Luisumme kohti 1930-lukua

TAKAA-AJETTU UHRI

”Aurinko nousi kuin petturi,
joka on päättänyt osallistua ihmisten suunnitelmiin
toistensa tuhoamiseksi.”

Primo Levi. Tällainenko on ihminen.

Suomen valtion työtapaturman uhria eristetään, jopa paikkakunnan kirjaston netti ja sen sh-posti ei toimi.

Aurinko nousi kuin petturi tänä aamuna uhrin elämässä.

Mitä Valtion päätoimitsijat meinaavat. Nukkuvatko vielä prinsessan unta?
Eivät ole heränneet ja huomanneet, aurinko nousi kuin petturi.

1

161

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pula-ajan säästöt

      Katainen heräsi. Näki auringon nousun. Auringonsäteetkö sai Herra Pääministerin aatteisiin että vaihtaa niitä ja vaatteita toisiin.

      Kansa äimistyi. Puhisee, "vastuu kun pitäisi otta niin häivytään...jo toinen pääministeri joka lähtee kesken hallituskauden..."

      Tähän voisikin todeta, että ei ole ihme, sillä pääministerin toimistossa, VNK, Bobrikov luo oman henkensä. Miksikö? Kun virkamies ampui hänet. Näin herrat toisensa jälkeen pakenevat linnasta pois.

      PARAS olisi valtioneuvoston linna myydä pois parhaiten tarjoavalle.
      Jätetään moninkertainen hallituksen papereiden siunaaminen yhteen kertaan,
      eli valtioneuvoston yleisistunto jätetään pois. Näin uutta pääministeri ei tarvita. Samalla poistuu tämä EU:ssa tapahtuva kahden lautasen riiteleminen.

      Presidentti nostetaan kunniaan, ja hän ei näin mene enää oudosti perjantaisin pääministerin toimistoon, eli valtioneuvostonkansliaan presidentin esittelyyn.
      Eikö ole hirveää presidentti joutuu suomessa menemään omasta linnasta alempaan linnaan? Eli nyt Suomeen vain presidentti ja vain yksi esittely, eli presidentin linnassa presidentti ottaa ministerit vastaan ja pidetään näin presidentin esittely. VNK:n virkamiehistä esittelysihteerit ja oikeuskanslerinvirasto siirtyvät presidentinkansliaan ja muut virkamiehet sellaiseen ministeriöön mihin voivatkaan kuulua.

      Näin voimme ilmoittaa: "Upea historiallinen linna on myytävänä eniten tarjoavalle Helsingin keskustassa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe