Terttu Kuusela oikealla asialla Kiiminkijoen puolesta

Jokivartelainen

Haukiputaan kunnallispoliitikot eivät näköjään Terttu Kuuselaa lukuunottamatta uskalla ottaa ollenkaan kantaa Kiiminkijoen surkeaan tilaan. Joki on kurapuro, kun totta puhutaan ja pahemmaksi muuttuu jos jokivarren turvejobbarit saavat jatkaa vastuutonta bisnestään, jonka tuloksena yhdet lihoo ja joki kuolee.
Hyvä Terttu, olet oikealla asialla! Asiallinen kirjoitus tänään Kalevassa.

18

836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OIkeuteen

      Valtavan luonnonkatastrofin syynä P-Pohjanmaalla ovat turvekauppiaat. Siinä olisi MOT-ohjelmalle hyvä aihe ja samoin oikea asia käsiteltäväksi esim. Haagin tuomioistuimessa, että millä oikeudella jotkut bisnesmiehet ja -naiset turmelee Perämereen laskevat joet. Ne ovat kamalassa kunnossa eikä jalokalat enää nouse niihin.

    • Turvetta tietenkin..

      Jokivartelainen

      Haukiputaan kunnallispoliitikot eivät näköjään Terttu Kuuselaa lukuunottamatta uskalla ottaa ollenkaan kantaa Kiiminkijoen surkeaan tilaan.
      Hyvä Terttu, olet oikealla asialla!


      Mitä uskallusta tarvitsee ex haukiputaalaisen poliitikonlehtikirjoitus lukijan palstalle, ei mitään. Kuusela samoin kuin muutkin vihreät vastustavat melkein kaikkea toisten hyviä ehdotuksia. Joitain vuosia sitten haukiputaalainen ministeri ehdotti Pudasjärvelle turvevoimalaa, mikä olisi ollutkin hyvä jos olisi ollut samalla periaatteella toimiva kuin Toppila 1 ja 2, tuottaa sähköä ja kaukolämpöä. Kuusela & vihreät hankkii kivihiilen mieluummin Puolasta laivoilla ilmaa ja Itämerta saastuttamalla. Samanlaiset soveltuvuudet käytönkannalta molemmilla, erotuksena että turve on kotimaista ja työllisyyttä lisäävä, sitä on suota Suomessa. Suosta ensin turve ja sitten puita kasvamaan, näin sitä pitäisi toimia. Suot voidaan ojittaa siten ettei niistä ole haittaa vesistöille, sen on alan asiantuntijat tutkineet, mutta saahan ex poliitikko kirjoittaa mielipiteensä, puhuihan 69pv ministerinäkin ollut Jäätteenmäki niin totta kuin voi, mikä ettei ex kunnanvaltuutettu voisi kirjoittaa.

    • Saastuttajille tieto

      Suovesi sotkee joen ja tappaa kalat, kyllä se on monella todisteella näytettävissä. Vai oletko nähnyt suolammikoissa kasvavan lohia ja siikoja?

      Kumma kun et väitä että se kurainen suovesi on suorastaan terveellistä ja kalakantoja lisäävää ja ihmisiä parantavaa!!!!

      • Suoyrittäjiä

        Kuusela uskaltaa kun sen ei tarvi nöyristellä eläkeläisenä ja vihreänä jokivarren soitten ojittajia , yrittäjiäja jobbareita.
        Onko Roivainen ja muu kykypuolue ottanut kantaa asiaan?


    • Turvetta tietenkin..

      Saastuttajille tieto

      Kumma kun et väitä että se kurainen suovesi on suorastaan terveellistä ja kalakantoja lisäävää ja ihmisiä parantavaa!!!!



      Enole saastuttaja, mutta tietenkään mitään "höpöjä" väitä, hunaja on hyvä flunssan estoon, en ole nähnyt yhtään flunssaista mehiläistä.☺☺

    • Vastuunkanto puuttuu

      Tuskinpa Kuusela voi mitään kirjoituksillaan vaikuttaa, sen asian hän itse tietää erittäin tarkoin.
      Toisaalta ihmetyttää Kuuselan huoli luonnon puolesta, sillä taannoin hänenkin päätettävänä (rakennuslautakunnassa) ollut asia salli viemäriputken laiton lapsiperheiden pihojen läpi, koska Kuuselankin mielestä putken vedosta ei ollut huomattavaa haittaa kiinteistölle, tärkeämpää oli säästää Oulun kaupungin rahaa 2000euroa. Väliäkös kiinteistöjen arvon laskemiselle tai putkirikon sattuessa maapohjan saastumiselle...
      Taannoin Kuusela kirjoitti Oulu-lehdessä kuinka mainostaulut Haukiputaan keskustassa häikäisevat ja ne on saatava pois jne...no, hohhoijaa..
      Milloin Kuusela ja muutkin haukiputaalla asuvat ja Oulun hallinnossa vaikuttavat ihmiset tarttuvat niihin todellisiin Haukiputaan ongelmiin, joita ovat esim. palveluiden alasajot haukiputaalaisilta, vanhusten hoito ja hoiva, sairaiden ja vammaisten palvelut jne.., kohta voidaan Haukiputaan sijasta puhua Kituputaasta, jos asioihin ei tartuta päättäväisemmin?

    • Pilattu kokonaan

      Kyllä joen pilaantuminen on
      tosi tärkeä asia joka pitää nostaa
      pöydälle ennen kuin on liian myöhäistä.
      Ihan sama kuka asiaa pöyhii kunhan
      vain saataisiin turvesoitten ojitukselle
      jokin tolkku.Eihän tuossa joessa enää
      viitsi uidakaan ja kai se joen kura on
      epäterveellistä ihmisille kun se
      karkottaa kalatkin.

    • Saastunutta vettä

      En ole antanut lasten enää vuosiin uida Kiiminkijoessa täällä Haukiputaalla kun vesi on niin likaista, ihan ruskeaa ja limaista ja kuulemma tulee syyhyä.
      Mikä on se keino millä saataisiin saastuttajat kuriin ja lopettamaan joen veden pilaaminen?
      Ennen jokivesi oli aivan kirkasta ja vanhat ihmiset sanoo että vettä saattoi käyttää kahvivetenäkin.

      • Hop,hop vaan

        Lapset voisit viedä Vesi Jatuliin, ettei se olisi ns.tyhjänpanttina.


    • turhaa turpeesta

      Turve ei kyllä aiheuta syyhyä...turvekylpyjä on jopa myytävänä. Jokivarsi on niin täyteen rakennettu että tulvien aikana taitaa jokeen virrata paljon muuta kuin turvetta.

    • Kiellot päälle

      Kyllä se vesi on jo niin saastaista ettei voi enää ajatellakaan että päästäis lapset pulikoimaan kun tulee kaikenlaisia tauteja. Ylävesiltä laskevat turvemoskaa ja maatalouden sikaloiden ja navetoiden ulosteita veteen.

    • koneonki

      hyvähän tuo ois että jotain alettas jo tekemään... se on kuitenkin ollunna ihan jalokala joki joskus..

    • OIkeus saatava

      Turpeen tuotanto pilaa joen eikä siitä ole epäilystäkään. Turvesoitten jobbarit pantakoon vastuuseen ja korvauksiin joen veden pilaamisesta. Otapa Terttu Kuusela tämä asia ajaaksesi.

      • Teot puuttuu

        Eiköhän tuo ole niin, että suurimmat saastuttajat Oulujoen ja Iijoen vesihoitoalueen pohjoisella osa-alueella esim. fosforin ja typen osalta on maatalous, turvetuotannon osuus huomattavasti pienempi.
        Toisaalta turvetuotanto tarvitsee ympäristöluvat toiminnalleen ja lisäksi turvetuotantoa säätelevät lait, joita on peräti 10 ja niitä on noudatettava, löytyykö vastaavat maataloudelle, kuskin.
        Eipä muuta kuin onnea ja menestystä Kuuselalle valitsemalleen valittajan tielle, jolle loppua ei näy.


    • Vehkaperälle pallo

      Kuusela on oikealla asialla.
      Toivotaan että meppiehdokas Vekaperäkin rohkaistuu kerrankin ottamaan kantaa johonkin asiaan ja ajamaan Kiiminkijoen kirkastumisen asiaa. Siinä on ihan oikeaa työtä ja tekemistä. Turha kinuta Brysselin isopalkkaiseksi jos ei pysty ajamaan kotiseudun ja oman alueen äänestäjien asioita.

    • Anonyymi

      Terve
      Kiiminkijoen pelastaminen on yksi kolmesta vaaliteemastani.
      Minun juttuni tästä aiheesta julkaistaan myöhemmin. Voit tutustua ajatuksiini Kiiminkijoesta:
      www.hympt.net
      http://www.hympt.net/hinku_kunta.html

      Mika Seppänen
      metsuri, ympäristösuunnittelija AMK
      sairaanhoitaja
      Martinniemi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9367
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      67
      4862
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      58
      2874
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1566
    6. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      1388
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      41
      1344
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      46
      1263
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1242
    Aihe