Suunympärystän ihottuma

suppusuu

Hei! Vaivani on useita vuosia kestänyt suun ympärystän punoitus ja runsas hilseily, nenän alustasta ja leukapielistä. Onkohan kyseessä pelkkä ruoka-aineallergia? Esim. kaakaosta suun ympärys alkaa usein punoittaa, samoin mausteista, tomaatista tai punaviinistä. Ei kuitenkaan aina.

Joskus taas suun ympärys lehahtaa punaiseksi ihan itsekseen tai syödessäni jotain, mille minun ei varmasti pitäisi olla allerginen. Suupielet myös halkevat usein, ja huulet ovat jatkuvasti rohtuneet. Voisiko kyseessä olla joku bakteeri tai sieni vaikka? Jos, niin millä sen saisi häädetyksi?

7

6289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ovidiu

      ...ensin apteekista, hammaslääkäriltäsi, yleislääkäriltä tai yksityiseltä ihotautilääkäriltä. Kokeile ensin Bepanthenia. Mikäli epäilet sientä, voit kokeilla Daktarinia tms.

    • minä

      Hei!

      Oireesi sopii perioraalidermatiittiin. Se sijoittuu suun ympärille niin, että huulen punan ja ihottuman välille jää kapea terve alue. Punoitusta ja pieniä märkänäppylöitä. Hoidotta krooninen, joten jos oireet vaikuttavat tutuilta, lääkäriin. Kortikoidit pahentavat sitä. Perioraalidermatiittiin löytyy tehokas lääke: tetrasykliini, sekä voiteita. Syy on epäselvä, voi liittyä kosmeettisten tuotteiden käyttöön. Ennuste usein hyvä!!

      • sisko

        et tuossa maininnut onko sulla muuten atooppinen iho? Itselläni tulee tämä sama ongelma talvisin, ruoka-aineet on testattu ja niille ei ole allergioita, vain pölyt.. Mutta tämä tulee kun on tullakseen aina kuitenkin kuivan ilman vallitessa (kesällä ihoni on aina hyvässä kunnossa)..
        Hoitoa en ole keksinyt muutakuin rasvata ja syödä kalaöljykapseleita ja vitamiineja.. välillä helpottaa ja välillä pahenee.. minkäs teet.. :(
        silmien ympärillä sama homma.. pepusta!


      • Liisa
        sisko kirjoitti:

        et tuossa maininnut onko sulla muuten atooppinen iho? Itselläni tulee tämä sama ongelma talvisin, ruoka-aineet on testattu ja niille ei ole allergioita, vain pölyt.. Mutta tämä tulee kun on tullakseen aina kuitenkin kuivan ilman vallitessa (kesällä ihoni on aina hyvässä kunnossa)..
        Hoitoa en ole keksinyt muutakuin rasvata ja syödä kalaöljykapseleita ja vitamiineja.. välillä helpottaa ja välillä pahenee.. minkäs teet.. :(
        silmien ympärillä sama homma.. pepusta!

        Minulla myös suunympärysihottumaa. Olen monen vuoden jälkeen tullut tulokseen että nimenomaan voiteet aiheuttavat ihottuman. Kun en käytä mitään voidetta iho paranee!


      • Minulla oli tuollainen ihottuma, silmien ympärillä. Tosiaankin tetrasykliinikuuri, 80 pv, vei oireet pois. Aknen sukuinen tauti, olin kuulemma käyttänyt liian kosteuttavia silmänympärysvoiteita. Kortisonivoide saattoi tavallaan viedä oireet pois mutta ei parantanut tautia lopullisesti. Terveyskeskuslääkärit ei noista ymmärrä, siis ihotautilääkärille, maksoi mitä maksoi!


      • mariiakoo
        Vanhoille kirjoitti:

        Minulla oli tuollainen ihottuma, silmien ympärillä. Tosiaankin tetrasykliinikuuri, 80 pv, vei oireet pois. Aknen sukuinen tauti, olin kuulemma käyttänyt liian kosteuttavia silmänympärysvoiteita. Kortisonivoide saattoi tavallaan viedä oireet pois mutta ei parantanut tautia lopullisesti. Terveyskeskuslääkärit ei noista ymmärrä, siis ihotautilääkärille, maksoi mitä maksoi!

        mitä ehdotatte jos on allerginen tetrasykliinille? Kun sain kuurin juuri tätä vaivaa varten, mutta sitten koko naama ja ylävartalo oli täynnä punaista pilkkua :( Korjattiin kortisonitableteilla jolloin lähti ihottumakin hetkeksi. Sen jälkeen olen aina sivellyt kortisonivoidetta tuolle alueelle kun huulia on ruvennut kuumottamaan ja vähän ehkä hillitseekin, mutta kun sitä ei saa käyttää jatkuvasti. Ja talvella vaiva on pahempi. etelän lämmössä ei ongelmasta tietoakaan.


    • 000000000

      mulla taas on huulien ympärillä punasta (ei joka puolella) ja joskus tulee joku ihan pieni näppy ? ei oo rohtunu huulet tai mitään.. haluisin tän ihan hirveesti pois

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2305
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2218
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1579
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      13
      1474
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1241
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      100
      1145
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1087
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      90
      941
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      19
      838
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      128
      822
    Aihe