nyt loppui eurojackpotin pelaus....joka on vain velkaisen valtion pyörittämää humpuukirahankeräystä
Veikkauksen pottikasvatus
huijausta!
10101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos päävoiton todennäköisyys tai rivienmäärä on luokkaa 61 000 0000, niin se on vaan niin iso, että... ei sitä voi ymmärtää... Kun pelaat yhden rivin, niin se on yhtä todennäköistä kuin 1000 riviä.
Mutta tajuaako kukaan, että miten helppo loppujenlopuksi on saada 5 oikein ja esin. 28.3.2014 tuolla olsi saanut n. 240 000e. 5 oikein tuloken todennäköisyys on 1/2 120 000. Se on n. seitsemän kertaa helpompi kuin lauantailoton päävoiton osuma, ja voi olla hyvinkin samanarvoinen, jos lauantailoton voitonjako menee kolmelle.
Ja toinen asia... tajuaako kukaan miten iso määrä rahaa on tuo 240 000e tai viisi plus yksi lisä, joka toi nyt reilut 400 000e
Eikä ne 3 2 tuloksetkaan aivan pennittömiä olisi....
Mua ainakin harmittas, jos voittas 10 000 000e ja heikkohenki lähtis litomaan, niin jäis toisille jakoon joku multimiljoonapoitti, ja itse ei olis saanut koskaan elämässä nauttia mistään.....
Eurojackpottia pelataan monissa maissa joten ei ole sattumaa että kenelläkään ei ollut noita voittonumeroita. Sen sijaan vilkaisepa kuinka monella oli ne seuraavien voittoluokkien numerot. Mukamas yksi ratkaiseva numero oli kaikilla väärä. Suoraan sanoen huijausta kaikki lotot jne. Olen seurannut pelejä ja aina heti seuraavissa voittoluokissa on jo useampi kuin yksi voittaja.
siis jos eurojp alueella on vaikka viisisataa miljoonaa asukasta ja pelaajia on joku satamiljoonaa, niin se voittotodennäköisyys ei ole sen kummempi kuin suoman omassa lotossa. Suomen lotossa se luku on jotain 0,00000006 ja eurojackpotissa vastaava on n. 0,0000002, eli huomattavan paljon pienempi. Ja ei tässä kesään asti tarvi mennä kun se 90 000 000 euroa menee jakoon ja sillon tulee monta miljonääriä kerralla. Se voittoosuus on sillon varmasti yli 30 000 000e
Se on ihan matikkaa... Suomen lotossa toi matematiikka on pikkusen helpompi. Siinä missä eurojackpotin päänumeroita on 2,12 mij. niin suoman lotossa on 15,4 milj. Kun eurossa on 21 tähtinumerovaihtoaehtoa ja tuo päänumeroiden ja tähtinumeroiden määrä kerrotaan keskenään, niin saadaan se 61 000 000. Kaavat on eurossa ja suomilotossa samat. Laskutapa pikkusen eri
Mutta eikös se arvonta ole Suomessa ja Suomen valtionhallinnon virkamies(poliisihallituksen määräämä poliisimies tai joku muu virkamies) suorita arvonnan? Kuinka monessa muussa maassa on näin?
Niin noin se menee, mutta sitä tietoa miten paljon kierroksella oli pelattu, ei suoraan
kerrota. Osallistujamaiden väkimäärät, pelaajien määrät/ kierros ja onko muissa
maissa kilpailevia arvontoja, joissa parempi palautusprosentti etc. Kaikki
vaikuttaa. Luotettavuus kuitenkin joutuu siinä vaiheessa puntariin, kun jonkun
oikeasti kuuluisi jotakin saada, takaisinpäinkin.
2 euron rivimaksulla yritetään saada lisää voittoa valtiolle jotta saavat jaella voittovaroja kaikenkarvaisille yhdistyksille. Valtio jakaa ja valtion virkamiehet suorittavat arvonnan kun ollaan Suomessa. Muut maat eivät sitä ehkä tiedäkkään, miten se täällä menee. Niin juuri, just se 1 numero puuttuu kaikkien maiden riveistä. Tietokone tietää. Näkeehän sen muistakin peleistä mm. kenosta ja lotosta. Ihan niin monta kertaa saadaan kerättyä jättipottia kun Veikkaus tai valtio haluaa ja kenoonhan tuli päiväkeno tietokoneella, jotta kaikki olisi vähän helpompaa.
"Lottokansan vapaaehtoiset lahjoitukset" Veikkauksen voittovaroiksi - lukeaa viimeinen SEURA niin tiedätte miten niitä pelaajien lahjoittamia voittovaroja jaellaan. Usko on mennyt ja jo aikaa sitten ja nyt vielä enemmän.
Mutta ajattele sitä jos 56 miljoonaa paukahtaa tilillesi! Sillä irtoaisi kevyesti investointiviisumi jenkkeihin (1 milj. dollaria). Lopuilla voisikin sitten elellä jenkeissä kevyesti loppuelämänsä.
Paitsi että kuka hemmetti haluaisi elellä jenkkilässä loppuelämänsä, tai yleensäkään? Jos olisi se 56 miltsiä, niin ihan taatusti valitsisin ihan muita maisemia.
56 milj. eurolla voisi alkaa myydä arpoja joissa esim.
voittoja seuraavasti:
10 x 50.000e
20x 25.000
30 x 10.000
ja arvat 5e/kpl....myyntiin 500.000kpl, arvonta heti kun kaikki myyty.
lisäys: ei-voittaneille 5e/palautus