Raskasta Joulua kadonnut Dragonwhiten myynnistä

Tätä on ilmassa

... ja fb-sivuille on ilmaantunut King Foo-entertainmentin tykkääminen. Mitäs tämä tarkoittaa? Isot syö pienemmät, kuten maailma tässä juuri on osoittanut? Hevisaurus vol2?

16

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkomaille?

      Jos RJ tähtää ulkomaiden markkinoille, vaikka eipä siellä taida olla kysyntää suomalaisille joululauluille. Paitsi jos tänä vuonna saataiskin englanninkielinen joululevy. Hienostihan Dragonwhite ainakin viime vuonna hoiti kiertueen, enkä usko että King Foo olisi halvempi vaihtoehto. King Foolla on listoillaan Northern Kings, Nightwish, Tarot ja Sonata Arctica, mikä varmaan helpottaa aikataulutusta.

    • näin o

      Älä ole naivi. Isot jyrää pienemmät ja painostaa voitot omaan taskuunsa. Näin se aina menee. Universalilla tässä on varmaan osansa, eikös sinne siirtynyt se Sonyn Hevisauruslevypäällikkö joka intoili kun levy myi platinaa. Kohta varmaan siivotaan laulajat ja soittajat omiksi kavereiksi. Onneksi Ariin ei välttämättä vaikuta, mutta katotaan muutoin.

      • international

        RJ:n facebookissa on agentit sekä Suomen että international myyntiin. Ainakin Tulkoon joulu -video oli suuri menestys myös ulkomaisten katsojien keskuudessa ja varmasti myös englanninkielinen levy löytäisi yleisönsä. Todennäköisesti Erkka suunnittelee muutamaa pistokeikkaa Northern Kings porukalla. Toivottavasti kuitenkin Suomeenkin saadaan vähintään yhtä paljon keikkoja kuin viime vuonnakin. Aloittaa pitäisi ehkä jo marraskuun alussa tai jatkaa loppiaiseen. Aloituskeikkaan pitäisi saada suurin osa solisteista mukaan, jotta salin saisi täyteen jo marraskuussa ja samalla keikka hoitaisi kätevästi kiertueen markkinoinnin saamallaan näkyvyydellä.


    • mitå

      Onko tuossa keikkamyyjän vaihdossa kuitenkin ollut jotain draamaa, kun fb:ssä sanovat, että järjestelyt muuttuivat, saleja päästiin varaamaan vasta paljon tavallista myöhemmin. Ilja, joka vaikuttaa periaatteen mieheltä, on lopettanut, korvaavaa matalaa ääntä ei ole (ehditty?) esittää tilalle. Eikä Jarkostakaan ole varmuutta. Kuten sanottu Kimmo Valtanenhan tuli Universalille ja twitterissä osallistui RJn kuvioihin jouluna ja sehän oli yksi keskeinen Hevisauruksen sotkuissa samoin kuin levyn taustalla vaikuttaneet ja tässä on kaikkia tahoja mukana. Lisäksi jotenkin on syntynyt kuva että esim Jarkkoon on kohdistunut jo aiemmin henkilökohtaisia antipatioita näiden tämän RJ:n uuden piirin keittäjien taholta. Toivottavasti vaihdos oli asiallinen eikä kähminnän tulos. Tiedotteiden sanamuodoissa on nimittäin eroja: RJ:n fb sivuilla sanotaan, että jäähallissa esiintyvät MELKEIN kaikki kiertueen solistit, King Foo tiedottaa, että KAIKKI ja luettelee nimet joihin Jarkko ei kuulu:

      "varsinaisessa 10-vuotisjuhlakonsertissa Helsingin jäähallissa 18.12. esiintyvät kaikki kiertueen solistit: Marco Hietala, Tony Kakko, JP Leppäluoto, Elize Ryd, Antti Railio, Ari Koivunen, Ville Tuomi, Antony Parviainen, Pasi Rantanen, Tommi ”Tuple” Salmela ja Kimmo Blom. "

      • King Foo Marco

        http://www.hs.fi/talous/a1413868797432
        Suomen kansainvälisesti menestynein metalliyhtye Nightwish on vaihtanut manageriyhtiötä. Bändin managereina ja keikkamyyjinä lähes yhtyeen uran alusta asti toimineet Ewo Pohjola ja Toni Peiju ovat perustaneet uuden yhtiön Till Dawn They Count Ltd Oy (TDTC).

        Nightwish on jo siirtynyt uuden yhtiön alaisuuteen King Foo Entertainment -yhtiöstä. Mukana siirtyy myös toinen suomalainen metallivaltti Sonata Arctica. Samalla Suomen isoimpien metalliyhtyeiden viennistä vastannut King Foo Entertainment ajetaan alas. Nightwishin osuus King Foon liikevaihdosta on Peijun mukaan ollut noin puolet. Hän on paitsi Nightwishin manageri, myös King Foon toimitusjohtaja.


