Moi. Tuli mieleen, että onko poliiseilla oikeus viedä mopo takavarikoon tai jonnekkin muualle esim. kaupan pihasta tälläisissä tilanteissa:
1. Mopo näyttää viritetyltä, eikä kuskia ole paikalla.
2. Sama tilanne kuin äsköisessä kohdassa, mutta kyseinen mopo on tullut heitä vastaan hetki sitten vaikka 80 km/h ja sen jälkeen kadonnut jonnekin. (ei varsinaisesti ajanut karkuun.)
1. Mopo näyttää viritetyltä, eikä kuskia ole paikalla.
2. Sama tilanne kuin äsköisessä kohdassa, mutta kyseinen mopo on tullut heitä vastaan hetki sitten vaikka 80 km/h ja sen jälkeen kadonnut jonnekin. (ei varsinaisesti ajanut karkuun.)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun mopossa on tunnuskilpi paikallaan ei poliisilla liene mitään tarvetta kajota rakkineeseen.
tää nyt on kaikkee muutaku virallista tietoo mutta jos esim kaupan pihas ni poliisit odottaa että kuski tulee paikalle, ei nuoriso hirveenkauaa yleensä paikallaan viihdy ja rekkarin vrm kirjottavat ylös?
Kysy sinivuokoilta
Kuvitellaan, että minulla olisi viritetty mopo ja se kulkisi 80km/h. Ajan poliisin ohitse sitä vauhtia ja näen peileissä, kun he lähtevät kääntymään perääni siellä kaukana. Jatkan matkaani ja pysähdyn läheisen kaupan/koulun tai jonkun muun rakennuksen pihaan ja lähden kävelemään helvettiin. Poliisit tulevat ja näkevät mopon ja jäävät odottamaan, mutta olen jo lähtenyt pois. Poliisit kyllästyvät odottamaan, ottavat rekkarin ylös ja häipyvät. Minä menen myöhemmin hakemaan moponi ja vien kotiin ja laitan vakioksi. myöhemmin poliisit näkevät minut taas, pysäyttävät ja testaavat mopoa, mutta se kulkeekin 45km/h. Näin ei tule mitään seuraamuksia?
Juuri näin se toimii. Sama juttu, kun ajat autolla poliisin tutkaan 100km/h taajamassa: jätät vain auton parkkiin johonkin ja häivyt paikalta. Seuraavan kerran ajelet ihan rajoitusten mukaan, niin ei voi tulla mitään seuraamuksia. Toimii myös kännissä ajettaessa.
1. Se että mopo näyttää viritetyltä tuskin oikeuta takavarikkoon.
2. Mikäli poliisi on antanut merkin pysähtyä.. "kadonnut jonnekin" on juuri "varsinaisesti ajanut karkuun".. riippumatta siitä oletko "huomannut" sitä tai et.
LP autoissa on mahdollisuus kerätä teknillisia todisteta poliisien ( yleensä 2 ) havantojen lisäksi.
Mikäli poliisi voi todistaa ylinopeuden ja kuljettajalla on taipumus "kadota jonnekin".. en ainakaan suosittele heitä moittimaan jos niin tekevät..
Siinä tilanteessa kannattaa nöyrästi.. hattu kourassa mennä lunastamaan mopo.
Jos on p*skassa leukaan asit, eikä pohjaa tunnu.. ei kannata ruveta riehumaan...