Urpilainen SDP, pääministeri Jyrki Katainen Kok , jalkapalloministeri Timo Soini PS ( uusi ) ja sisäministeri Juha Sipilä kesk. ( uusi).
Tuo kuvanelikko 2015 vaalien jälkeen on tuttu.
Tuo kuvanelikko 2015 vaalien jälkeen on tuttu.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Timpan nilkka kesti pokkuroinnin ihan hyvin?
kaataa pöydän tohkeissaan - oli niin kiire Kataisen viereen - seisomaan ihan lähelle. Sipilä jäi suosiolla taaemmaksi.
PERUSSUOMALAISTEN LÄÄKÄRI-PROFESSORI MAUNO VANHALA EU-PARLAMENTTIIN
Mauno Vanhala, lääkäritohtori, professori
http://www.maunovanhala.net/
Soini: Sote-sopu oli kaivattu kansallinen ratkaisu
Soini kiitti ratkaisevasta avusta toista varapuheenjohtaja Hanna Mäntylää ja
ylilääkäri Mauno Vanhalaa, jotka tiedoillaan mahdollistivat Soinin täysipainoisen osallistumisen neuvotteluihin.
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/soini-sote-sopu-oli-kaivattu-kansallinen-ratkaisu/
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini tervehtii hallituksen ja opposition yhdessä löytämää sote-sopua ilolla. Koko kansan yllättänyt sopuratkaisu syntyi viikonloppuna nopeasti.
- Suomi ja suomalaiset tarvitsevat tätä uudistusta. Olen iloinen, että tämä tapahtui parlamentaariselta pohjalta. Oppositiolle se ei ollut helppoa – valmistelukoneisto on meillä suppeampi, mutta tiesin, että kun muutama päivä painetaan yötä päivää, se onnistuu, Soini iloitsi tiedotustilaisuudessa sunnuntaina.
Hän kiitti ratkaisevasta avusta toista varapuheenjohtaja Hanna Mäntylää ja ylilääkäri Mauno Vanhalaa, jotka tiedoillaan mahdollistivat Soinin täysipainoisen osallistumisen neuvotteluihin.
Mitähän avaaja on mahtaa nyt tarkoittaa?
Ainakin persut tietysti muistelevat mielellään vuoden 2015 vaalien jälkeen aikoja, jolloin he olivat iso puolue ja pääsivät ihan oikeisiin neuvotteluihin. Presidentinvaalien ja kuntavaalien osoittaman trendin mukaisesti persujen ei tarvitse neuvotteluihin juuri vaivautua vuoden 2015 eduskuntavaalien jälkeen.
jalkapalloministerin toimi on järjestetty terveysministeriön puolelta, että tuleva toveri Soini ei ennen demareihin siirtymistä menettäisi täysin kasvojaan.
Se kuitenkin se 4 perussuomalaista eduskunnassa on kansan protesti tahto vuoden 2015 vaalien jälkeen.
Järjestihän yhteiskunta SMPn raunioillekkin pehmeän laskun.
Soini hyväksyi nyt sen, mitä on vuosikausia kitalaki punaisena vastustanut?? Tyypillistä soinismia.
Ei kannata vielä arvailla vuoden 2015 vaalien jälkeistä
aikaa. Opettelisi nimimerkki: Kylmä totuus, ensin kirjoittamaan ja
sitten vasta tulisi tänne palstalle.
kirjott " kylmä totuus" i, tuli ajatus selväksi.
No ihan sinun juttusi ei mennyt läpi.
No luulen, että olet Lieksan tahi jonkun muun syrjäkylän PeruSSuomaalisia ja itteesä täynnä, häh ??
Halla-aho, Terho Eu-parlamenttiin
ketkä kaksi muuta
Ylilääkäri Mauno Vanhala ja yllättäjä Maria Tolppanen
http://mariatolppanen.blogaaja.fi/
TÄLLÄ OHJELMALLA NELJÄ PAIKKAA EU-PARLAMENTTIIN
PERUSSUOMALAISET PYRKIVÄT POIS LIITTOVALTIOKEHITYKSESTÄ TALOUSUNIONIIN. SIKSI KYSYMYS TUHOTAANKO EU TAI EURO
EI OLE RELEVANTTI. Esim. talousunionissa voi olla saneerattu euro. EU voi olla olemassa, jos se tarkoittaa talousunionia ei liittovaltiota.
1. perussuomalaisten kanta Euroopan unioniin ei ole muuttunut. EU pitäisi ensin saneerata, ja katsoa mikä siinä on säilytettävää.
2. talous- ja vapaakauppa-alue on hyvä asia, me tarvitsemme Euroopassa talous- ja vapaa-kauppa-alueen, kontra USA ja kontra Kiina. Jos tämä voidaan tehdä purkamalla Englannin Cameroninkin linjan mukaan sääntelyä, niin se kannattaa kokeilla.
3. Euro ON epäonnistunut. Mutta euro on väline eli tarkoituksenmukaisuuskysymys. Tällaisenaan euroalue ei toimi.
Saadaanko euroalue saneerattu sanelee euron tulevaisuuden.
4. Perussuomalaisten tärkein tavoite EU-politiikassa on, että itsenäisten maiden yhteistyötä jatketaan ja että päätösvalta on kansallisilla vaaleilla valituilla edustajilla, EI EI EI EHDOTTOMASTI EI vaaleilla valitsemattomilla komissaareilla.
5. Kun EU supistetaan talousliitoksi EI SILTI IRTISANOUDUTA eurooppalaisista arvoista, joihin kuuluvat demokratia, sananvapaudet ja ihmisoikeudet.
Niin vain Soinikin joutui nöyrtymään Jutan edessä. YESS!