Vehkaperän meriitit

Putaalta on oma ehdokas eurovaaleissa eli Mirja Vehkaperä. Mitä aikaansaannoksia Vehkiksellä on eduskunnasta? Tässä vaiheessa olisi hyvä kerrata eduskuntatyöskentelun tuloksia ennen kuin pistetään Vehkaperä Brysseliin.
16270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ei mitään kerrottavaa
joutilas edustaja,nostaa vain meidän maksamaa palkkaa liikaa

Äänestä

"Linssilude", joka ei puhu eikä pukahda. Silloinkin kun jotain sanottavaa tulee niin peesaa muiden puheita ominaan esim. Sipilän "teesit" eli ei ihan kiva piirre sekään.
Valitettavasti poliitikko, joka ei anna itsestään myönteistä mielikuvaa, sillä aitous, välittäminen ja vastuun otto puuttuu eli politikointi ja omat edut vie kaiken muun edelle.

Äänestä

Eikös Vehkaperä tehnyt lakialoitteen ettei näyteikkunoissa saa olla naisten alusasuhepeneitä kun ne ovat kuulemma siveettömiä.

Äänestä
  • Jep, kertoo paljon.

    Äänestä

En ymmärrä tuota hepenealoitetta? Onko se ihan tosi?

Äänestä
  • Näin meidän mirja eduskunnassa,

    Täysistunnon pöytäkirja PTK 97/2007 vp

    97. TORSTAINA 13. JOULUKUUTA 2007 kello 16 120) Mainonnan eettiset normit Suullisen kyselytunnin asia SKT 120/2007 vp Mirja Vehkaperä /kesk: Arvoisa puhemies! Näin joulun alla postiluukuista ja lehdistä, mediasta, pursuaa entistä enemmän mainoksia. Katukuvassa mainostaulut ja näyteikkunat ovat pullollaan tavaroita. Oletteko perehtyneet mainostajien mainoskikkoihin: puolialastomia naisia ja seksikkäästi puettuja lapsia mainostamassa viimeisintä muotia ja tavaroita? Lapsiasiavaltuutettu Maria Kaisa Aula nosti taannoin esille iltapäivälehtien lööppien raakuuden ja vetosi niiden poistamiseksi kauppojen, kioskien ja ravintoloiden asiakastiskeiltä. Mitään ei ole oikeastaan tapahtunut. Nuorten itsetunnon ja psyykkisen kasvun kehitystä ei edesauta ikäänsä sopimattoman mainonnan keskellä eläminen. Kysynkin:Emmekö voi julkiselle, yleiselle mainonnalle mitään? Olenko ainoa, jota alusasumallinuket näyteikkunassa ärsyttävät?

    Äänestä

Tarkottaako ettei alushousuja ja rintsikoita saa mainostaa ?

Äänestä
  • -no,ainakin yrittää lestoilla-ratsastaa,,puheet ja käynnit täällä lesta-pitäjässä kiinnostaa aina ennen vaaleja.

    Äänestä

  • pudis1 kirjoitti:

    -no,ainakin yrittää lestoilla-ratsastaa,,puheet ja käynnit täällä lesta-pitäjässä kiinnostaa aina ennen vaaleja.

    Mirja on nätti tyttö! ja siksi sitä ovat äänestäneet vanhat kubet Haukiputaan seudulta! äänestävät varmaan jatkossakin !
    Tuohan on ihan ymmärrettävää, mutta ymmärtääkö kukaan miksi jotkut äänestävät kuplettiveisaaja mikko alataloa Tampereella? Pitää olla tuolla mansessa melkoinen nuusa MIEHISTÄ !


    Late Lapista.

    Äänestä

Ikävä tosiasia on se ettei Vehkaperällä ole minkäänlaisia näyttöjä kansanedustaja-ajaltaan. Hän on yksi niitä hiljaisia kansanedustajia jotka myötäilevät puolueensa nokkamiehiä ja unohtavat täysin omat äänestäjänsä.
Hänessä ei ole merkkejä tai näyttöjä poliitikosta joka kasvaisi ja kehittyisi eduskuntakausillaan ja rohkaistuisi tekemään hyviä alotteita. Brysselissä hän jäisi vielä enemmän pimentoon.

Äänestä
  • pitäis jonkun viisaamman politikon"neuvoa vähän,on säälittävä tapaus.Ei minkäänlaista oman-arvon tuntemusta,eikä mitään tietoa mikä on hänen työn-kuva..äänet,mitä hän on vaaleissa saanut,ovat:Lestojen ja sukulaisten.

    Äänestä

  • Komppaan edellisiä, itsekin ajattelen että nyt riittäisi jo tavan vuoksi oman paikkakunnan edustajan äänestäminen, kun ei hänessä ole kasvua siinä mielessä havaittavissa. Kovin on jäänyt värittömäksi ja vähäiseksi esillä olo....

    Äänestä

Minulle vanhana keskustalaisena Vehkaperä on ollut pettymys. Pidin häntä energisenä nuorena poliitikon alkuna. Mutta kun ei kehity niin ei kehity. Vaikuttaa oudon aralta ja jopa ujolta.
Missään nimessä häntä ei kannata Brysseliin äänestää. Siellä hän jää vielä enemmän näkymättömiin.
Brysselin koneeseen lienee parasta äänestää Väyrynen niin tulee Pohjois-suomen ääni kuuluville.

Äänestä
  • nimen omaan on vain pyrkyri-joka luulee,että kun käy,vähän hymyilemässä ja kertomassa toisten mielipiteiä..meille Lestoille,olemme nyt huomanneet,,että on vain oma palkka mielessä..ei mitään että hoitais meidän asioita..katso tämän-päivän Kaleva,,taas toisten ihmisten mielipiteitä,,eli kopiontia..ei mitään omia mielipiteitä..ei,ei,on kyllä säälittävä,,

    Äänestä

Kauhean väritön ja hymyilee vaikka olis kuinka vakava asia

Äänestä
  • -pidetäämpä asia pinnalla"että totuus ei unohtuisi,nyt kun kohta on nämä Euro-vaalit,pitää vanhepien kertoa rehellisesti lapsille,,miten ja ketä kannattaa äänestää...että ei käy niikuin"meillä?että,äänestämme oman kylän ehdokasta..eli,VEHKAPERÄÄ..sanoin lapsilleni::nyt mentiin pahasti METSÄÄN,,ei koskaan tuommoista ehdokasta saa kannattaa,,,joka ei moneen vuoteen ole saanut mitään aikaan,,sanoittasko"ON säälittävä tapaus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka kertoisi kirjoitti:

Putaalta on oma ehdokas eurovaaleissa eli Mirja Vehkaperä. Mitä aikaansaannoksia Vehkiksellä on eduskunnasta? Tässä vaiheessa olisi hyvä kerrata eduskuntatyöskentelun tuloksia ennen kuin pistetään Vehkaperä Brysseliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu