Lapsilisien leikkauksesta uutissulkuko..

En kannata lapsilisien verotusta. Monen vähävaraisen kohdalla se nostaisi veroprosenttia kun taas suurituloisilla silla ei ole merkitystä, koska lapsilisät eivät heidän tuloissaan merkitse yhtään mitään. Todellakin 1500e tai vähemmän kuussa tienaavan lapsilisät menevät suoraan ruokaan tai muihin välttämättömiin perheen tarpeisiin, mutta jo esim. 4000e/ kk tienaava laittaa säästöön lapsia varten. Mitä tulee lapsien ikään, niin kyllä 15- vuotias kuluttaa paljon enemmän kuin viisivuotias. Toki pienten lasten vanhemmat ovat tiukoilla kun kotia perustetaan, mutta ei nämä pieni tuloiset ole vielä silloinkaan asuntovelkojaan maksanut kun lapset ovat sen 15v. Otetaan suurituloisilta kokonaan lapsilisät pois se tasaa jo jonkin verran tuloeroja.
1060
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

rivejä kootaan..

Äänestä

>>>Otetaan suurituloisilta kokonaan lapsilisät pois se tasaa jo jonkin verran tuloeroja.

Äänestä
  • on, hehän maksavat koko lystin..

    Äänestä

Progressiivi9nen verotus korjaisi tuon asian.

3000 euroa kuukaudessa tienaavalta lapsilisistä veroa 5% veroa 3500 10% 4000 15% 5400 20% 5000 25% 5500 30% 6000 35%..

Kertyusi enemmän kuin 110 miljoonaa eikä kenenkään talous nytkähtäisi. Lapsille kertyisi vain vähän vähemmän tilelle säästöä. En ole kuullut yhtään tapausta joissa 3000 tai yli tienaavan vanhemman lapselle ei olisi avattu tiliä johoin lapsilisät menevät kokonaisuudessaan.-

Siis riukkaitten lapsista tulee rikkaita jo lapsena.

Äänestä
  • talousoppia, otetaan toisen taskusta omaan taskuun !

    Äänestä

LAPSILISÄT JA KODINHOIDONTUKI VOI LIVAHTAA KERJÄLÄISILLE


HYVÄT KESKUSTALAISET SISARET JA VELJET

Katsokaa mitä ehdokkaanne Olli Rehn aiheutti Suomelle hyväksymällä Romanian ja Bulgarian
EU:n jäseniksi. On koko ajan vaara, että jollain konstilla kerjääminen määritellään
TYÖKSI jolloin kerjäläisten sukulaiset ja lapset pääsevät suomalaiseen sosiaalihuoltoon.

On hyvin tärkeää HYVÄT KESKUSTALAISET
että EU-vaaleissa pidätte Olli Rehnin ja ex-Hesarialaisen Pentikäisen (Rehnin kaltainen mamuttaja) ulkona EU:sta ja valitsette sinne Hannu Takkulan ja Paavo Väyrysen.

Asia on vakava koska Rehn-Pentikäinen romuttaisivat suomalaisen sosiaaliturvan
laimentamalla sen rahojen puutteessa nollaan.

http://mariatolppanen.blogaaja.fi/rekisteroitynyt-kerjalainen-tyoperainen-kerjalainen/


Jos ulkomaalaisten kerjääminen yritetään estää rekisteröintipakolla, on seurauksena uusi ryhmä työperäisiä maahanmuuttajia. Näin se käy. Kun kerjäläinen rekisteröityy kerjäläiseksi, tulee hänestä samalla rekisteröitynyt ansionhankkija. Suomessa lähtökohtaisesti kaikki ansaintatoiminta on veronalaista. Jos esimerkiksi Romanian romanit rekisteröityvät kerjäläisiksi, heistä saattaa tulla myös verovelvollisia ja se tuo heille työperäisen maahanmuuttajan statuksen. Tämä taas tarkoittaa sitä, että kerjäystoiminnan alkaessa heidän mukanaan olevat ja Romaniassa asuvat lapsensa saavat oikeuden lapsilisiin ja alle kolmevuotiaitten lasten kotihoito avaa suomalaisen kotihoidon tuen.

Äänestä
  • Jos kerjäläisellä ei ole työnantajaa, hänet luokitellaan itsenäiseksi yrittäjäksi. Useimmat Romaniasta saapuneet kerjäläiset ovat ainakin omien puheidensa mukaan vailla työnantajaa eli toimivat täällä yrittäjyyspohjalta.

    Lainsäädäntö on yrittäjiä kohtaan paljon kitsaampi kuin toisen palveluksessa olevia työntekijöitä kohtaan. Esimerkiksi työttömyysturvan saaminen on vaikeampaa. TE-toimiston työntekijä ei puolla työttömyysturvaa, jos kerjäämisen lopettamiselle ei ole ollut perusteltua syytä.Työvoimaneuvoja voi vedota siihen, että kerjääminen on loppunut työnhakijan omasta aloitteesta. Yrittäjän statuksesta on erittäin vaikea päästä irti. Kerran yrittänyt on TE-virkamiehen näkökulmasta lähes koko loppuelämänsä yrittäjä.

    Myös esimerkiksi yrittäjien verotus eroaa palkansaajan verotuksesta. Voi olla, että eroja on myös lapsiin liittyvän lainsäädännön suhteen.

    Asia on tietysti toinen, jos kerjääjän tehtävä on kerjätä rahaa työnantajalleen. Tällöin hän saa työntekijän statuksen. Greenpeacella ja monilla muillakin järjestöillä on Suomessa palveluksessaan kerjääjiä. Näiden järjestöjen työntekijät ovat valtaosaltaan suomalaissyntyisiä, joten turha asiaan on Romanian romaneja sotkea.

    Äänestä

huudella !

Äänestä

tarkoitus on rokottaa vähävaraisia lapsiperheitä.

Äänestä

ohjelmia ei aiheesta paljon tehdä !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Loppui äkisti.. kirjoitti:

En kannata lapsilisien verotusta. Monen vähävaraisen kohdalla se nostaisi veroprosenttia kun taas suurituloisilla silla ei ole merkitystä, koska lapsilisät eivät heidän tuloissaan merkitse yhtään mitään. Todellakin 1500e tai vähemmän kuussa tienaavan lapsilisät menevät suoraan ruokaan tai muihin välttämättömiin perheen tarpeisiin, mutta jo esim. 4000e/ kk tienaava laittaa säästöön lapsia varten. Mitä tulee lapsien ikään, niin kyllä 15- vuotias kuluttaa paljon enemmän kuin viisivuotias. Toki pienten lasten vanhemmat ovat tiukoilla kun kotia perustetaan, mutta ei nämä pieni tuloiset ole vielä silloinkaan asuntovelkojaan maksanut kun lapset ovat sen 15v. Otetaan suurituloisilta kokonaan lapsilisät pois se tasaa jo jonkin verran tuloeroja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu