Omat vanhempani joutuivat sisareni lapsen, eli oman lapsenlapsensa, kasvattivanhemmiksi. Koska lapsen biologiset vanhemmat eivät kyenneet vanhemmuuteen kasvatusvastuu siirrettiin biologisen äidin vanhemmille. Eli lapsen isovanhemmille. Lapsen status on "kasvattilapsi".
Sitten lapsen biologinen äiti kuoli. Saatu elatustuki (vähän yli 100euroa) loppui kokonaan, ja tilalle tuli lapsen eläke, joka tulee lapselle vanhemman kuoltua. Eläke on n. 60 euroa/kk miinus verot joten ei paljoa. Jo ikääntyneet kasvattivanhemmat eivät saa yhtään mitään jo ennestään pienten elätustukien tilalle.
Miten voi olla niin, että kun kasvattilapsen oma biologinen vanhempi kuolee, kasvattivanhemmilta loppuu tuki kokonaan?
Pittääkö isovanhempien uhrata eläkkeensä kasvattilapsensa hyväksi koska lapsi itse ei saa muuta kuin lapsilisät ja lapsen eläkkeen?
Miten kasvattilapsen asema voi olla näin huono verrattuna esim. sijaislapsen asemaan?!
Kasvattivanhempien tuet lapsen kasvatuksessa?
3
159
Vastaukset
- rievien välistä?
Vaikuttaa, että et oikein kirjoita huoltasi lapsen edun puolesta vaan sinua harmittaa että vanhempien eläke kutistuu. Tietenkin sekin on ikävä asia, jos eläkkeet ovat pienet, mutta onko myös mielessä, että perintöosuutesi myös hupeneen?
- iskar
Puhut sisaresi lapsesta kuin vieraasta. Toivottavasti omat vanhempasi rakastavat häntä kuin omaansa. Jos perheen rahat eivät riitä, Suomessa on toimiva sosiaaliturva, jonka puoleen voi kääntyä. Eivätkö muut lapset, sinä mukaan lukien voisi osallistua vanhempiesi menoihin?
- löytyy
jassoo, täällä vastauksia esittämääsi kysymykseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12162226
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 498120
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1326778Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593889Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu933864- 1033660
- 553253
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743235Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint372613IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2392501- 531744