Sairaan mielen parannusohjeita.

kemoterapianisti

Parisuhteeseen jolla tarkoitan avioliittoa saadaan siunaus silloin kun kumpikin puolisoista noudattaa hänelle
asetetettuja käskyjä ja neuvoja.
Kuitenkin elämä on muuttuvaista ja parisuhteessa olevat muuttuvat myös. Valitettavasti monet ovat muuttuneet maailman hengessä unhoittaen Jumalan ja se merkitsee että avioliittoon on tullut vieraita aineksia ja siunaus on saattanut jo muuttua kiroukseksi.
Vihkimättömien synnilliseen yhdyselämään on tullut leegio petiä ravistelemaan.
Kristillisen avioliiton pyhyys valitettavasti tallataan jalkojen alla, ja pidetään omaa uskoa ja naisen tahtoa oikeana vaikka Jumalan sana tuomitsee haureuden ja aviorikokset.
Joka siihen syyllistyy ei vältä Jumalan tuomiota ajallisesti eikä vältä iankaikkista kadotustuomiota.
Aviorikos, haureudessa tapahtuva elämä, huoruus ja synnit mitkä sitkeästi kulkevat niiden mukana myrkyttävät ympäristöä. Jos on lapsia uskovainen kyllä ymmärtää minkä voimien alaisuuteen on lapset johdatettu synnin elämällä ja vanhemmilla on tili tehtävä viimeisenä päivänä.

7

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eenokki 12

      Parempi naida kuin palaa sano entinen mies kihlasormus pöydällä.
      Ei ollut kyse helluntailaisista.

    • Ketjun aloittajan mainitsemat asiat ovat helluntaiseurakunnissa jo arkipäivää. Voi kuitenkin löytyä vielä joku pieni helluntailais-karismaattinen seurakunta, joka vaatii jäseniltään "moraalia" näissä asioissa.

    • --/:)

      En tiedä

    • kemoterapianisti

      Miksiköhän niin paljon on uudestikastettuja helluntailaisia jotka ovat kastetut vailla uskoa jonka todistaa haureus tai muut rikokset kasteen jälkeen?
      Kertokaa syyt?

      • Heureus ja muut rikokset upotuskasteen (uudestikasteen) jälkeen todistavat vain sen, että Helluntailiikkeen mukainen uskoontulo ja kaste eivät ole auttaneet muuttamaan henkilöä. Saattaa olla myös niin, että helluntailaiset kastavat nykyisin liian vähäisin perustein "uskoontulleita". Tähän saattaa olla syynä se, että helluntailaisten jäsenmäärät polkevat paikallaan ja ovat enemmän laskusuunnassa. Helluntaiseurakunnissa on huoli jäsenmäärien kehityksestä.

        Toinen asia on se, että helluntaiseurakunnat ovat maallistuneet ja luopuneet seurakuntakurin pitämisestä. Tämäkin liittyy suurelta osin helluntaiseurakuntien huoleen jäsenmäärien epäsuotuisasta kehityksestä.


      • kemoterapianisti
        mazdels kirjoitti:

        Heureus ja muut rikokset upotuskasteen (uudestikasteen) jälkeen todistavat vain sen, että Helluntailiikkeen mukainen uskoontulo ja kaste eivät ole auttaneet muuttamaan henkilöä. Saattaa olla myös niin, että helluntailaiset kastavat nykyisin liian vähäisin perustein "uskoontulleita". Tähän saattaa olla syynä se, että helluntailaisten jäsenmäärät polkevat paikallaan ja ovat enemmän laskusuunnassa. Helluntaiseurakunnissa on huoli jäsenmäärien kehityksestä.

        Toinen asia on se, että helluntaiseurakunnat ovat maallistuneet ja luopuneet seurakuntakurin pitämisestä. Tämäkin liittyy suurelta osin helluntaiseurakuntien huoleen jäsenmäärien epäsuotuisasta kehityksestä.

        Entä sitten erikoisasema, onko sitä havaittu helluntailaisuudessa?
        Kun tiedetään jollakin olevan varallisuutta, kohdellaanko häntä sen mukaisesti, arvokkaasti ettei vaan loukattaisi rahamiestä?
        Entä köyhä tomumaja tai kerjäläispoika mohikaani, pistetäänkä heidät heti paperia ja pulloja keräämään teiltä ja aitovieriltä?
        Vai ovatkohan molemmat "bannatut" helluntailiikkeestä iankaikkisesti.?
        ps. onko niitä "haureuden poikia" kuinkakin paljon helluntailaisissa?


    • >>Vai ovatkohan molemmat "bannatut" helluntailiikkeestä iankaikkisesti.?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      173
      1676
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      107
      969
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      85
      809
    4. 51
      655
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      653
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      190
      450
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe