4G netin jakaminen usealle tietokoneelle ilman reititintä

4G koneille

Eli pitäisi kämpällä saada jaettua 4G nettitikun netti parilla tietokoneelle.
Miten tämä onnistuu, ILMAN 4G reititintä?

Ohjauspaneelista Verkkoyhteydet kansion alta löysin netin ja laitoin jakamisen päälle, mutta ilmeisesti tähän pitää tehdä jotain muuta että toimii?
Luin netistä jostain AD HOC jutusta, mutta kun yritän luoda AD HOCin niin tietokone sanoo "Windowsin langaton palvelu ei ole käytössä"

12

3090

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne toimii hyvin

      Ota se sim kortti siitä nettitikusta ja laita se puhelimeen ja sitten wlan jako puhelimesta päälle ja eikun surffaamaan, maksimi taitaa olla 6 konetta kerrallaan.

      Mutta ne nettitikku usb reitittimet maksaa alkaen 19€ ja se on paras ja helpoin tapa jakaa 3g netti, että miksei se sulle käy?

    • 4G koneille

      Koska 3G ja 4G netti ei ole sama asia...
      Ja opiskelija budjetilla ei lyödä tuosta vaan kolmeakymppiä reitittimeen... On se jännä että Suomi ei huolehdi opiskelijoiden toimeentulosta mutta tummat käyttää sitten kalliita älypuhelimia, minulla itselläni on vielä vanha Nokia.

      Jos laitat linkin alta kahenkympin 4G reitittimeen niin harkitsen asiaa. Minulla netti toimii 30-50Mb nopeustestien mukaan, ja en varmasti ala käyttää jotain 10Mb 3G:tä...

      • Anonyymi

        Mene töihin älä syytä ”tummia”. Missä tuon tasoinen cro magnon oikein opiskelee?


    • Moro moro,

      Minulla ei ole suosituksia noista reitittimistä mutta haluan tarkentaa sen verran että kun sinulla kerran on jo nettitikku (joka siis muodostaa nettiyhteyden) niin et tarvitse enää 4G-reititintä vaan ihan vain langattoman reitittimen.

      Eli hankit sellaisen reitittimen joka tukee 3G/4G -nettitikkuja, laitat siihen nettitikun kiinni ja se reititin jakaa yhteyden eri laitteille :)

      Tero@SoneraPartio
      www.sonera.fi/sonerapartio

    • Ad Hoc -verkkoa et saa suojattua, joten unohda koko juttu. Aika erikoista, että tietokoneita on kämppä täynnä ja 4G:kin hankittuna, mutta sitten ei ole varaa hankkia kolmenkympin reititintä.

      Muutaman euron kuukausipanostuksella saanet operaattorillasi vaihdettua tikkusi 4G-WLAN-reitittimeksi

    • Kullimaattori

      Kollimaattori: Kuka sanoi että sama henkilö omistaa kaikki tietokoneet? Ja 4Gn saa 10e / kk nykyään.

      • Sitä enemmän ihmettelyä, mitä useampi olisi kustannuksia jakamassa. Hattu kiertämään ja sitten kauppaan, ei se sen vaikeampaa ole.


    • KentsuPK

      Mulla on tietokoneessa Huawei E392 4G mokkula, ja tietokoneen kautta sain jaettua yhteyden wlanin kautta muihin laitteisiin.

      Mulla siis on Windows 8.1 joka mahdollistaa tämän helposti.

      Mutta tosiaan, jos sulla on esim, läppärissä wlan niin ei tarvitse mitään "reititintä", koska tietokoneesi toimii tuolloin jakajana. :)

      • KentsuPK

        Windows tietokoneille on olemassa ohjelma nimi "VirtualRouter" jonka asennat koneeseen ja siitä jako päälle! :) Kokeile ja säästä rahaa..


    • Anonyymi

      Tai saman voi tehdä Linux:lla. Itse asiassa ollut jo käytössä tuonlainen systeemi jonkin aikaa, mutta käytän kuitenkin puhelimen nettijakoa samalla systeemillä, koska puhelin on 4G ja mokkula vain 3G - en huomannut nopeudessa mitään eroa, tosin..
      Tuossa on yksi, mitä en ole kokeillut:
      http://www.svsarana.com/share_3G_data_internet_over_wifi.php
      Itse tein sen näin(normi wifi-yhteys kelpaa kyllä myös):
      https://askubuntu.com/questions/138472/how-do-i-connect-to-a-wpa-wifi-network-using-the-command-line
      Tämän jälkeen NAT-säännöt jakamista varten:
      https://www.revsys.com/writings/quicktips/nat.html
      -tarkkana, kumpi liittymä on kumpi, eth0 vai eth1! :)
      -wifin kanssa varmaan wlan0 tai wlpXnY tjsp. myös eth0 voi olla nykyään enpXsY,
      tai vastaavaa
      Tämän jälkeen pyydetään IP puhelimen jaosta:
      dhclient wlan0
      Parasta tuossa on, että sen saa automatisoitua, eli koneen käynnistyessä netti menee kanssa päälle /etc/rc.local:
      /sbin/wpa_supplicant -B -Dwext -iwlan0 -c /etc/wpa_supplicant.conf
      -wext voi olla myös jotain muuta, esim. nl80211
      /opt/iptab.shnl
      /sbin/dhclient wlan0
      /usr/sbin/ntpdate fi.pool.ntp.org
      exit 0

      iptab.sh sisältää NAT säännöt yo. linkistä

      Ja näin meillä on netti, mobiilin kautta wifiin, jonka kautta eth-portille ja sieltä jakoon sisäverkkoon! Mutta jos et tuota kiinteää tarvi, yhtä hyvin voit kytkeytyä suoraan puhelimen hotspot:iin ja säästää vähän vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      654
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      447
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      444
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      26
      386
    Aihe