Simaan prosentteja?

simmaaaa

Paljonko normisimaohjeeseen kannattaisi lisätä hiivaa ja sokeria, jos siihen haluaisi about 5-8% a-pitoisuutta? Entäs käyminen, kauanko huoneenlämmössä ämpärissä ja sen jälkeen pulloissa?

8

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiljua

      Jos lisäät simaan sokeria ja hiivaa,siitä tulee kiljua.

    • Sokeria, vettä ja h

      Jokainen hiivapaketti nostaa lopputuloksen alkoholia yhdellä prosenttiyksiköllä. Eli 5% vaatiin viisi pakettia...näin ainakin minä olen kuullut....

    • Vappusima

      Sokerin määrä vaikuttaa lopulliseen alkoholiprosenttiin. Hiiva toimii vain käynnistyksenä. Normaali kilju 0,2-0,24dl sokeria / litraa kohden, tulee max 17%. Sen voi puolittaa tulee lähemmäks haluttua.

    • simapoika

      tuleeko minkä verran prosentteja kun laitto johkii 9litraa 1kg taloussokeria ja 0,75kg fariinisokeria ja kaun pitäs antaa käydä?

      • Vappusima

        Tulee varmasti hyvää juotavaa, sokeri-vesi suhde on oikea. Löysin netistä laskurin ja se ilmoitti alkoholiprosentiksi 11,4%. Normaalin kiljun (25L vettä 6kg sokeria) ollessa 14.1%. Suurempi määrä alkoholia ei aina takaa hyvää makua. Saat sillä kunnon kännit.
        Valmiuden huomaa kun kuplia ei enää nouse ja jos menee suodatinpaperin läpi niin se on juotavaa. Noin 3 päivää käymistä ja muutama päivä kirkastusta.


      • Vappusima
        Vappusima kirjoitti:

        Tulee varmasti hyvää juotavaa, sokeri-vesi suhde on oikea. Löysin netistä laskurin ja se ilmoitti alkoholiprosentiksi 11,4%. Normaalin kiljun (25L vettä 6kg sokeria) ollessa 14.1%. Suurempi määrä alkoholia ei aina takaa hyvää makua. Saat sillä kunnon kännit.
        Valmiuden huomaa kun kuplia ei enää nouse ja jos menee suodatinpaperin läpi niin se on juotavaa. Noin 3 päivää käymistä ja muutama päivä kirkastusta.

        Joku noisssa prosenteissa ei nyt täsmää. Unohdin vielä laskea kokonaispainon mukaan, laskin prosentit 9kg mukaan. Viisaimmat korjatkoon.


    • simapoika

      eli annan olla kolmisen päivää isommassa astiassa ja sitten pulloihin?

      • Vappusima

        Käymisaika vaikuttaa suoraan lopulliseen alkoholiprosenttiin, mitä pidempään antaa käydä sitä enemmän prosentteja tulee. Juotavaa siitä tulee kun antaa käydä kolme päivää ja odottaa vielä muutaman päivän kirkastumista. Heitä pullot vielä kylmään ennen juomista, jos niihin on jäänyt hiivaa; kylmä nopeuttaa hiivan laskeutumista pohjalle, hiiva pilaa maun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe