Kasvattilapsi ja kasvattivanhemmat

tietämätön

Omat vanhempani joutuivat sisareni lapsen, eli oman lapsenlapsensa, kasvattivanhemmiksi. Koska lapsen biologiset vanhemmat eivät kyenneet vanhemmuuteen kasvatusvastuu siirrettiin biologisen äidin vanhemmille. Eli lapsen isovanhemmille. Lapsen status on "kasvattilapsi".

Sitten lapsen biologinen äiti kuoli. Saatu elatustuki (vähän yli 100euroa) loppui kokonaan, ja tilalle tuli lapsen eläke, joka tulee lapselle vanhemman kuoltua. Eläke on n. 60 euroa/kk miinus verot joten ei paljoa. Jo ikääntyneet kasvattivanhemmat eivät saa yhtään mitään jo ennestään pienten elätustukien tilalle.

Miten voi olla niin, että kun kasvattilapsen oma biologinen vanhempi kuolee, kasvattivanhemmilta loppuu tuki kokonaan?

Pittääkö isovanhempien uhrata eläkkeensä kasvattilapsensa hyväksi koska lapsi itse ei saa muuta kuin lapsilisät ja lapsen eläkkeen?

Miten kasvattilapsen asema voi olla näin huono verrattuna esim. sijaislapsen asemaan?!

8

2840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joutuivat/suostuivat

      Kuinka niin joutuivat? Ts. he suostuivat lapsen huoltajiksi?
      Mikäli lapsen huolto on "perheen kesken" sovittu ja siiretty isovanhemille, ei lapsi ole ollut lastensuojelun asiakas.

      "Kasvattilapsi" eli yksityiskotisijoitus, ei tuo oikeutta sijaisperheen korvauksiin.

      Täysi elatustuki on 153,63€/kk, tietenkään sitä ei saa kuolleesta vanhemmasta, silloin lapselle maksetaan eläkettä edun jättäjän eläkekertymän mukaan. Missäs lapsen isä on? Jos hän on elossa, häneltä voi hakea elatusapua.

      • sossutantta

        Muistaakseni on joko hallinto-oikeuden (tai korkein oikeus) on päättänyt että yksityisesti sijoitetusta lapsesta pitää maksaa korvaus. Eikä lasta voi jättää ilman elatystä eikä elatusvelvollissuutta ole kuin vanhemmilla. Eli sossuun keskustelamaan asiasta.


      • joutuivat/suostuivat
        sossutantta kirjoitti:

        Muistaakseni on joko hallinto-oikeuden (tai korkein oikeus) on päättänyt että yksityisesti sijoitetusta lapsesta pitää maksaa korvaus. Eikä lasta voi jättää ilman elatystä eikä elatusvelvollissuutta ole kuin vanhemmilla. Eli sossuun keskustelamaan asiasta.

        Hallinto-oikeuteen valitetaan sosiaalihuollon päätöksestä. Ts. ensin pitää olla se sosiaalityöntekijän päätös asiasta, ja sen jälkeen voi valittaa kunnan sosiaalilautakunnalle, jos se on kielteinen niin sitten vasta hallinto-oikeuteen.

        Hallinto-oikeus käsittely vie noin vuoden, ja tulos voi olla kielteinen, riippuen millainen tilanne on ollut ja kuka lapsen sijoituksesta on päättänyt/sopinut.

        Mikäli sosiaalitoimi ei ole myötävaikuttanut lapsen sijoitukseen niin se tulkitaan yksityiskotisijoitukseksi. Yksityinen sijoitus ei luo lapsen tosiasialliselle huoltajalle oikeuksia esimerkiksi perhehoitajalain mukaisiin palkkioihin ja kulukorvauksiin.

        Toki isovanhemmat voivat hakea elatusta lapsen biologiselta isältä, ja toimeentulotukea kunnalta.

        Hallinto-oikeuden ratkaisuja voi lukea oikeus.fi sivuilta. Tässä yksi aiheeseen liittyvä linkki: http://www.oikeus.fi/hallintooikeudet/turunhallinto-oikeus/fi/index/hallintooikeusratkaisut/hallintooikeusratkaisut/1377464400007.html


    • kokemusta löytyy

      Tää on niin kuin sukulaisten kanssa "sovittu juttu" eli lapsí ei ole missään vaiheessa ollut ls:n asiakkaana.

      Nim. kokemusta löytyy.

      • knnhhgff

        vaikka-asia on sovittu voi silti saada jotain.


    • 11+8

      Eikös olekin jännää kuinka lapsi jonka elatusvelvollinen vanhempi ei pysty/halua maksaa lapsensa elatukseen mitään saa kelalta n 150 e/ kk, mutta lapsi jonka vanhempi on kuollut (eikä esim työeläkettä josta tulisi lisää) saa kelalta sen 60 e/kk. No, veroa tuosta summasta ei mene, vaikka veronalaista tuloa onkin.

      • cxddsss

        elatusmaksun maksamisessa ei kysytä vanhempien tahtoa. Ja jos vanhempi ei maksa, niin mikään muukaan taho ei maksa. Siis toisin sanoen elatustukea saa kelalta vain jos toinen on kyvytön sitä maksamaan sossun mielestä. eli on korvauksilla itse. Näin täällä ainakin lakia tulkitaan.


    • Anonyymi

      Ei oo olemassa sanaa kasvattivanhempi! Se on kasvattajavanhempi!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      320
      6282
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      67
      4134
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3485
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3378
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3320
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3232
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2688
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      57
      2514
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2368
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe