Mä en nyt oikein tiedä mihin tämä aihe kuuluisi, mutta yritetään tähän.
Mietin, että voinkohan tulla koskaan raskaaksi?
Olen sairastanut todella pahan anoreksian vuosia sitten, mutta menkat ei olleet missään vaiheessa poissa vaan tulivat aina säännöllisesti. Tosin olin todella huonossa kunnossa ruokaletkuissa yms.
nykyään menkat tulee ihan kellon tarkasti 32päivän välein kello 12:00 kolmen päivän ajan.
mieheni kanssa oon kolmisen vuotta ollut ilman ehkäisyä ja menkat on aika kamalat, enkä viitsisi syödä pillereitä turhan takia ehkäisyyn jos ei ole mahdollisuutta tulla raskaaksi..
toivottavasti sairaus ei ole pilannut raskaaksi tuloa...
ikääkin alkaa olla jo kolmekymmentä...
anoreksian sairastanut miettii raskautta?
2
113
Vastaukset 2
En oo asiantuntija,mutta olen kyllä lukenut,että syömishäiriöön sairastunut saattaa saada vähän huonommin lapsia.. mutta sulla siis on ollu tosta paranemisen jälkeen normaali syöminen/liikunta? Ite sairastin bulmiaa nuorempana,mutta en tosiaa niin pahasti,että olisin joutunu sairaalahoitoon.. mutta tuntui etten pääse siitä kunnolla mitenkään eroon,vaikka koko ajan yritin. Nykyään kammoan oksentamista! :D Mulla se ei ainakaan vaikuttanut raskaaksi tulemiseen, mutta tolainen raju häiriö voi vaikuttaakin?
Ja kuulemma raskausaikana voi puhjeta syömishäiriö uudestaan tai ainakin lievempänä. Joten siitä kannanttaa heti mainita neuvolasa,mikäli tulet raskaaksi-
Toivon todella teille lasta ja tervettä elämää :)- Tsemppiä!
Siis onko kolme vuotta jo ollut mahdollisuus että raskautuisit, vai oletteko välttäneet ovulaation ajankohtaa? Jos ette oel välttäneet , voi olla että hedelmällisyydessä jotain vikaa, mutta ei välttämättä johdu anoreksiasta.
Itse sairastin myös anoreksian ja kuukautiset oli vuosia pois, mutta nyt olen yhden lapsen äiti ja toinen tulossa. Ja ikääkin jo yli 40v, joten ei ole haitannut minun kohdallani. Raskautumiset käyneet myös hyvin nopeasti, ekalla ja tokalla yrityskerralla.
Toivottavasti sinulla kaikki kunnossa. Kävisin kyllä ehkä lääkärillä puhumassa asiasta. Jos kerran kuukautiset on pyörineet koko sairausajankin, kuulostaa siltä, ettei hormonitoiminta ole häiriintynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51841
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍83781Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15690Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2654Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56541
- 70523
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it183522Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24486Ihmettelen tämän palstan naisia
Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä83479