siellä se on Jämpsän takana ! Onko elämää enää??
Mänttä? Tuo Pirkanmaan peräreikä.....
11
795
Vastaukset
- mennyt on
ei oo ja viimmeinen lähtijä sammutti jo valotkin
- Väärinmaja
Mitäh? Oliko siellä valotkin..... ei kai pärreistä kokonaan luovuttu?
- olenajanutohi
Takana vai edessä, mistä päin asiaa katsotaankin. Jotkut tykkää Mäntässäkin asua muutamista mäntistä ihmeisistä huolimatta.
- Peräpukama
Ei tätä kyllä oikein hyvällä tahdollakaan voi elämäksi kutsua vaikka KMV-lehti yrittää propagandaansa syöttää. Terveisiä vaan Mäntästä. Kiertäkää kaukaa jos suinkin voitte.
- argh12
On mäntässä elämää . ja uusi jää halli tulossa sun muuta ja upo uusi päivitys museoon serlachius.... ainoa vika on että täällä on paljon työttömiä kun paperi tehdas kuolemassa ja ei uusia työpaikkoja ole lähi aikoina tiedossa
- harmaa tilsa
Mänttä on tylsyyden ja tyhjänpäiväisyyden ainoa vaihtoehto niille, joiden on liian vaikea sanoa "Mäntsälä".
- tieto ohipediasta
Mänttä.
Perustajaksi katsotaan Jebediah Suurmäntti. 1600-luvulta. Oli Mäntin tila. Laidunalueineen Mäntälä. Myöhemmät tahot katsoivat, että vähän rivo luonne se on tuossa Mäntälässä. Voidaan ymmärtää väärin. Tai sitten oikein. Joka tapauksessa lyhennettiin Mäntäksi. Monen mielestä olisi tarpeen lyhentää vielä entisestään!- Tätä päivää!
Se olisi sitten lyhennettynä "Mätä". Kuulostaa samalta kuin hampaaton syytinkieukko koettaisi tapailla sanaa "mitä". Tai ihan mitä tahansa sanaa. Että sovelias lyhenne sikäli. Monelle. Moneenkin käyttöön.
- Väestön liikettä
Tätä päivää! kirjoitti:
Se olisi sitten lyhennettynä "Mätä". Kuulostaa samalta kuin hampaaton syytinkieukko koettaisi tapailla sanaa "mitä". Tai ihan mitä tahansa sanaa. Että sovelias lyhenne sikäli. Monelle. Moneenkin käyttöön.
Muuta Suomea on tiesuunnittelun keinoin siunattu sillä tavoin, että Mänttään ei kulje mitään pääväyläksi katsottavaa yhteyttä. Pääväyliltä täytyy suunnistaa aivan ehdoin tahdoin Mänttään. Vahingossa sinne ei joudu. Ja jos itsensä sieltä löytää, niin saa sitten syyttää pelkästään itseään. Valintansa kullakin. Ymmärryksensä mukaan.
Se on sitten kokonaan toinen juttu, että yllättävän monen ymmärrys on riittänyt Mäntästä poistumiseen. Joka ilmiö sinänsä on tietenkin ollut omiaan edesauttamaan Mäntän älyllisen kapasiteetin yhäti kiihtyvää köyhtymistä.
Muilta paikkakunnilta on tullut huomioita, että Mäntästä muuttaneiden vaikutuksesta on keskimääräinen älykkyys pudonnut sekä Mäntässä että vastaanottavalla paikkakunnalla.
- mänttilä
Ei mänttä ole pelkästään pirkanmaan peräaukko vaan kyllä se on koko Suomen persereikä! Surkeampaa paikkaa ei löydy, osa asukkaista valikoitunut ilmeisesti ei muualle kelvannut...
- entinen mänttä
ainoa mäntässä jolla on lahjoja on joulupukki...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22318401Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964054Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu672528Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv452139Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1851705Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891602Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711553Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1321491Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681484Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141364