Raskaanko taas vai mitähän tämä on.?

Eme

Heii,tarvitsisin vähän neuvoa, tai oikeastaan muiden kokemuksia keskenmenon jälkeen.
Tilanne siis tämä; 8.3.2014 tuli keskenmeno, vuotoa oli 4-5päivää, oireet hävisi ja testikin näytti jo negatiivista.
Mutta.. keskenmenon jälkeen on tullut outoja tuntemuksia vatsassa, samaa kuin silloin raskaana ollessa..nyt parina päivänä taas tullut kipuja.. menkatkaan ei ole vielä alkanu.. Uusi raskauskin on käynyt jo mielessä, mutta en uskalla edes ajatella sitä, koska pelkään, että sekin menisi kesken.

Onko teillä minkälaisia kokemuksia keskenmenon jälkeen ja milloin menkat ovat alkaneet, vai onko menkkoja tullut ollenkaan välissä kun on huomannut olevansakkin taas raskaana?

Kiitos!

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuuli7

      Hei!
      Minulla keskenmeno tammikuussa, vuotoa kesti 5 päivää ja raskaustesti näytti negatiivista viikon päästä vuodon loppumisesta. Ihmeellisiä muljahteluja tuntui mahassa 2 viikkoa km:sta. 7 vkoa meni ennen kuin kuukautiset alkoi(normaali kierto muutenkin pitkä).
      Yleensä 4-6vko:n päästä pitäisi alkaa, mutta sekin on varmasti yksilöllistä.
      Nyt odottelen olisiko tärppi käynyt =)
      Tsemppiä odotteluun ja iloisia ajatuksia!

    • 20+19

      Itselläni kanssa keskenmeno maaliskuun lopussa, tuli itsekseen ulos ja vuoto kesti 6 päivää 2 minituhrupäivää loppuun. Puolitoista viikkoa vuodon alun jälkeen raskaustesti näytti jo negaa eli viime torstaina. Tänään on tasan 2 viikkoa vuodon alusta siis.

      Mulla ei kyllä ole ollut mitään outoja tuntemuksia vatsassa, ihan normaali, ei raskaana oleva olo ollut. Mitä noihin kipuisi tulee niin riippuen vähän siitä, että kuinka pitkällä raskaudessasi olit niin nehän voi yksinkertaisesti olla kohdun kutistumiskipuja tai hormonitoiminnan käynnistymisestä johtuvia tuntemuksia ( , että olet herkempi niitä tuntemaan niin kaikki suolistonkin pikku kipuilut ja tuntemukset rekisteröit).

      Vuotohan voi keskenmenon jälkeen alkaa jopa 8 viikon päästä vuodon alusta (tai kaavinnasta/tyhjennyksestä) joten odottele rauhassa. Uuden testinkin tekemistä kannattaa harkita siinä vaiheessa, kun alkaa olemaan vuodon alusta lähempänä 6-8 viikkoa ja/tai tulee selkeitä raskaustuntemuksia. :)

      Jos kivut kasvaa (niin, että on pakko ottaa lääkettä) tai muuten olo menee huonoksi niin kannattaa käydä lääkärillä. Samoin jos menkat eivät meinaa kuulua yli pariin kuukauteen niin silloinkin kannattaa marssia lääkäriin, että kierto saataisiin käynnistymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe