Olisin kiinnostunut ohjelmoinnin aloittamisesta.
Mieltäni askarruttaa eniten että mikä on järkevä kieli aloittaa.
Tarkoituksena ei ole mikään pelin kehitys vaan esimerkiksi ajanvaraus järjestelmä nettisivuille tai verkkokaupat.
Onko siis php ainoa oikea ratkaisu vai kuinka esim. ajanvaraus.
Javaa en ajatellut kun pidän sitä huonona vaihtoehtona netti kehityksessä.
Mihin kaikkeen c kieli taipuu? Rajoittuuko se jotenkin, soveltuuko lainkaan verkkoympäristön suunnitteluun?
Javascript myös yksi mikä hyvä osata verkkoa ajatellen, responsiivisuus jne.
Ohjelmoinnista tyhmä kysymys
6
208
Vastaukset
- 244424
PHP ei ole ainoa ratkaisu. Eikä todennäköisesti edes se paras. Se nyt vaan sattuu olemaan yleisin lähinnä historiallisista seikoista johtuen ja niinpä siitä löytyy paljon esimerkkejä.
Millä perusteella ja millä kokemuksella pidät javaa huonona vaihtoehtona nettikehityksessä? Kai tiedät eron appletilla ja palvelinohjelmalla? - Phpphhpp
Käsittääkseni PHP käytetään sen rajoittuneisuuden vuoksi. Tämä rajoittuneisuus on etu silloin kun tarjotaan palvelintilaa ulkopuolisille eli palvelimen voi tarjota eri yritys.
Periaateessa palvelin päässä voi olla vaikkapa Java, C , C, Pascal jne. mutta aika usein internetpalvelimen ylläpitäjä tarjoaa asiakasyrityksille vain PHP koska
sillä ei pysty tekemään "liikaa" ja se riittää monille. - hmm..
Kuten tuossa tulikin jo ilmi, C taipuu vaikka mihin. Mutta useimmat webpalveluntarjoajat tarjoavat vain PHP:tä ja muutamaa muuta.
Verkkokaupan tekoon java ei ehkä ole kovin mielekäs. Se vaatisi asiakkaalta aina java lisäosan koneeltaan, joka voi vähentää asiakkaiden määrää.
Tässä on erittäin hyvä sivusto, jossa on oppaita php:n, ja useisin muihinkin kieliin.
http://www.ohjelmointiputka.net/oppaat/opas.php?tunnus=php_01- 888
"Verkkokaupan tekoon java ei ehkä ole kovin mielekäs. Se vaatisi asiakkaalta aina java lisäosan koneeltaan, joka voi vähentää asiakkaiden määrää."
No ei todellakaan vaadi. Palvelinsoftan voi tehdä javalla ilman että mitään tuollaisia riippuvuuksia syntyy. Eri asia on jos tekee asiakasohjelman / appletin javalla.
- koodar
Täältä löytyy esimerkki verkkokaupan tekemisestä javalla:
http://docs.oracle.com/javaee/5/tutorial/doc/bnbod.html
Verkkokaupan teko ei ole aloittelijan hommaa. Sinun pitää hallita tietokantayhteydet, sessiot, mahdollisesti autentikaatio yms..- Aloittelija X
Hei!
Olen myöskin vasta aloitteleva ohjelmoija, mutta ajattelin kuitenkin kertoa oman mielipiteeni. Aloitin ohjelmoinnin harjoittelun Javalla, koska itseä kiinnosti opetella tekemään nimenomaan niitä yleisesti tietokoneella suoritettavia ohjelmia, ei nettisovelluksia. Sain opeteltua kirjan avulla Java- kielen alkeet ja testailtua kaikennäköistä. Katsoin myös kirjan palauduttua kirjastoon useita YouTube opastuksia englanniksi ja aloin ymmärtämään ohjelmoinnin alkeita.
Sitten tuli koulun ATK valinnaistunneilla ohjelmointia. Oltiin jo vähän pelleilty HTML/CSS jutuilla aikaisemmin eli suomeksi sanottuna oltiin opittu vähän koodailemaan nettisivuja. Siirryimme siis kunnon ohjelmoinnin pariin JavaScriptillä (siis eri juttu kuin Java), jotta voitaisiin hyödyntää myös jo opittuja taitoja. Eli HTML, CSS ja JavaScript tavallaan toimivat hyvin keskenään. Tämä on vahva yhdistelmä juuri nettipohjaisille jutuille. Lisäksi JS on siitä kiva kieli, että siinä saa ruudulle nopeasti tuloksia verrattuna Javaan varsinkin jos osaa hyödyntää HTML ja CSS kieliä.
Java on monimutkaisempi, mutta ehdottomasti monipuolisempi kieli. JS on helpompi, Web juttuihin tarkoitettu kieli, joka varmasti handlaa myös nuo nettikaupan tekemiset yms.
Itse harjoittelen tällä hetkellä JS:sää, koska pidän siitä, että tulokset näkyvät ruudulla konkreettisesti meko nopeasti.
Toivottavasti helpottaa. Onnea valintaan sekä tulevaisuuden koodailuihin :)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421564Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892