Ahvenanmaa lapsilisiä ei leikata ?

savobo..

Meidän suomalaisten lapsilisiä ei toimita, mutta Ahvenanmaalaisten lapsilisiin ei kosketa ! Voiko olla totta ?

Ahvenanmaan lapsilisät ovat muuten korkeammat kuin Suomessa, oletteko muuten tieneet.. !!

8

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kqw98

      So what? Ahvenanmaan lapsilisät rahoittaa Maakuntahallitus eikä Kela/Suomen Valtio.

      • Kuules!

        Mutta koko Ahneidenmaan rahoittaa Suomen valtio tuillaan. Eli suomalaiset veronmaksajat.


      • Kuules! kirjoitti:

        Mutta koko Ahneidenmaan rahoittaa Suomen valtio tuillaan. Eli suomalaiset veronmaksajat.

        Eli meidän maksamamme verot ovat tukia kun ne palautuvat Ahvenmaalle?


      • oikeat luvut
        ahvennainen kirjoitti:

        Eli meidän maksamamme verot ovat tukia kun ne palautuvat Ahvenmaalle?

        Jopa Taloussanomat tietää totuuden Ahvenanmaasta. Miettikää jos maakunta olisi vain tavallinen ruotsinkielinen kunta tai itsenäinen! Huonosti menisi. Omilla veroilla ei tuota julkista sektoria pyöritettäisi.

        Taloussanomat 18.4.2010
        "Erot muuhun Suomeen ovat huomattavat. Ahvenanmaalla valtion menot ovat 13 225 euroa asukasta kohden, kun muualla maassa euroja kuluu 6 997 euroa per henkilö, selviää Tilastokeskuksen tuoreista luvuista. Myös suhteessa valtiolle takaisinpäin virtaaviin tuloihin Ahvenanmaa on selkeästi nettosaajana.

        Ahvenanmaa saa itsehallintoonsa budjettituloista 0,45 prosentin tasausmaksun. Viime vuosina noususuhdanne kasvatti siirtosummaa vauhdilla. Tilastokeskuksen luvut ovat vuodelta 2008, jolloin valtio siirsi Ahvenanmaalle keskimäärin 8 428 euroa asukasta kohden. Suomen keskiarvo oli tuolloin 1 785 euroa, joka sisältää kuntien valtionosuudet.

        Toinen Ahvenanmaan merkittävästi suurempi etu on varustamotuet, jotka nostavat Ahvenanmaan yritystoimintaan saamat tuet 2 444 euroon per henkilö. Keskimäärin Suomen maakunnat saavat yritystukia 564 euroa asukasta kohden. Varustamotuista osa valuu myös muualle kuin Ahvenanmaalle.


        Ahvenanmaalla on Suomen alimmat kuntaveroprosentit, jotka liikkuvat keskimäärin 17 prosentin tuntumassa. Muualla maassa kuntaveroa maksetaan keskimäärin 19 prosenttia. Luvut eivät ole suoraan vertailukelpoisia, sillä Ahvenanmaalla terveydenhuollosta huolehtii maakunta, manner-Suomessa kunnat."

        Ahvenanmaan maksamien verojen ja sen saamien tulojen Suomen valtiolta, suhde on plussan puolella reilusti. Jokainen ahvenamaalainen saisi vuodessa "voittoa" n.3600 euroa, joka on eniten kuntavertailussa ( Jos Ahvenanmaa käsitetäisiin yhdeksi kunnaksi)


    • svekot kyllä

      Tai varustamotukea.

      • lqwkjh

        Miten varustamotuet liittyvät lapsilisiin?
        Varustamotukia voidaan maksaa suomalaisille varustamoille, ja syy niiden maksamiseen on suomalaisten merityöpaikkojen säilyminen ja suomalaisen kauppalaivaston pelastaminen ulosliputuksesta.


    • Ruotsitus maksaa

      Jos 16 pientä kuntaa on kannattavaa pitäisi se toimia myös muualla eikä yksistään Ahvenanmaalla? Ahvenanmaa yksikielisenä siinä on se kannattavuus siellä ei järjestetä kaksinkertaisesti palveluita mitä taas Manner-Suomessa pitää olla.

    • Erikoiset etuudet

      Suomenruotsalaisuus on erityistä ja siksi heille on erikoiset palvelut ja suuremmat edut lapsilisiinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      884
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      726
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      707
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      690
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      583
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe