Uutisissa mainittiin, että lapsenilisiä alettaisiin verottaa. EI TÖRKEEMPÄÄ OLE! Itse olen vanhempi ja minua se ei kosketa, mutta kun ajatellaan äärirajoilla olevia perheitä tai yksin huoltajia, joilla jokainen ropo on hyvin tärkeä, niin se pieni lapsi lisäkin pyritään nyysimään osittain pois. Härskiä touhua jo se! Ennemmin olisi katsottava jokin raja, jotka katsotaan hyvinvoiviksi ja niiltä vaikka koko lapsilisät pois, koska rikkailla on muutenkin vara elättää lapsensa. Heikosti toimeen tulevilta on törkeetä riistää noita rahoja pois. He tekevät kuitenkin työtä. jota tulee arvostaa, kasvattavat uusia kansalaisia!!!!!!!, jotka taas tulevat yhteiskuntaan niin sanotusti tuottamaan valtiolle, mutta nyt on todella törkeä juttu tuo kun siitä jo aletaan nyysimään ksvavatettavassa vaiheessa! välittämättä pienen hyvinvoinnista.
Verotus menossa törkeämmäksi
Oikeusvaltio?
4122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tasa-arvo, on sana joka aina esiintyessään aiheutta verojen ja maksujen korotuksia.
Onko tässä jossakin suhteessa tasa-arvo menossa jos lapsilisiä aletaan nyysiä?
Ihan tosi, nyt menee se viikonlopun kaljapullo, isi ei saakaan sitä enää ottaa. Jää yksi kaljaton vikko kuukaudessa, siis tuo 8 e. KUka oikeasti kärsii jos kahdeksan euroa puutuu budejetista? Eui voi aina vaan olla käsi ojossa. Miksi niitä pentuja pitää värkätä, jos ei pysty hoitamaan?
Jos ei kykene elättämään, ei ole oikein että veronmaksajilta ja ahertajilta mm. yksinäisiltä nyysitään yhä lisää rahaa.
Nussuttaa sen verran mihin liksa riittää.
Ei se kaljapullo mihinkään mene, vaan se on perheen ruuasta pois, näinhän se on mennyt aina. Täytyy riittää kaikkeen niin asiat ok.