Olen valitettavasti törmännyt huijariin Tori.fi:ssä. Maksoin rahat, mutta tuotetta ei tule. Väittää, että on sairas, on sitä, on tätä. Torin support valitti, ovat tietoisia henkilöstä. Aion tehdä rikosilmoituksen.
Kuinka yleistä tällainen on?
Harmittaa, kun se pilasi keräilyunelmani.
Törmäsin huijariin netissä :( mitä tehdä?
11
250
Vastaukset
- kklkldlkd
sattuu silloin tällöin. mulle ei ole sattunut, mut en käytä toria.
- ddlkkldkdlkl
Tollaset huutajat pitäisi laittaa porttikieltoon , niin ainakin huuto.net tekee.
- ei tasan mee
Mulle kävi päinvastoin. Lähetin painavan tuoteen ja maksoin postimaksun, mutta nyt sitä ei meinata lunastaa.
- Täynnä huijareita!
Torista on moni varoittanut, koska se on huijareiden suosiossa:
Aluksi vaaditaan maksu tilille, mutta myytyä tavaraa ei aina ole edes olemassa tai sitä myydään monelle ostajalle. Ilmoitukseen on laitettu silmänlumeeksi myös kauppatavaksi nouto, mutta tavara sijaitsee jossain harvaan asutussa paikassa kuten Lapissa.
Huijarit tunnistaa viimeistään siitä, että selittävät että postiennakko ei käy... koska pelkäävät muka että pakettia ei lunasteta. Iso summa pitäisi ensin maksaa tilille, sitten tavara luvataan postittaa heti maksun saavuttua.
Jokainen tajuaa ettei tuntemattomalle myyjälle kannata koskaan maksaa ennen tavaran saamista, jollei ole mitään takuuta edes myyjän henkilöllisyydestä. Sillä vaan ruokkii näitä rikollisia kun tekee huijaustoiminnan mahdolliseksi.- llsfkf
Eikö tori muka tiedä näiden nimiä vai onko ne väärillä nimillä rekistöröityneet?
- näin täällä
No kun kato eihän toriin oikeesti tarvii ees laittaa oikeita tietoja, kun taas esim. huutonettiin pitää rekisteröityä ja siellä voi myös erikseen tunnistautua
- vituttaa vietävästi
Huijareita on monenlaisia. Itse tulin huijatuksi, kun eräs Helsingistä Santakadulta tilasi painavan paketin, josta lupasi maksaa 40e tilille. Ei kuitenkaan lunastanut eikä maksanut sitä ja saan maksaa postimaksua 2x9e.
- pettynyt8
vituttaa vietävästi kirjoitti:
Huijareita on monenlaisia. Itse tulin huijatuksi, kun eräs Helsingistä Santakadulta tilasi painavan paketin, josta lupasi maksaa 40e tilille. Ei kuitenkaan lunastanut eikä maksanut sitä ja saan maksaa postimaksua 2x9e.
Kiitos kommenteista. Huijauksia ilmeisesti on jonkun verran. Tässä tapauksessa mulla oli "ostetaan" ilmoitus ja henkilö otti itse yhteyttä minuun. Sellaiseen Tori ei voi ainakaan tällä hetkellä vaikuttaa. Valittivat tapausta. Henkilöstä on aiemminkin tullut valituksia ja sen tyypin omat ilmoitukset on poistettu.
Aiemmin ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia, Tori on toiminut tosi hyvin.
Ja nytkin tsekkasin ennen maksamista, että kyseinen nainen löytyi Facebookista, on työpaikka, todella pitkä ystävälista "aitoja ihmisiä" jne. Mutta sitä kautta en ole saanut häntä kiinni.
Todella outoa touhua, peräti sairasta.
- nuorikeräilijä
itse olen myynyt ja ostanut torin kautta rahoja ja aina on hyvin toiminut kaikki =)
- Varokaa Toria!!!
Tori.fi ei nyt ole kovinkaan järkevä paikka ostaa yhtään mitään... täynnä epämääräisiä myyjiä ja huijareita. Tuon tietää lähes jokainen keräilijä, parhaiten ne jotka ovat erehtyneet sieltä ostamaan.
Toki siellä voi olla joukossa ihan asiallisiakin myyjiä, mutta mistäpäs tunnistat joukosta juuri ne asialliset ja rehelliset myyjät? Aika moni on törmännyt siellä ikäviin yllätyksiin, ja syy on tietenkin huijareita kannustava toiminta-ympäristö. - Wernerska
Olen vähän myynyt ja ostanut Tori. fi:ssä kokeilun vuoksi, huijareita ei ole vielä sattunut kohdalle. Summat kannattaa pitää pienenä, siten välttää huijarit. Kauppaa kannattaa käydä vain tuotteista, jotka myyjä oikesti omistaa, tätä kaupanteossa pitää sitten vain yrittää selvittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016275Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066133Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088