Volvon Geartroniceista on kuulunut juttua miten eivät tahdo kestää, varsinkaan diiseleissä. Epäilen hyvin suuresti käyttäjävikaa ja huoltojen laiminlyöntiä suuressa osassa näistäkin tapauksista.
Miten on asian laita esim. 2000-luvun alkupuoliskon 2.4T ja 2.5T bensamalleissa, jossa automaattilootana ei välttämättä ole kaikissa autoissa geartronic, vaan ihan "normaali", mikä lie nimeltään. Ilman käsivalintatoimintoa. Onko minkäänlaista kestävyystietoa näistä? Näistä ei tahdo löytyä mitään tietoa.
http://www.ipdusa.com/uploads/images_products_slideshow/fullsize_2322.jpg tuossapa vielä kuva geartronicin ja ei-geartronicin vaihdekepista. Oli itselle yllätys koko homma, olin aina luullut että tuon ajan automaatti-volvo on aina geartronic. Olisiko tuommonen "perinteinen" automaatti järkevämpi ostos kuin geartronic?
S60 automaatti joka ei ole Geartronic
4
450
Vastaukset
- Geartronic
Sama aisinin automaattilaatikko siellä on riippumatta onko se "normaali" automaatti tai geartronic. Geartronicissa tulee mahdollisuus ohjata laatikkoa manuaalisesti, joka normaalissa laatikossa puuttuu.
- Geraria pukkaa
Moottorin vääntöarvot ovat dieseleissä niin suuret, että automaattivaihteisto on arka hajoamaan. On ongelmana lähes jokaisessa diesel moottorisessa autossa. Käytöllä ja huollon laiminlyömisellä ei pelkästään näitä saa hajoamaan, kyllä niillä on taipumusta hajota muutenkin. Mitä monimutkaisempi ja enempi pykäliä, sen herkempi hajoamaan, neljä lovista automaattia ei saa millään hajoamaan. Varmaan vaihteiston ölyn lämpötilallakin on vaikutuksensa, kova pakkanen rasittaa automaattivaihteistoa, jos sillä lähdetään heti ajoon, eikä malteta odotaa muutamia minuutteja. Jos kerta traktoreissakin, joissa on samantyyppisiä vaihteisto ratkaisuja kielletään ajoon lähtö samantien, niin eikö se ole sama juttu autojen vaihteistoissakin.
- volvoman1
Mulla S60 -2002 D5 (ei geartronic) automaattilaatikolla. Ajettu 250 tkm. Laatikossa ei mitään vikaa, kunhan muistaa vaihtaa vaihteistoöljyt ajallaan.
- automaattiloota
Minulla s60 2,4t -02 258 tuhatta ajettu.Automaattiloota toimii edelleentäydellisesti.Auto on toki huollettu ajallaan aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195