Maistoin 21% prostenttista malibua 0.5 dl ja 0.1 dl vodkaa. Olen humalassa ja en ikinä ole juonut alkoholia. Miksi se vaikuttaa niin nopeasti? Voiko jotenkin nostaa alkoholipäätä... Thanks
Todella vähän ja nopeasti sekasin.
Newface
5126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Alkoholipään nostaminen" (yleensä puhutaan sietokyvyn lisääntymisestä tai viinapään parantamisesta) tapahtuu juomalla enemmän. Tottumus ei tule kerrasta eikä kahdesta, vaan sietokyky nousee vähitellen vuosien mittaan. Jos alkoholiin ei ole tottunut, se menee nopeasti päähän. Vanhat juopot taas voivat juoda pari pulloa viinaa ja vaikuttaa päällisin puolin selviltä (haju tosin paljastaa).
Jos viina menee nopeasti päähän, juominen tulee halvaksi. Nauti siitä, äläkä opettele juomaan usein. Valitettavasti jokainen joutuu opettelemaan oman sietokykynsä rajat kantapään kautta. Ensimmäisen krapulasi jälkeen tiedät, kuinka paljon ei ainakaan kannata juoda.
1-2 kertaa viikossa juon itteni humalaan (viikonloppuisin) ja tätä oon "harrastanu" sellaset 10 vuotta vaikka välillä on selviäkin viikonloppuja.
Siitä huolimatta ensimmäinen kalja käy melkeinpä aina päähän varsinki jos sen juo kohtuu nopeesti. Sen jälkee homma kuitenki tasottuu. Ilmeisesti siinä käy niin, että elimistö eri heti ehdi kunnolla reagoida siihen alkoholiin ja siks tuntuu et jo yhen jälkee humaltuu.
Kyseessä on nousuhumala ei mikään muu, eli et ole varsinaisesti edes humalassa vielä.
Löysit ensikertalaiseksi tämän palstan varsin nopeasti.
Thanks, kiitos kommenteista. :D