Hei! Tulorajani on kuukaudessa 1250e, veroprosenttini 7,5 ja lisäprosentti 29,5. Mitä jos kesätöistä saatu kuukausipalkka ylittää tuon kuukaudeni tulorajan esimerkiksi 400 eurolla? Tuosta yli menevästä osasta (400e) menee siis ilmeisesti tuon lisäprosentin mukainen vero, mutta tuleeko ne sitten palautuksina takaisin?
Kuukauden tulorajan ylittyminen
tietämätön..
3219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos käytät vaihtoehtoa A, niin menee just noin. Vaihtoehto B kerryttää vuosituloon asti ennen kuin menee lisäprosentille.
Palautukset riippuu ihan kokonaistilanteesta, mitkä ovat lopullisessa verotuksessa tulot ja vähennykset ja paljonko olet maksanut veroja. Saat palautuksia jos olet maksanut liikaa veroja.
"Saat palautuksia jos olet maksanut liikaa veroja."
Tarkoittaako liian paljon veroja maksaminen sitä, että yli menneistä tuloista on mennyt veroa tuon lisäprosentin mukaan? Ylimenevät tulot, joista siis maksetaan se 29,5 prosenttia veroa, hyvitetään palautuksina?
Kyllä palautetaan, jos vuoden kaikista tuloista laskettu veroprosentti on tätä pienempi. Epäilemättä sinulla näin onkin, jos tulot menevät muutamalla satasella yli perusprosentin rajan. Tai vaikka muutamalla tuhannellakin.
Jotta lopullinen veroprosentti olisi 29,5, sinun pitäisi tienata ainakin 50000 euroa vuodessa. Esimerkiksi omassa kortissani on pidätys 25 % aina 39000 euron vuosituloon asti ja aika kohdallaan on ollut.