4G netin jakaminen usealle tietokoneelle ilman reititintä

4G koneille

Eli pitäisi kämpällä saada jaettua 4G nettitikun netti parilla tietokoneelle.
Miten tämä onnistuu, ILMAN 4G reititintä?

Ohjauspaneelista Verkkoyhteydet kansion alta löysin netin ja laitoin jakamisen päälle, mutta ilmeisesti tähän pitää tehdä jotain muuta että toimii?
Luin netistä jostain AD HOC jutusta, mutta kun yritän luoda AD HOCin niin tietokone sanoo "Windowsin langaton palvelu ei ole käytössä"

12

2945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne toimii hyvin

      Ota se sim kortti siitä nettitikusta ja laita se puhelimeen ja sitten wlan jako puhelimesta päälle ja eikun surffaamaan, maksimi taitaa olla 6 konetta kerrallaan.

      Mutta ne nettitikku usb reitittimet maksaa alkaen 19€ ja se on paras ja helpoin tapa jakaa 3g netti, että miksei se sulle käy?

    • 4G koneille

      Koska 3G ja 4G netti ei ole sama asia...
      Ja opiskelija budjetilla ei lyödä tuosta vaan kolmeakymppiä reitittimeen... On se jännä että Suomi ei huolehdi opiskelijoiden toimeentulosta mutta tummat käyttää sitten kalliita älypuhelimia, minulla itselläni on vielä vanha Nokia.

      Jos laitat linkin alta kahenkympin 4G reitittimeen niin harkitsen asiaa. Minulla netti toimii 30-50Mb nopeustestien mukaan, ja en varmasti ala käyttää jotain 10Mb 3G:tä...

      • Anonyymi

        Mene töihin älä syytä ”tummia”. Missä tuon tasoinen cro magnon oikein opiskelee?


    • Moro moro,

      Minulla ei ole suosituksia noista reitittimistä mutta haluan tarkentaa sen verran että kun sinulla kerran on jo nettitikku (joka siis muodostaa nettiyhteyden) niin et tarvitse enää 4G-reititintä vaan ihan vain langattoman reitittimen.

      Eli hankit sellaisen reitittimen joka tukee 3G/4G -nettitikkuja, laitat siihen nettitikun kiinni ja se reititin jakaa yhteyden eri laitteille :)

      Tero@SoneraPartio
      www.sonera.fi/sonerapartio

    • Ad Hoc -verkkoa et saa suojattua, joten unohda koko juttu. Aika erikoista, että tietokoneita on kämppä täynnä ja 4G:kin hankittuna, mutta sitten ei ole varaa hankkia kolmenkympin reititintä.

      Muutaman euron kuukausipanostuksella saanet operaattorillasi vaihdettua tikkusi 4G-WLAN-reitittimeksi

    • Kullimaattori

      Kollimaattori: Kuka sanoi että sama henkilö omistaa kaikki tietokoneet? Ja 4Gn saa 10e / kk nykyään.

      • Sitä enemmän ihmettelyä, mitä useampi olisi kustannuksia jakamassa. Hattu kiertämään ja sitten kauppaan, ei se sen vaikeampaa ole.


    • KentsuPK

      Mulla on tietokoneessa Huawei E392 4G mokkula, ja tietokoneen kautta sain jaettua yhteyden wlanin kautta muihin laitteisiin.

      Mulla siis on Windows 8.1 joka mahdollistaa tämän helposti.

      Mutta tosiaan, jos sulla on esim, läppärissä wlan niin ei tarvitse mitään "reititintä", koska tietokoneesi toimii tuolloin jakajana. :)

      • KentsuPK

        Windows tietokoneille on olemassa ohjelma nimi "VirtualRouter" jonka asennat koneeseen ja siitä jako päälle! :) Kokeile ja säästä rahaa..


    • Anonyymi

      Tai saman voi tehdä Linux:lla. Itse asiassa ollut jo käytössä tuonlainen systeemi jonkin aikaa, mutta käytän kuitenkin puhelimen nettijakoa samalla systeemillä, koska puhelin on 4G ja mokkula vain 3G - en huomannut nopeudessa mitään eroa, tosin..
      Tuossa on yksi, mitä en ole kokeillut:
      http://www.svsarana.com/share_3G_data_internet_over_wifi.php
      Itse tein sen näin(normi wifi-yhteys kelpaa kyllä myös):
      https://askubuntu.com/questions/138472/how-do-i-connect-to-a-wpa-wifi-network-using-the-command-line
      Tämän jälkeen NAT-säännöt jakamista varten:
      https://www.revsys.com/writings/quicktips/nat.html
      -tarkkana, kumpi liittymä on kumpi, eth0 vai eth1! :)
      -wifin kanssa varmaan wlan0 tai wlpXnY tjsp. myös eth0 voi olla nykyään enpXsY,
      tai vastaavaa
      Tämän jälkeen pyydetään IP puhelimen jaosta:
      dhclient wlan0
      Parasta tuossa on, että sen saa automatisoitua, eli koneen käynnistyessä netti menee kanssa päälle /etc/rc.local:
      /sbin/wpa_supplicant -B -Dwext -iwlan0 -c /etc/wpa_supplicant.conf
      -wext voi olla myös jotain muuta, esim. nl80211
      /opt/iptab.shnl
      /sbin/dhclient wlan0
      /usr/sbin/ntpdate fi.pool.ntp.org
      exit 0

      iptab.sh sisältää NAT säännöt yo. linkistä

      Ja näin meillä on netti, mobiilin kautta wifiin, jonka kautta eth-portille ja sieltä jakoon sisäverkkoon! Mutta jos et tuota kiinteää tarvi, yhtä hyvin voit kytkeytyä suoraan puhelimen hotspot:iin ja säästää vähän vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe