Kysyn Matti pappin ojelmasta hiukan.

Esimerkkiksimuille!

Klinu Loikkasesta kerrotaan, että hän venäjän vankila reissuillaan lankesi naisten houkutuksiin. Menetti uskon ja lopunhan te jo tiedättekin.

http://www.tv7.fi/ Matti Vuolanne mainitsi Klinusta ja venäjän vankiloista joissa uskoon tulleet vangit vievät ilosanomaa ympäri siperian vankiloita.

Vuolanne kylläkin väittää että siellä syntyi herätys. Mutta ei siellä eikä muuallakaan missä Hebrealaisten Jumalan ilosanomaa julistetaan ja ihmisiä tulee uskoon. Kyseessä ei koskaan ole herätys, vaan Jumalan Pyhä Henki uudesti luo uusia luomuksia Kristuksessa Jeesuksessa.

10

364

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juoruako?

      En tiedä. Kuka on kertonut ja mitä Klinusta?

    • tyhjykkä

      Kirjassaan Mitä silmät ei nää, Ilkka Puhakka raottaa varovaisen hieman Klinusta julkisuuteen annettua turhan positiivista kuvaa. Klinu oli aikoinaan Venäjän työn tärkeimpiä keulakuvia ja hänen julkinen maine haluttiin pitää puhtaana esittelemällä väkevä Herran johdatuksessa kulkeva evankelista.

      Puhakka, joka oli pitkään Klinun läheisenä työtoverina Venäjän keikoilla, joutui kuitenkin tutustumaan toisenlaiseen Klinuun, josta julkisuudessa ei tiedetty mitään. Naisjutuista Puhakka ei tosin kerro, mutta muuten kuvaa Klinua luonnehäiriöisenä, ilkeänä ihmisenä, joka tahallisella kiusaamisellaan teki työtoveriensa olemisen vaikeaksi.

      • Luonnehäiriöistä ei olisi pitänyt missään nimessä päästää minkäänlaiseen seurakunnalliseen työhön. Näitä henkilöitä kuitenkin valitettavasti aina löytyy seurakunnista. Klinulle olisi riittänyt pelkästään se, että todistaa uskostaan ja kertoo uskoontulostaan kokouksissa. Vapaat suunnat tuntuvat kuitenkin kalastelevan uskoontulleita vankeja pastoreiksi ja seurakunnallisen työn tekijöiksi, vaikka useimmilla vangeilla on vaikeita psyykkisiä sairauksia.

        Säilyttikö Klinu muuten uskonsa loppuun saakka? Hän kai ei ollut vielä kovin vanha kuollessaan.


      • ihme juttu
        mazdels kirjoitti:

        Luonnehäiriöistä ei olisi pitänyt missään nimessä päästää minkäänlaiseen seurakunnalliseen työhön. Näitä henkilöitä kuitenkin valitettavasti aina löytyy seurakunnista. Klinulle olisi riittänyt pelkästään se, että todistaa uskostaan ja kertoo uskoontulostaan kokouksissa. Vapaat suunnat tuntuvat kuitenkin kalastelevan uskoontulleita vankeja pastoreiksi ja seurakunnallisen työn tekijöiksi, vaikka useimmilla vangeilla on vaikeita psyykkisiä sairauksia.

        Säilyttikö Klinu muuten uskonsa loppuun saakka? Hän kai ei ollut vielä kovin vanha kuollessaan.

        Klinu oli Ev.Lut.Kirkon evankelistana alusta loppuun asti.


    • Vaell.Krist.Valossa

      Hebr. 13:7

      Muistakaa johtajianne,

      jotka ovat puhuneet teille Jumalan sanaa;

      katsokaa,

      kuinka heidän vaelluksensa on päättynyt,

      ja seuratkaa heidän uskoansa.

    • 75474754

      mitä tarkoitat :lopunhan te tiedättekin? En tiedä. Mitä hänelle tapahtui?

      • HerrammeTietää

        Klinu kuitenkin oli Herran voideltu, johon en uskalla kajota.


      • HerraMeitä Auttakoon

        Matti pappi sanoi jotenkin näin, toivon mukaan näemme kerran, Klinun taivaassa.


      • kips kpos
        HerraMeitä Auttakoon kirjoitti:

        Matti pappi sanoi jotenkin näin, toivon mukaan näemme kerran, Klinun taivaassa.

        Minusta Matti pappi on IHANA lämmin mies!


      • '-'
        kips kpos kirjoitti:

        Minusta Matti pappi on IHANA lämmin mies!

        Radio Deissä Matti puhui ankaraan sävyyn veriruokien syömisestä ja oli kysynyt peruskoululaisilta, että tiedättekö yhtään eläintä joka olisi homo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe