Ohjelmoinnista tyhmä kysymys

Olisin kiinnostunut ohjelmoinnin aloittamisesta.
Mieltäni askarruttaa eniten että mikä on järkevä kieli aloittaa.

Tarkoituksena ei ole mikään pelin kehitys vaan esimerkiksi ajanvaraus järjestelmä nettisivuille tai verkkokaupat.
Onko siis php ainoa oikea ratkaisu vai kuinka esim. ajanvaraus.
Javaa en ajatellut kun pidän sitä huonona vaihtoehtona netti kehityksessä.
Mihin kaikkeen c kieli taipuu? Rajoittuuko se jotenkin, soveltuuko lainkaan verkkoympäristön suunnitteluun?

Javascript myös yksi mikä hyvä osata verkkoa ajatellen, responsiivisuus jne.
6249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

PHP ei ole ainoa ratkaisu. Eikä todennäköisesti edes se paras. Se nyt vaan sattuu olemaan yleisin lähinnä historiallisista seikoista johtuen ja niinpä siitä löytyy paljon esimerkkejä.

Millä perusteella ja millä kokemuksella pidät javaa huonona vaihtoehtona nettikehityksessä? Kai tiedät eron appletilla ja palvelinohjelmalla?

Äänestä

Käsittääkseni PHP käytetään sen rajoittuneisuuden vuoksi. Tämä rajoittuneisuus on etu silloin kun tarjotaan palvelintilaa ulkopuolisille eli palvelimen voi tarjota eri yritys.

Periaateessa palvelin päässä voi olla vaikkapa Java, C , C, Pascal jne. mutta aika usein internetpalvelimen ylläpitäjä tarjoaa asiakasyrityksille vain PHP koska
sillä ei pysty tekemään "liikaa" ja se riittää monille.

Äänestä

Kuten tuossa tulikin jo ilmi, C taipuu vaikka mihin. Mutta useimmat webpalveluntarjoajat tarjoavat vain PHP:tä ja muutamaa muuta.

Verkkokaupan tekoon java ei ehkä ole kovin mielekäs. Se vaatisi asiakkaalta aina java lisäosan koneeltaan, joka voi vähentää asiakkaiden määrää.

Tässä on erittäin hyvä sivusto, jossa on oppaita php:n, ja useisin muihinkin kieliin.
http://www.ohjelmointiputka.net/oppaat/opas.php?tunnus=php_01

Äänestä
  • "Verkkokaupan tekoon java ei ehkä ole kovin mielekäs. Se vaatisi asiakkaalta aina java lisäosan koneeltaan, joka voi vähentää asiakkaiden määrää."
    No ei todellakaan vaadi. Palvelinsoftan voi tehdä javalla ilman että mitään tuollaisia riippuvuuksia syntyy. Eri asia on jos tekee asiakasohjelman / appletin javalla.

    Äänestä

  • Hei!

    Olen myöskin vasta aloitteleva ohjelmoija, mutta ajattelin kuitenkin kertoa oman mielipiteeni. Aloitin ohjelmoinnin harjoittelun Javalla, koska itseä kiinnosti opetella tekemään nimenomaan niitä yleisesti tietokoneella suoritettavia ohjelmia, ei nettisovelluksia. Sain opeteltua kirjan avulla Java- kielen alkeet ja testailtua kaikennäköistä. Katsoin myös kirjan palauduttua kirjastoon useita YouTube opastuksia englanniksi ja aloin ymmärtämään ohjelmoinnin alkeita.

    Sitten tuli koulun ATK valinnaistunneilla ohjelmointia. Oltiin jo vähän pelleilty HTML/CSS jutuilla aikaisemmin eli suomeksi sanottuna oltiin opittu vähän koodailemaan nettisivuja. Siirryimme siis kunnon ohjelmoinnin pariin JavaScriptillä (siis eri juttu kuin Java), jotta voitaisiin hyödyntää myös jo opittuja taitoja. Eli HTML, CSS ja JavaScript tavallaan toimivat hyvin keskenään. Tämä on vahva yhdistelmä juuri nettipohjaisille jutuille. Lisäksi JS on siitä kiva kieli, että siinä saa ruudulle nopeasti tuloksia verrattuna Javaan varsinkin jos osaa hyödyntää HTML ja CSS kieliä.

    Java on monimutkaisempi, mutta ehdottomasti monipuolisempi kieli. JS on helpompi, Web juttuihin tarkoitettu kieli, joka varmasti handlaa myös nuo nettikaupan tekemiset yms.

    Itse harjoittelen tällä hetkellä JS:sää, koska pidän siitä, että tulokset näkyvät ruudulla konkreettisesti meko nopeasti.

    Toivottavasti helpottaa. Onnea valintaan sekä tulevaisuuden koodailuihin :)!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija kirjoitti:

Olisin kiinnostunut ohjelmoinnin aloittamisesta.
Mieltäni askarruttaa eniten että mikä on järkevä kieli aloittaa.

Tarkoituksena ei ole mikään pelin kehitys vaan esimerkiksi ajanvaraus järjestelmä nettisivuille tai verkkokaupat.
Onko siis php ainoa oikea ratkaisu vai kuinka esim. ajanvaraus.
Javaa en ajatellut kun pidän sitä huonona vaihtoehtona netti kehityksessä.
Mihin kaikkeen c kieli taipuu? Rajoittuuko se jotenkin, soveltuuko lainkaan verkkoympäristön suunnitteluun?

Javascript myös yksi mikä hyvä osata verkkoa ajatellen, responsiivisuus jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu