Luisumme kohti 1930-lukua

TAKAA-AJETTU UHRI

”Aurinko nousi kuin petturi,
joka on päättänyt osallistua ihmisten suunnitelmiin
toistensa tuhoamiseksi.”

Primo Levi. Tällainenko on ihminen.

Suomen valtion työtapaturman uhria eristetään, jopa paikkakunnan kirjaston netti ja sen sh-posti ei toimi.

Aurinko nousi kuin petturi tänä aamuna uhrin elämässä.

Mitä Valtion päätoimitsijat meinaavat. Nukkuvatko vielä prinsessan unta?
Eivät ole heränneet ja huomanneet, aurinko nousi kuin petturi.

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pula-ajan säästöt

      Katainen heräsi. Näki auringon nousun. Auringonsäteetkö sai Herra Pääministerin aatteisiin että vaihtaa niitä ja vaatteita toisiin.

      Kansa äimistyi. Puhisee, "vastuu kun pitäisi otta niin häivytään...jo toinen pääministeri joka lähtee kesken hallituskauden..."

      Tähän voisikin todeta, että ei ole ihme, sillä pääministerin toimistossa, VNK, Bobrikov luo oman henkensä. Miksikö? Kun virkamies ampui hänet. Näin herrat toisensa jälkeen pakenevat linnasta pois.

      PARAS olisi valtioneuvoston linna myydä pois parhaiten tarjoavalle.
      Jätetään moninkertainen hallituksen papereiden siunaaminen yhteen kertaan,
      eli valtioneuvoston yleisistunto jätetään pois. Näin uutta pääministeri ei tarvita. Samalla poistuu tämä EU:ssa tapahtuva kahden lautasen riiteleminen.

      Presidentti nostetaan kunniaan, ja hän ei näin mene enää oudosti perjantaisin pääministerin toimistoon, eli valtioneuvostonkansliaan presidentin esittelyyn.
      Eikö ole hirveää presidentti joutuu suomessa menemään omasta linnasta alempaan linnaan? Eli nyt Suomeen vain presidentti ja vain yksi esittely, eli presidentin linnassa presidentti ottaa ministerit vastaan ja pidetään näin presidentin esittely. VNK:n virkamiehistä esittelysihteerit ja oikeuskanslerinvirasto siirtyvät presidentinkansliaan ja muut virkamiehet sellaiseen ministeriöön mihin voivatkaan kuulua.

      Näin voimme ilmoittaa: "Upea historiallinen linna on myytävänä eniten tarjoavalle Helsingin keskustassa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13172
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3629
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      148
      1309
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      193
      961
    Aihe