Katainen teki vanhaset

Nyt Vanhasen takapiru luikkii jo itsekin karkuun.
2182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Arhinmäet teki.

Äänestä
  • Kyllä Vanhasen tapauksessa on paljon enemmän yhtymäkohtia Kataisen temppuun. Täysin identtiset ne ei ole, koska Vanhanenhan venkoili jotain sellaista, että pääministerinä hän voisi jatkaa, mutta ei puolueen puheenjohtajana. Vai oliko se toisinpäin? Mutta ei sitten jatkanut kumpanakaan, rampa ankka.

    Äänestä

  • Erehdyt kirjoitti:

    Kyllä Vanhasen tapauksessa on paljon enemmän yhtymäkohtia Kataisen temppuun. Täysin identtiset ne ei ole, koska Vanhanenhan venkoili jotain sellaista, että pääministerinä hän voisi jatkaa, mutta ei puolueen puheenjohtajana. Vai oliko se toisinpäin? Mutta ei sitten jatkanut kumpanakaan, rampa ankka.

    " Matti Vanhasen ilmoitus luopua keskustan puheenjohtajuudesta sähköisti lamassa pyristelevän Suomen poliittisen ilmapiirin.

    Mitä ilmeisimmin vaihtuu myös pääministeri ja samalla muodollisesti hallitus. Puolen vuoden ajan poliittista keskustelua hallitsee nyt keskustan puheenjohtajakysymys ja sen vaikutus maaliskuun 2011 eduskuntavaaleihin ja niiden jälkeisiin hallitusratkaisuihin.

    Mitä tämä vaikuttaa pääministerin ja hallituksen toimintakykyyn, kysellään. Tuleeko Vanhasen puolueelle vaikeuksia vai nostetta?

    Rampa ankka?

    Tuleeko pääministeristä rampa ankka ja halvaantuuko hallitus?

    Rampa ankka (Lame Duck) on tullut Amerikasta Suomenkin poliittiseen terminologiaan. Se tarkoittaa, ettei pian lähtevää johtajaa enää oteta ihan todesta."


    Eli Vanhanen nimenomaan ilmoitti, ettei polvet kestä astua enää puheenjohtajana, mutta pääministerinä hän voisi jatkaa. Sitä ei tosin tuossa Ilkka-Lehden tekstissä mainita, mutta kaikki, joilla on Vanhasta parempi muisti, muistavat kyllä Vanhasen niin sanoneen.

    Äänestä

Vanhasella oli ajojahti päällä, jopa YLE kin oli sitä vouhottamassa.
Masa katsoi parhaaksi jättää hommansa vouhottajien takia.
Nin itsekkin olisin tehnyt.

Arhinmäet se Katainen teki, ilman ajojahtia.

Äänestä
  • Joka tapauksessa keskustaa lähellä oleva Juhani Suomi vertasi Vanhasta Hitleriin ja Staliniin siinä mielessä, että munuaiset oli alkaneet toimia Vanhasellakin väärin päin, eli ku si virtasi ylöspäin. Tämä siis on Juhani Suomen arvio, ei minun. Lisäksi Juhani Suomi mainitsi, ettei Suomi (siis valtio) tarvitse kahta kokoomusta, joista toisena hän piti Vanhasen johtamaa kepua. Sillä Juhani Suomi tarkoitti, että Vanhanen on pääministeri, jota ohjeistaa Jyrki Katainen. Vanhaselle tuli julkisuudessa ryöpytystä omiltaan enemmältikin, mutta kepulaisillahan on tapana vedota aina johonkin ulkopuolisten organisoimaan ajojahtiin. Paavo Väyrynen tosin viime aikoina on syyttänyt mediapelin sijasta kepua vaalitappioistaan niin eduskunta- kuin presidentinvaaleissakin. Ei siis ihme, että kepujohdolla on sukset ristissä kunniapuheenjohtajansa kanssa asiassa kuin asiassa.

    Äänestä


  • Tälläkin palstalla "ajojahdista" sai lukea varsin eriskummallisia versioita sekä tulkintoja. Mitään ajojahtia ei kuitenkaan ollut. Oli vain uutisointia, joka sai siivet.

    Äänestä




  • A-P Pietilä kirjoitti:

    Aikuinen mies ja lähetti tekstareita!

    Jopa yöaikaan niin, että eräs liikkeenharjoittaja joutui sulkemaan puhelimensa, koska hänen piti olla aamulla töissä.

    Äänestä

  • A-P Pietilä kirjoitti:

    Aikuinen mies ja lähetti tekstareita!

    30.3.2006 | 9:13
    Uudessa Seiskassa paljastetaan, kenelle pääministeri Matti Vanhanen lemmekkäitä tekstiviestejään lähetti.

    Matin tekstariflirtin uhri on helsinkiläisessä julkkiskampaamossa työskentelevä Kirsi, jonka kerrotaan kiusaantuneen Vanhasen innokkaista viesteistä. Tumma kaunotar on Matin pitkäaikainen parturi.

    Äänestä

Mitkä Kiviniemi teki?
Kiviniemen kerrotaan veetuuntuneen kepun Pekkarisen ja Väyrysen harjoittamaan jatkuvaan kampittamiseen?

Äänestä

Ei naiset käy puheenjohtajiksi keskustaan eikä demareilleikkaan.
Siinä ei sen enempää tarvitse selitellä.
Ukkopuolueita ovat.
Pimut koi aina kokeilla aikansa.
Heillä omatyylinsä.

Lähes satavarmaa, että Urpilainenkin lähtee ihan pian. Toukokuussa jo.
(huhti - touko )
Nyt Ay ukon vuoro siinäkin.
Hänellä jäänee lyhyeksi aikansa, kun ihmiset karsastaa AY mafiaa.

Äänestä

Kepuun ei käy enää puheenjohtajaksi Väyrynenkään. Pekkarinen aikoi siihen yrittää, mutta jostain syystä jätti leikin kesken.
Väyrynen ei jättänyt, mutta ei tullut valituksikaan.

Mutta miksi Mauri vetäytyi, vaikka oli jo kisassa mukana?

Äänestä
  • "Keskustan kansanedustaja Mauri Pekkarinen vetäytyy keskustan puheenjohtajakamppailusta.

    Pekkarinen tulkitsee keskustan nykyjohdon haluavan vaikuttaa uuden puheenjohtajan valintaan. Pekkarisen mielestä nykyjohto on niputtanut hänet Paavo Väyryseen ja luonut kuvan, että kumpaakaan ei tulisi valita."

    Todella kiintoisa kommentti. Mitä peliä kepukulisseissa pelattiin, kun Pekkarinenkin noin päätyi tulkitsemaan?
    Kannattaa muistaa, että Juha Sipilä teki aivan käsittämättömän suuren taloudellisen panostuksen keskustalle! Oliko tämä sovittu jo ennen Sipilän puheenjohtajaksi valintaa?

    Äänestä

hih hih kuuluu melkoinen läsähdys, kun saan Rinteen monon valtavaan takamukseeni hih hih

Äänestä
  • hih hih kuuluu melkoinen läsähdys, kun meidän kannatus romahti hih hih

    Äänestä

  • J uha kirjoitti:

    hih hih kuuluu melkoinen läsähdys, kun meidän kannatus romahti hih hih

    Lapsellista lähteä mukaan lapsellisuuksiin.

    Ei kannata alentua keputasolle.

    Äänestä

Väyrynen ei jättänyt, mutta ei tullut valituksikaan.

Mutta miksi Mauri vetäytyi, vaikka oli jo kisassa mukana?"

Nyt pääministeri kisassako ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kepuliksi muuttui kirjoitti:

Nyt Vanhasen takapiru luikkii jo itsekin karkuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu