Jyki jättää politiikan.
Kepulainen.
898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ehotan et Suominen tulloo kokkoomukseen johtoon takasin!
paikka on suunniteltu jo ajat sit vapaavuorelle, häkämies lähti ek:n,virkkunen ja stubb menee brysseliin,miksi jäädä roikkumaan kun heidän aikansa pomo lähtee, sasi, beni, salolainen muut alemmat mies-nais joo joo passaajat ei tuu kysymukseen , märkäkorvista ei vielä raskaaseen sarjaan,kohta ilmoittaa tujunen et ei jatka puoluesihteerinä
Pääministerin paikka aukesi sopivasti haloselle, parhaiten on kissanastutuspolitiikka muorilla hanskasa, se riittää kun pressanakin riitti.
http://i.imgur.com/BD8aW6Y.jpg
näin iloiseksi haloska tuli uudesta virastaan!
-
Suomen tuhoaminen ja sitten heippa, sellainen veitikka.
Jyrki Katainen on todellakin ilmoittanut jättävänsä Kokoomuksen puheenjohtajuuden ensi kesänä pidettävässä puoluekokouksessa. Samanaikaisesti hän luopuu pääministeriydestä. Eli se henkilö, joka tulee valituksi Kokoomuksen johtoon, nousee myös pääministeriksi.
Myönnän, että tämä tuli minulle aivan puskista. Tiesin kyllä, että Katainen on jo jonkin aikaa harkinnut jättävänsä Kokoomuksen puheenjohtajuuden, mutta uskoin sen tapahtuvan vasta kahden vuoden päästä. Jyrki Katainen on ollut yksi Kokoomuksen parhaita puheenjohtajia, ja hänen puheenjohtajakaudellaan Kokoomus on voittanut lähes kaikki vaalit, joihin se on osallistunut. Tässä mielessä Katainen voi poistua voittajana, kun taas Jutta Urpilaisen saldo on suhteessa selvästi tappiollisempi. Tosin Urpilaista voi kyllä pitää sinänsä ansiokkaana valtiovarainministerinä.
Kenestä tulee Kataisen seuraaja puheenjohtajana ja pääministerinä? Oma veikkaukseni on se, että valinta tapahtuu lopulta Orpon ja Vapaavuoren välillä. Naisella olisi kyllä tilausta puheenjohtajaksi, mutta suhteessa vahvin ehdokas Henna Virkkunen sai pahasti siipeensä kuntauudistuspuuhassa. Virkkunen oli tosin pystyvä ja looginen linjallaan, mutta varmaan menetti hankalassa asemassaan monen pienessä kunnassa asuvan kokoomuslaisen tuen. Risikko olisi toinen vahva nainen, mutta hän on ollut viime aikoina hieman sivussa.
Orpo edustaa melko pitkälle samaa poliittista peruslinjaa kuin Katainenkin. Hän on miellyttävä, positiivinen ja todennäköisesti vetoaisi naisäänestäjiin Vapaavuorta paremmin. Vapaavuori edusti poliittisen uransa alkuvaiheessa Kokoomuksen sisäistä keskustaoikeistoa, mutta hän on liukunut myöhemmin lähemmäs poliittista keskustaa. Tällä hetkellä hän lienee enää piirun verran Orpoa oikeistolaisempi, mutta kuitenkin suhteessa enemmän kytköksissä Kokoomuksen taloussiipeen, kun taas Orpo on melko puhdaslinjainen sosiaalisiiven edustaja. Oma käsitykseni on se, että ensi kevään eduskuntavaaleissa saattaisimem saavuttaa Orpon johdolla hieman paremman vaalituloksen kuin Vapaavuoren luotsaamana. Toisaalta hallitusohjelmasta päätettäessä oman kovuutensa osoittanut Vapaavuori saattaisi saada meidän kannaltamme paremman neuvottelutuloksen kuin Orpo.
Itse olen ideoslogisesti lähempänä Orpoa kuin Vapaavuorta. Muistan kuitenkin elävästi, kuinka Vapaavuori viime puoluekokouksen alkupuolella piti vallan mahtavan linjapuheenvuoron, joka sai minutkin arvioimaan tuota miestä aivan uusin silmin. Jos olisin puoluekokousedustaja, niin enpä osaisi juuri nyt sanoa, kumpaa lopulta äänestäisin.
Lapset tarvitsevat isän.
Voi vetää käteensä riemusta tuhota Suomi ! Sai aikaan sen että Suomi lähti alamäkeen. On se kumma ettei 100.000 taiteilijanäkemyksiä osattu hyödyntää..kyllä Katainen on ollut ihan PUHUVA PÄÄ....please älä palaam takaisin
Joo eipä tuu Kataista ikävä,eikä tule vaikka lähtis koko Kako hallituksesta.