Ravintoloiden kate?

Rami3

Monta kertaa kun olen kulkenut jonkin pizzeria kebab paikan ohitse ja vilkuillut paikan hintatasoa olen miettinyt miten niiden kannattaa myydä pizzaa ja kebabia 8 euroon? Mikä mahtaa olla normaalin rehellisesti veronsa maksavan pizzerian kate?
Paljon yrittäjälle jää esim. 8 euron pizzasta jos siitä vähentää verot, palkat, valmistuskustannukset jne...

10

3282

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34t3w

      Kun sitä pizzaa näkee myytävän 5 eurolla niin on syytä epäillä jo vilunkipeliä. Kyllä 8 euron pizzat pääsääntöisesti kestää päivänvalon.

    • aaälvee

      On niillä kate. Tunnetaan myös arvonlisäveroksi mikä ainakin teoriassa pitäisi tilittää valtiolle...

    • Nähnyt

      Vitosellakin pärjää kunhan ei käytä suomalaisia elintarvikkeita. Eri puolilla maata on varmaan satamäärin vitosen pizzerioita, jotka ovat toimineet samalla hintatasolla vuosien ajan. Toisaalta kaikki riippuu kaikesta. Jos kauppa ei käy, kymppikin on liian vähän.

      Pizzasta taikinan osuus on 20 snt luokkaa. Juustoon n 50 snt. Tomaattikastike 5-10 snt. Pizzan ainekset yhteensä alle euron. Vitosen pizzasta tilitetään alvina euro pois. Yrittäjälle jää neljä euroa, josta alle euro tarvikeaineisiin.

      • Juu.....

        Ja pitsa paistetaan ulkona auringon lämmössä?
        4€/pitsa päivässä 100 pitsaa= 400€
        400€ - vuokra, sähkö, vakuutus, yms.

        Paljonkohan se oikea kate on?

        Työntekijät laskevat työnantajan katettakin samalla tavalla, ammattiliiton sivuilla näkyy ta maksuprosentti (jotain 45%) joten työntekijän mielestä työnantajalle jää moninkertaisesti käteen se mitä kustannukset on.

        Oikeasti jää tosi vähän kun otetaan kaikki huomioon.


      • laske nyt ensin
        Juu..... kirjoitti:

        Ja pitsa paistetaan ulkona auringon lämmössä?
        4€/pitsa päivässä 100 pitsaa= 400€
        400€ - vuokra, sähkö, vakuutus, yms.

        Paljonkohan se oikea kate on?

        Työntekijät laskevat työnantajan katettakin samalla tavalla, ammattiliiton sivuilla näkyy ta maksuprosentti (jotain 45%) joten työntekijän mielestä työnantajalle jää moninkertaisesti käteen se mitä kustannukset on.

        Oikeasti jää tosi vähän kun otetaan kaikki huomioon.

        >> Paljonkohan se oikea kate on?

        Se oikea kate on juuri se, mitä edellä kerrottiin. Mikä on sitten firman tulos eli liikevoitto, on eri asia.

        Työntekijöitähän noissa ei yleensä ole. Ovat perheyrityksiä, omistaja ja "perhe" tekevät työtä yrittäjäpohjalta. Ammattiliiton nettisivuilla ei ole merkitystä.

        Nämä putiikit ovat auki myös viikonloppuisin, joten sinun esimerkkisi (päivän myyntikate 400€) mukaan katetta tulee 12.000 €/kk. Kyllä sillä jonkinlaisen vuokran maksaa ja on vielä varaa maksaa sähköstäkin...


    • tee4sr4ws
      • Asiansa tuntija

        Asiantuntijat heittävät ilmaan omia epäilyksiään, mutta eivät kerro kuinka miksi ja millä keinoin turkkilaiset harjoittavat hyväntekeväisyyttä Suomessa vuosikausia peräkkäin, ilman että kukaan viranomainen puuttuu asiaan. On aivan satavaramsa että kun jossain on vitosen pizzeria vaikka 10 vuotta, niin hommahan lyö leiville. Yrittäjä saa työstä palkan.

        Eräs räikeimmistä hintavääristymistä on valtakunnallinen taksimonopoli. Ajat illalla taksilla 5 km matkan, joka maksaa 30 e. Pizzerian pizzalähetti ajaa saman matkan 3 eurolla. Harjoittaako turkkilaiset hyväntekeväisyyttä Suomessa, vai onko liikenneministeriön laskemissa ilmaa? Kumpi on todennäköisempää?