      • nwnwnwnwnwnwnw
        King Foo Marco kirjoitti:

        http://www.hs.fi/talous/a1413868797432
        Suomen kansainvälisesti menestynein metalliyhtye Nightwish on vaihtanut manageriyhtiötä. Bändin managereina ja keikkamyyjinä lähes yhtyeen uran alusta asti toimineet Ewo Pohjola ja Toni Peiju ovat perustaneet uuden yhtiön Till Dawn They Count Ltd Oy (TDTC).

        Nightwish on jo siirtynyt uuden yhtiön alaisuuteen King Foo Entertainment -yhtiöstä. Mukana siirtyy myös toinen suomalainen metallivaltti Sonata Arctica. Samalla Suomen isoimpien metalliyhtyeiden viennistä vastannut King Foo Entertainment ajetaan alas. Nightwishin osuus King Foon liikevaihdosta on Peijun mukaan ollut noin puolet. Hän on paitsi Nightwishin manageri, myös King Foon toimitusjohtaja.

        Kyllästyköihän muutkin siihen, että NW ja SA yhdessä oman hovinsa ja Imperiuminsa ja maksettuine luottotoimijoidensa kanssa pyörittivät piiriä omaksi edukseen.


      • suojelusenkeli2
        nwnwnwnwnwnwnw kirjoitti:

        Kyllästyköihän muutkin siihen, että NW ja SA yhdessä oman hovinsa ja Imperiuminsa ja maksettuine luottotoimijoidensa kanssa pyörittivät piiriä omaksi edukseen.

        Sääli, että raha ja ahneus pilasi Raskaan Joulun hienon ja mukavan perinteen. Onneksi on Jarkon kiertue http://warnermusiclive.fi/artistit/jarkko-ahola/.


      • sadgfghhjgf
        suojelusenkeli2 kirjoitti:

        Sääli, että raha ja ahneus pilasi Raskaan Joulun hienon ja mukavan perinteen. Onneksi on Jarkon kiertue http://warnermusiclive.fi/artistit/jarkko-ahola/.

        Tuskin tässä nyt kukaan itse tapahtumaa pilasi eikä Jarkon kiertue korvaa tai kilpaile Raskaan Joulun kanssa, sen verran eriluonteisia ovat. Itse menen molempiin, toisessa hiljennytään, toisessa jaetaan rokaten ilouutista.


    • <4kk jouluun

      Jos olisi jatkettu Dragonwhiten kanssa parhaat salit ja ajankohdat olisi voitu varata heti vuodenvaihteessa. Muistaakseni viime vuonna solistit taisi selvitä jo kesäkuussa, jolloin ostettiin liput Arin konsertteihin. RJ:n fb.ssä Erkka sanoo, että Iljalla ja Jarkolla on muita kiireitä, mutta Jarkko on mukana kunhan aikataulut sopivat.

      Uusi levy ja dvd kumminkin tulossa!

    • 18.12.
    • valkeajoulu

      mites Arin ja Amoralin ulkomaankiertue just slloin raskaan joulun aikoihin marraskuussa.joulukuussahan Ari taas on kotosuomessa. raskasta joulua ei ole mitään ilman Aria!

    • Ihemttelen

      Iljan lisäksi Jarkko ulkona Raskasta Joulua2 levyltä. Eli ei ehkä ole mennyt niin nätisti asiat kuin yritetään ulospäin näyttää.

      • 3 sanaa:

        Warner. Music. Finland.


      • tsiisus

        joo, ihmettele ihan rauhassa.


      • tsiisus2

        kait ne saa ottaa sille levylle vaikka joulupukin, mitä siinä on ihmettelemistä. Se joka maksaa päättää, näin se on bisneksessä, mitä Raskasta jouluakin on.


      • derthf
        3 sanaa: kirjoitti:

        Warner. Music. Finland.

        Warner? Palvelee tämä paljon Spineä/Universaliakin: Jarkko laulaa kuitenkin englanninkilisellä levyllä useita biisejä. Englanninnoksille tuskin olis hirveetä kysyntää Suomessa, tällaiset manööverit saattavat jonkin verran listä kiinnostavuutta - lisäksi epäilyttäää olisiko Warner kieltäytynyt suomi-RJ:n tuomasta mainoksesta Jarkolle ....

        Kurjaa etenkin se, että tällaisen seurauksena Ari ei näytä olevan paljon lainkaan englantiversiossa mukana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4736
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2169
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1773
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      184
      1732
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      167
      1557
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      281
      1401
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      201
      1242
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1169
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      206
      1158
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1104
    Aihe