mistä löydän hyvän "kalenterijärjestelmän" siivousalan yritykselle?
saisin vakiasiakkaat automaattisesti halutuin välein kalenteriin sekä työntekijät kuka menee mihinkin..
alkaa tuo kirjaversio käydä ahtaaksi :)
suositelkaa!!!
saisin vakiasiakkaat automaattisesti halutuin välein kalenteriin sekä työntekijät kuka menee mihinkin..
alkaa tuo kirjaversio käydä ahtaaksi :)
suositelkaa!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuli Deja vu:
Tein aikoinaan ravintolan olutlaitteita huoltavalle firmalle ohjelman jossa huoltokäynnit saatiin selkeälle listalle ja huollot sitten kuitattiin yksinkertaisella näytöllä ja uudet huollot huollot luotiin kalenteriin riippuen asiakkaan laitteiston huoltovälistä. Järjestelmästä sitten luotiin asiakaslaskut nappia painamalla Panimolle yhdistäen huoltosopimusravintoloiden huollot yhdelle laskulle, tai ravintolalle jos oli vastuussa maksamisesta.
Tänäpäivänä se olisi selaimella toimiva jossa tabletilla/puhelimella voisi kuitata huollot, näkisi työlistat. jne. Jos tälläisen saisit ilmaiseksi niin kiinnostaisiko sinua lähteä kehittämään moista.
" Jos tälläisen saisit ilmaiseksi niin kiinnostaisiko sinua lähteä kehittämään moista. "
Voitaisiinko kuitenkin ajatella että maksaisit jonkinlaista kannustinrahaa, jos alan ensimmäisenä asiakkaana testailemaan ja käyttämään aikaa tuohon sinun ohjelmaasi? Isoista rahoista ei ole kyse, satasia kuussa korkeintaan.
Laskeppa ensin paljonko hyödyt järjestelmän käytöönotosta. Kun yrittäjä aikoo hankkia ohjelman yrityksen käyttöön täytyy sen ensin miettiä:
miksi?
Mikä on se asia minkä ohjelma ratkaisee?
Kuinka paljon ongelman ratkaisu tuottaa rahaa viivan alle?
Jos asiakas ei tiedä mitä haluaa niin yleensä pidetään tuumaustauko ja asiakas menee miettimään näitä perusasioita. Sitten yleensä ratkaistaan asiakkaan tärkein ongelma ja sitten sitä mukaa päästään tilanteeseen että asiakas päättää mitä tehdään eikä ohjelmistotoimittaja.
Esim meidän kiinteistön siivousfirmalla ei ole oikein hanskassa mitä pitäisi tehdä kuukausittain ja mitä viikoittan. Puhumattakaan että tehdyistä töistä saisi minkäänlaisia raportteja. Ongelma ei liene siivoojat koska heidän työnohjauksessa ei ole minkäänlaisia työmääräimiä tai muitakaan välineitä asian hanskaamiseksi.