Itse olen n. 2 vuotta poltellut aina viikonloppuisin 1-4 tupakkaa. Tupakkaa en polta yhtään viikolla, aina viikonloppuisin. Saunan jälkeen varsinkin on rentouttavaa polttaa yksi camelin sininen. Näin keväisin on mukavaa tehdä pitkä kävelylenkki metsään istahtaa kivelle, kuunnella luonnon ääniä, paistaa parit makkarat, sekä poltaa yksi tupakka.
Mitenkä tämmöinen satunnainen tupakointi viikonloppuisin vaikuttaa kuntoon ja terveyteen, varsinkin kun harrastaa urheilua? Parin vuoden aikana en ole huomannut, että kuntoni olisi mitenkään heikentynyt.
Koska poltan niin vähän olenkin miettinyt panostavani johonkin "parempaan" tupakkaan. Haluaisin kasvattaa itse omat tupakit. Mistähän siemeniä voi tilata ja pystyykö kasvattamaan parvekkeella? Saako tuota american spirit luomutupakkaa mistään suomesta?
Satunnainen tupakointi
6
3261
Vastaukset
- mer1
Vaikuttaa terveyteen huonontavasti. Miksi yleensä savustat keuhkojasi?
Ihan älytöntä.- cancer fun
Elämästä pitää nauttiakin. Tuskin se on mitenkään sinulta pois.
Camel on oikein hyvää, voisin suositella myös Lucky Striken lisäaineetonta punaista tai valkeaa Norttia.
- Lasse Lehtinen
Suosittelisin pysymään poissa ns. "terveyssavukkeista". Terveyssavukkeet ovat pelkkää silmänlumetta ja kaiken lisäksi epäeettisiä. Kevytsavukkeet ovat ehkä parempi vaihtoehto Teille.
Kevytsavukkeissa on huomattavasti vähemmän tervaa , joka on keuhkosyövän riskitekiöitä.
Philip Morris tarjoaa monia kevyitä vaihtoehtoja, kuten esimerkiksi Marlboro Gold, tai jos tahtoo lenkkeillä raikkaasti, niin Chesterfield Menthol. Menthol-aromissa on keuhkoja avaavaa ja raikastavaa aromia, joka takaa ikimuistoisen elämyksen metsän tuoksuista.
Lisäksi kevytsavukkeet eivät aiheuta nimeksikään riippuvuutta, toisin kuin nikotiinia täyteen pumpatut terveyssavukkeet.
Miksi et ottaisi nautintoasi jokapäiväiselle aamuteelle? - Jallukola
Tuollainen satunnainen tupakointi ei vaikuta millään tasolla fyysiseen kuntoon, jos sitä muuten pitää yllä.
Itse olen aina ollut sellainen "viihdepolttaja" että viikonloppuisin tulee ostettua oma aski tupakkaa jos on saunailtaa tai illanistujaisia tiedossa. Usein viikonlopulta jää ylimääräiseksi jokunen tupakka askiin, mutta koskaan niitä en ole arkena polttanut ns. "ilman syytä".
Omiin harrastuksiini kuuluu punttisali (4-6 kertaa viikossa) ja lenkkeily (3-5 kertaa viikossa) eikä viikonloppujen sosiaalinen tupakointi ole vaikuttanut terveyteeni millään tavalla. - Coors
Jonkin paheen salliminen satunnaiseksi nautinnoksi on huomattavasti fiksumpi veto kun sen totaalinen kieltäminen itseltään. Tälläisessä tapauksessa asiasta ei kehkeydy tabua tai kiellettyä hedelmää.
Mielestäni tupakan tilaaminen on laitonta (en ole varma, tarkista itse) joten American Spirit Tobaccon tyylisten luomutupakoiden hankkiminen saattaa olla hieman hankalaa Suomessa. Onneksi Suomeenkin on vihdoin saatu näitä lisäaineettomia (additive free) tupakoita, jotta tälläisenkin paheen kanssa voi valita ns. terveellisemmän vaihtoehdon.
Lisäaineettomia tupakoita Suomessa ovat ainakin Lucky Striken sininen ja punainen, North Staten Valkea ja Smart Additive Free. Edellä mainitut ovat valmiiksi pakattuja tehdastupakoita, mutta jos paikkakunnaltasi löytyy tupakkakauppa (tue paikallista pienyrittäjää jos mahdollista!), Stockmann tai Sokos niin heidän valikoimiinsa kuuluu topassa myytävä sätkätupakka Manitou jota saa joko 100% luomuna tai Additive Free -vaihtoehtona. R-kioskeilta saa myös toppana Drum Additive Free -tupakkaa.
Itse suosin tuota North Staten Valkeaa. Itse kun polttelen niin vähän olen ostellut sikarit aina tupakkakaupasta. Tuen muidenkin hyödykkeiden ostamisissa pienyrittäjiä jos mahdollista, koska oma toinen ammattini on yleisesti pienivaltaista yritystoimintaa.
Täytyypä tuota manitouta kokeilla, kun seuraavan kerran tupakkakaupassa käyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292350- 1282293
- 1582054
- 351650
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201648- 511037
- 86995
- 18939
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904