      • Tätä on nähty
        Asiansa tuntija kirjoitti:

        Asiantuntijat heittävät ilmaan omia epäilyksiään, mutta eivät kerro kuinka miksi ja millä keinoin turkkilaiset harjoittavat hyväntekeväisyyttä Suomessa vuosikausia peräkkäin, ilman että kukaan viranomainen puuttuu asiaan. On aivan satavaramsa että kun jossain on vitosen pizzeria vaikka 10 vuotta, niin hommahan lyö leiville. Yrittäjä saa työstä palkan.

        Eräs räikeimmistä hintavääristymistä on valtakunnallinen taksimonopoli. Ajat illalla taksilla 5 km matkan, joka maksaa 30 e. Pizzerian pizzalähetti ajaa saman matkan 3 eurolla. Harjoittaako turkkilaiset hyväntekeväisyyttä Suomessa, vai onko liikenneministeriön laskemissa ilmaa? Kumpi on todennäköisempää?

        Yksinkertaista, toinen porukka painaa duunia - toinen porukka laskeskelee mitä lisiä voisi milloin mistäkin vaatia.

        Vähän sama, kuin raksahommissa. Suomalainen porukka aloittaa kertomalla miten vaikeaa kaikki on ja miksi kaikki maksaa aivan tolkuttomasti, "apumiehetkin". Sitten tulee virolais-venäläinen jengi, joka tekee duunin sinä aikana, kun se suomi-poppoo vielä miettii, että viitsisikö nyt tehdä edes tarjousta. Ja sillä virolais-venäläisellä porukalla on firma, jolla on ep- ja alv-rekisteröinnit kunnossa. Miten jakavat tuloksen keskenään, ei kiinnosta minua.


    • 3t3q1f

      Kokemukseni eräästä Helsingin Pitäjänmäen pizzapaikasta. Monesti kaverillani käydessä Pitäjänmäessä, tilataan pizzat paikallisesta paikasta. Kun tilaa kaksi pizzaa saa ilmaisen toimituksen ja pizzat on 5€/kpl. Suurta hilpeyttä on herättänyt että kuitti(A4) jonka antavat on toiselta puoleltaan täynnä yrityksen kirjanpitotietoja/tilinpäätöksiä yms. Joka kerta sieltä löytyy asiaa yrityksen taloustiedoista. Eli käyttävät alv-yms laskemapapereita tulostamalla kuitit toiselle puolelle. No sentään antavat kuitin.. Herättää silti ajatuksia että ei edes puhdasta kopiopaperia osteta.

      Sitten aivan sattumalta kuulin toiselta tutulta jonka kaveri oli nähnyt kyseisen paikan pizzapojan kaivamassa elintarvikkeita erään ruokakaupan roskisalueelta. No tämä nyt on näitä tutun tutun tuttu ja sen kaveri näki joskus jotain.. Hetken sitä tuli tuumattua että mitäs nyt, mutta koska pizza on hyvää ja halpaa niin ei muutosta meidän käytäntöihin. Kaippa ne pahimmat pöpöt siellä uunissa kuolee :)

      Tämä on tosi, eikä mitään mitä nyt huvikseni tarinoin.

      • Tyytyv ex asiakas

        Itse tulin asioineeksi monta kertaa turkulaisessa grilli-kebab-pizzeriassa, jossa myytiin tarkastamatonta ja lainsuojatonta lihaa. Hinnat olivat edullisia ja grillipihvi aivan superia. Otin ruuasta valokuvankin. Grillipihvi lohkoperunoilla 6,99-7,50. Lounasaikaan sis. limsan, salaatin ja kahvin.

        Pizzoista po. täytteet eivät voi paljoa maksaa. Ajatellaanpa esim ananasta. Yhdestä normi säilykepurkista saa ananastäytettä kymmeneen pizzaan. Ananastäytteen hinnaksi muodostuu n 6,6 snt/pizza. Useamman kilon purkeissa ostaen hinta n puolittuu. Ananas maksaa yrittäjälle n 0,03 e/pizza. Suomalainen totuus lisätäytteen hinnoittelusta on euro. Ja vitosen pizza ei kannata, niinhän se oli?

        http://www.taloussanomat.fi/yrittaja/2011/01/11/nain-paljon-pizzan-pitaisi-oikeasti-maksaa/2011355/137


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11427
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9830
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      146
      5574
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2593
    Aihe