uusi d4 moottori

pettymys

Kävin kokeilemassa Volvon uutta ruotsalaisvalmisteista d4 moottorilla varustettua Volvoa. Oletin, että auto lähtee liukkaasti liikkeelle huomioiden ilmoitetun tehon ja väännön. Kokemus oli pettymys. Kun kaasun painoi pohjaan, kone ikäänkuin "tukehtui" ja viiveellä vaivautui kiihtymään. Samoin tämä japsi vaihteisto ei ollut tätä päivää, joten jätämpä nämä Volvot pois omista vaihtoehdoista.

17

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taksarit?

      Mitähän mieltä ammattiautoilijat ovat?

    • Mies44

      Itse kävin koeajamassa myös uuden D4:n uudella 8-lovisella automaatilla. Heti perään ajoin vanhan D4:n vanhalla 6-lovisella automaatilla.

      Ei voi autoista puhua samana päivänä, oli se ero uuden hyväksi vaan niin iso.

    • voi näitä lapsia

      Hehee mikä nolo aloitus rölliltä, nolo poika.

    • reliikkis

      Kiinanpaskaankin saatu 8 lovinen laatikko :))

      • älyn juhlaa

        ihania nämä lapset, niin lutusia sanavalmiita. Edessä varmasti loistava tulevaisuus yhteiskuntamme huipulla, onnea.


      • :D :)
        älyn juhlaa kirjoitti:

        ihania nämä lapset, niin lutusia sanavalmiita. Edessä varmasti loistava tulevaisuus yhteiskuntamme huipulla, onnea.

        On tuokin sen verran fiksu ettei volvoa osta :)


      • RuotsistaJapanista

        Vaihteisto tulee Japanista. Varmasti yksi parhaista. Ja kestää.


    • Kilpailijat pelkää

      Volvo on tätänykyä enemmän ruotsainen kuin koskaan. Kiina puheet loppui kuin seinään kun volvo julkisti uuden D4 moottorin sekä sen että nyt volvon kaikki uudet moottorit on suunniteltu ruotsissa ja tehty myös ruotsissa. Volvo on uudet mallinsa suunnitellu myös ruotsissa ja tulevat lisäämään ruotsalaista suunnittelua entisestään. Kiinasta tulee vain rahat ja siksi volvo onki ylivoimaisesti myydyin premium merkki. Uusimmassa volvo lehdessä on myös volvon nykytilasta juttua ja panostavat nyt entistä enemmän tekemään volvosta luxus brändiä. Muut premium merkit eivät yllä myynneillään lähellekkään ylivoimaista nykyvolvoa ja tulevat jäämään jatkossakin jälkeen kehityksestä. Nyt syksyllä volvoihin tulee applen tutut kuvakkeet näyttöön ja vaikka mitä huikeeta uutta mitä ei muihin autoihin saa edes unissa. Volvo tekee tulosta ja volvon markkinaosuus on nyt noissut suomessa kaikista myydyistä autoista huikeeseen 7,6 prosenttiin.

      • nimi jäljellä

        Volvossa ei ole enää aitoa Volvoa muuta kuin nimi.


      • 23423432
        nimi jäljellä kirjoitti:

        Volvossa ei ole enää aitoa Volvoa muuta kuin nimi.

        Näin sanoo sankari jolla HTCn tai muun kiinlaisen firman kännykkä taskussa.

        No mitenkäs jotkut kotimaiset urheiluseurat mitkä omistaa Venäläinen raha. Onko nevin ryssien joukkueita?


    • traktori.

      Totta, Volvon maine maailman nopeimpana traktorina vain vahvistuu.

    • Ruotsin mersu

      Volvon myynnin kasvu on jo niin suurta että on skodan jälkeen myydyin. Volvon maine on noussut kiinalaisen rahan tultua takaisin premium luokkaan josta ford yhteydet veivät volvon väliaikaisesti hakoteille. Brittejen romutekniikkaa ei ruotsalaiseen premiumiin tarvita.

      • ei premium

        Eipä taida Volvo kuulua ns. premium-luokkaan, sinne hyväksytään vain laadukkaita saksalaisautoja. Näin se vaan menee.


      • Volvo johtaa
        ei premium kirjoitti:

        Eipä taida Volvo kuulua ns. premium-luokkaan, sinne hyväksytään vain laadukkaita saksalaisautoja. Näin se vaan menee.

        Saksalaiset on volvoon verrattuna alemmassa laatuluokituksessa. Volvo on ykkönen premium autoissa.


      • AutoPelle
        ei premium kirjoitti:

        Eipä taida Volvo kuulua ns. premium-luokkaan, sinne hyväksytään vain laadukkaita saksalaisautoja. Näin se vaan menee.

        Minkälainen hyväksymismenettely premium-"luokkaan" on olemassa ja mikä instanssi tämän hyväksymisen käsittelee?
        Onko jostain saatavissa speksit minkä mukaan tämä tapahtuu?

        Vai onko kyseessä subjektiivinen asia?


    • Saksalaiset autot

      Muistutan, että myös Opel on "laadukas" saksalainen auto.

      • Lada-luokka

        Saksassa Opel luokitellaan Lada-luokkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      124
      5288
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      184
      5261
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      214
      4132
    4. 218
      3356
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      123
      3158
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      3064
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      19
      2941
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1894
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      162
      1835
    10. 61
      1379
    Aihe