Onko Lada sisusta kopioitu pyöreine muotoineen Bmw:stä? Vertailin niitä, ja aivan samanlaiset olivat tuulilasin reunatkin, ja keskikonsoli, joka kääntyy aavistuksen kuljettajaan päin.
Ladassa sisusta onkin tyylikkään ja viimeistellyn tuntuinen.
Kopioihan muutkin merkit, että mikäs ihme se toisaalta on.
Ladassa sisusta onkin tyylikkään ja viimeistellyn tuntuinen.
Kopioihan muutkin merkit, että mikäs ihme se toisaalta on.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kas kun et väitä, että BMW on kopioitu ladasta!
onkos siinä jotain perää,että BMW olis kopioitu Ladasta?
niinsanottu teollisuusvakoilu on usein molemminpuolista. On itse asiassa erittäin todennäköistä, että ainakin osa BMW:n sisätilojen ergonomiasta on kopioitu Ladasta. Venäläisillähän on pitkä autovalmistushistoria takanaan, sietää siitä vähän oppia ottaakin.
kopioinut Moskvits Eliten moottorin noihin 70 ja 80 - luvun pikkumalleihin.. räkänokat kysykööt asiaa keneltä tahansa autoista titävältä yli 40 vuotiaalta
Ladassa lähes kaikki on kopioitu muista autoista, venäläisillä insinööreillä ja autosuunnittelíjoilla/-muotoilijoilla ei riitä luovuutta vaan kaikki kylmästi varastetaan asiansa osaavilta autonvalmistajilta. Se on kylmä fakta.
Jokainen moottoritekniikkaa ymmärtävä tietää, että asiassa ei ole pienintäkään perää.
sedälle mikä niissä on niin erilaista? Lähes kaikki mitat täysin samoja, esim. männät meni heittämällä mossesta bemariin. Voi olla et joku laakerinkaulan mitoitus oli erilainen muutaman 1/100 mm ja bensapuoli oli kyllä erilainen, bemarissahan oli ruiskuja jo silloin. Lohkot oli samanlaista aluvalua kuten kansikin. BMW oli arvattavasti kopioinut Eliten kiitellyn rakenteen..
Siinäpä taas yksi Lada-palstan "asiantuntija", joka luottaa HTT:n tietoihin. Mutta Ladasta kerrottavat sadut ovatkin vertaansa vailla.
Elitehän oli kokolailla suora kopio Alfa Romeo Giuliasta.
Vai olikohan se päinvastoin:-)
http://www.bilavefur.com/myndasafn/Alfa Romeo/1969 Alfa Romeo Giulia 1600S Sedan-blue-rVl=mx=.jpg
http://www.alfisti.net/fileadmin/media/modellautos/big_scale/minichamps01.jpg
on parantunut tuntuvasti vm-04 alkaen. Totta on, alkaa lähestyä premiumtasoa tässäkin suhteessa!
Eihän se voi muuta kun parantua. Pohjalta pääsee vain ylöspäin. Lähestyyhän se premiumia, mutta silti se on edelleen vähän h...tin kaukana siitä.
Ladan muotoilussa on onnistunutta ainoastaan perä ja sekin vain HB-mallissa.
Muuten ladan muotoilusta ei löydy yhtään hyvää sanottavaa. Ei sisältä eikö ulkoa.
Mutta hyvä näin, koska ladaa ei liikenteessä juuri muusta suunnasta näe kun takaapäin. Aina on lada jonon ensimmäisenä.
kuitenkin näe niitä vain hetken peileistä... ainakin jos mää olen ladan ratissa! uusi 16 venttiilinen tuottaa todellisuudessa yli 100 hv ja yhdistetynä ladan ajo ominaisuuksiin niin en yleensä kauaa viihdy DXien perässä... etenkään kun puikoissa on joku tuulipukulippispösilö matkalla tykäriin/sossuun itkemään pahaa oloaan..
Jos henkilöautot pannaan tehonmukaiseen järjestykseen pienimmästä alkaen, niin Suomen markkinoilla olevista 1794 mallista heikkotehoisin lada on sijalla 156 ja tehokkain lada sijalla 272. Näin ollen käytännössä kaikista markkinoilla olevista automerkeistä ja -malleista löytyy ladaa tehokkaampi auto, Smart:ia ja Twingoa lukuunottamatta. Joten jos auton teholla on merkitystä, niin ei ladalla paljon auto pullistella.
Jos henkilöautot pannaan tehonmukaiseen järjestykseen pienimmästä alkaen, niin Suomen markkinoilla olevista 1794 mallista heikkotehoisin lada on sijalla 156 ja tehokkain lada sijalla 272. Näin ollen käytännössä kaikista markkinoilla olevista automerkeistä ja -malleista löytyy ladaa tehokkaampi auto, Smart:ia ja Twingoa lukuunottamatta. Joten jos auton teholla on merkitystä, niin ei ladalla paljon auto pullistella.
olisihan tuon nyt kerrastakin uskonut.
Ajatella, että ladasta löytyy 100 hevosvoimaa. Voi että on oikea urheiluauto.
Kirjoituksestasi päätelleen sinulla stondaa vain kun hoet itsellesi tarpeeksi usein: "sata hevosta, sata hevosta, ...". Mutta onhan silloin ladastasi jotain hyötyäkin
Minun työpaikkani on Tamperees Sosiaalitoimistoa vastapäätä.
Tiedätkö minkäm erkkisillä autoilla useimmiten asioidaan sossussa?
Viiden pisteen vihje: "Se valmistetaan venäjällä".
Kaikkea muuta kuin viimeistelty on satakympin sisusta. Olen neljän vuoden aikana tutustunut ladan sisustukseen. Samaa laatua kuin muuallakin ladassa. Ilmasuuttimet löysiä, keskisuuttimien kehyksien raoista tulee takuulla enemmän ilmaa kuin suuttimista. Käsijarrukahva irtoilee, samoin vilkkuviiksi. Mikään sauma tai liitoskohta kojetaulussa ei ole kovinkaan viimeistellyn näköinen. Kitinöitäkin kuuluu joka paikasta. Ei ole verrattavissa Bemariin.
uusi 2004 malli. On totta että aiemmin muoviosat olivat hiukka väljäsovitteisia :-) Mutta nyt vertailu BMW:hen on täysin sopivaa!! Sisustuksen tason voikin tänäpäivänä jakaa kolmeen luokkaan: alin, kehitysmaissa valmistetut halpa-autot; tojo, suzuki ym, keskikura; VW ym. halvat eurot ja japsit, korkein taso Lada 110, bmw, mb..
Voi kun olisi kopiotu BMW:stä, mutta eivät taida venäläiset high-tech -huiput osata edes kopioida.
siis larppa........LEGENDA elää!!
Se pyöreälamppuinenhan olikin Fiat 124:n kopio, eli tyylikästä italialaista muotoilua. Myöhempiä malleja neuvostodesignerit ovat sitten "parannelleet" tavallaan...
sanoen se oli LISENSSIllä valmisettu.. eli FIAT rakensi tehtaan joka nimettiin Togliattiksi kuuluisan italialaisen kommunistin mukaan. Moottori edusti neuvostoliittolaista suunnittelua ja oli aikoinaan moderni ja harvinaisen kestävä.